"Връща ли се България в предкризисните времена?", пише в. "Сега"

През 2017 г. държавата планира да похарчи рекордните близо 37 млрд. лв. Въпросът е дали те ще подпомогнат развитието, или ще потънат като вода в пясък.

Държавният бюджет беше планиран с дефицит, а отчита над 3 милиарда лева излишък за първите девет месеца на годината. Всяка седмица правителството харчи от този излишък, като одобрява допълнителни разходи за милиони, дори за десетки милиони левове. Без много дискусии министрите и парламентът одобриха и над 600 млн. евро държавен заем за Националната електрическа компания за разплащане по проекта "Белене". Отделно половин милиард лева дългове на "Топлофикация - София" бяха разсрочени за 20 години, а НЕК успя да плати над милиард на американските централи.

И това не е всичко

Прочети още от в. "Сега"

"Борисов: Инвеститор за "Белене", или 7-и блок за "Козлодуй"" четем във в. "Монитор"

Правителството или ще намери инвеститор за АЕЦ "Белене", или ще търси вариант да направи 7-и реактор в АЕЦ "Козлодуй". Това обяви днес в Пловдив премиерът Бойко Борисов относно плановете на властта за развитие на ядрената енергетика у нас след уговореното с Русия отпадане на лихвите по обезщетението, което страната ни трябва да плати за оборудването на нереализирания проект "Белене". "Това трябва да се случи, за да не се налага с парите, които сме дали, да правим музей на ядрени реактори, където те да бъдат излагани, защото са ги започнали още от 1986 година", обясни Борисов.

Премиерът коментира и бъдещото излизане на Кристалина Георгиева от ЕК за висок пост в Световната банка. По думите му тя е свършила добре своята работа като еврокомисар, като е успяла да увеличи парите за България от 12 на 15 млрд. евро. "Сега ни трябва човек в сферите "Екология" и "Регионално развитие" - там, където България най-много има нужда, ако можем там да се преборим", каза Борисов, като уточни, че му предстои разговор с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер по темата. Той побърза да подчертае, че в Световната банка Георгиева също ще е от полза за страната ни.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

""Музейни бойни машини" купуваме от американци" четем на първа страница на в. "Труд"

Порочна схема е заложена и за закупуването на нови бронирани машини за Сухопътни войски, предупредиха висши военни. След като стана ясно, че условията за изтребители са така направени, че се дава предимство за придобиване на американските F 16 втора ръка, вчера офицери предупредиха, че се подготвя сходна сделка и за бронираните машини. Очаква се стойността на проекта за БТР-и да е около 1 млрд. лв.

Лобистки интереси обаче са наклонили везните към "Гардиън-М1117 ", модел от началото на 80-те години на миналия век, за който експерти твърдят, че е като музеен експонат. Участници в мисията ни в Афтанистан разказаха, че въпросните машини били свалени от въоръжението на американците заради недостатъчно надеждната защита срещу взривове и мини. В момента се ползвали от Националната гвардия и военната полиция в САЩ.

Прочети още от в. "Труд"

"Президентът на Световната банка лично е поканил Кристалина", четем във в. "Стандарт"

Решението да бъде поканена Кристалина Георгиева за изцяло новия пост на главен изпълнителен директор на Международната банка за възстановяване и развитие и Международната асоциация за развитие е лично на президента на банката Джим Йон Ким и тя ще докладва лично на него. Това заяви говорителят на Световната банка Дейвид Тейс пред БНР.

"Позицията на главен изпълнителен директор в Международната банка за възстановяване и развитие и Международната асоциация за развитие е изцяло нова и тя беше дадена на Кристалина Георгиева заради нейната безупречна репутация на много добър професионалист и човек, който прави така, че нещата да се случват. Джим Йон Ким я избра, защото чувстваше, че тя ще бъде най-добрия лидер, който да ръководи нашия екип с основна задача да се справя с глобалните предизвикателства", заяви още Тейс.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ЕС и Канада поетапно ще отворят пазарите си", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Европа и Канада ще търгуват и инвестират свободно помежду си. В неделя в Брюксел беше подписано Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) - след седемгодишни преговори и преодоляна в последния момент спънка от малкия белгийски регион Валония. Европейският съюз доказа пред света, че въпреки сложната си структура може да постига общи решения. А това дава основания да се очаква, макар и след време, подобна сделка и с много по-големия партньор - САЩ.

Споразумението трябва да премахне близо 99% от митата между ЕС и Канада и да увеличи двустранната търговия с 20%, както и да стимулира инвестициите. Това ще стане плавно - първо с ратификация от Европейския парламент, а после и от депутатите от близо 40 национални и регионални парламента в ЕС, което се очаква да приключи за 2 години. В най-добрия случай премахването на мита може да започне в началото на 2017 г., а за някои мерки са предвидени преходни периоди между 3 и 5 години.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Рекордно голям бюджет догодина", четем на първа страница на в. "24 часа"

Повече пари за здраве, образование и европроекти 400 млн. лв. отгоре за чиновниците, 500 млн. лв. - за социални плащания и програми. Правителството ще приеме днес държавните приходи и разходи за догодина Повече пари за здравеопазване, образование, МВР, отбрана и европроекти. Това са акцентите в бюджета за догодина, който ще гледа правителството в понеделник на извънредно заседание. Предвижда се още ръст на доходите и запазване на данъците, което да е съчетано с намаление на безработицата до 7,3% през 2017 г. Лидери по процент на увеличение сред министерствата са регионалното и транспортното - с 20-22% повече от тази година.

Прочети още от в. "24 часа"

"Въпреки стимулите студентите в търсени от бизнеса специалности намаляват" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Приемът на студенти във важни за българската икономика специалности като математика, физически и химически науки, животновъдство и др. се срива в сравнение с миналата година, въпреки че повечето от тях бяха обявени за приоритетни. Стимулиращите мерки на кабинета за определени професионални направления като математиката пък откровено се провалят. Това показват данните за реалното изпълнение на одобрения от правителството план-прием в държавните висши училища у нас за академичната 2016/2017 г., предоставени от просветното министерство на "Сега".

Изключително важно направление като физически науки например е загубило половината си студенти. Ако през 2015 г. в него общо във всички държавни вузове у нас са учили 309 студенти, което е било 68% реализиран прием, то през 2016 г. кандидат-висшистите по физически науки се стопяват до 180 души, или 58% изпълнение на отпуснатите бройки (и то, при положение че отпуснатият план-прием е двойно по-нисък).

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Total е открила нефт в блок "Хан Аспарух"", пише в. "Капитал Daily"

Френскатa нефтодобивна компания Тotal е открила залежи на нефт в блок "Хан Аспарух" в българския участък на Черно море, на 128 км източно от Варна. Това обявяват от дружеството във финансовия си отчет за третото тримесечие на 2016 г. в петък. На блок "Хан Аспарух" се възлагат големи надежди за откриването на залежи, които да разнообразят източниците на нефт и газ за страната.

Още преди да бъдат направени основните проучвания, запознати твърдяха за "Капитал", че в "Хан Аспарух" има по-голяма вероятност да бъде открит нефт, отколкото газ. Oт компанията не уточняват за какви количества става въпрос.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Превозвачи изкарват тирове на протест" пише в. "Труд"

Български превозвачи излизат на протест утре. Тирове ще бъдат струпани на шест контролно-пропускателни пункта - ГКПП Капитан Андреево - Капъкуле, Лесово - Хамзабейли, Кулата - Промахон, Дунав мост - Русе, Дунав мост - Видин и Калотина, където има традиционно и най-голямо струпване на камиони. Протестът ще започне в 10 часа и ще продължи два часа, предупредиха организаторите в декларация. Тя е подписана от Съюза на международните превозвачи, Националното сдружения на българските превозвачи, транспортните компании, членове на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Съюза на транспортните работници и Асоциацията на българските износители.

Браншовите организации се обявяват против продължаващата вече няколко месеца усложнена обстановка на граничните пунктове.

Прочети още от в. "Труд"

"446 лв. за отоплението с дърва, сметката на ток тройно по-солена", четем във в. "Монитор"

Най-евтиното отопление тази зима ще е с дърва, въглища и термопомпа. Това сочат данните от изследване на "Активни потребители".

За двустайно жилище от 70 кв. метра за отоплителния сезон си пригответе: за отопление с термопомпа - 394 лева, а с дърва - 446 лева. Ако се греете на въглища, сметката в края на сезона ще е 500 лева, сочат данните от проучването, поръчано на "Софийска енергийна агенция".

Все повече домакинства се топлят с климатици през зимата. За 70 квадрата сметката ще е 630 лева, сочат данните на "Активни потребители".

Ако използвате котле с пелети, пригответе 865 лева за целия отоплителен сезон. Централното парно ще струва 705 лева за средно голям апартамент. То е предпочитано в големите градове, като само в София абонатите на "Топлофикация" са над 440 000.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Парите за пенсия носят доход до 5%", пише в. "Стандарт"

Спестяването за старини е доста по-изгодно от банковите депозити

Доброволните пенсионни фондове са постигнали годишна доходност до 5,06% по натрупаните пари за старини на осигурените. Това сочат данните на Комисията за финансов надзор за доходността на фондовете за 2-годишния период от 30 септември 2014 г. до 30 септември 2016 г. Най-ниската годишна доходност, постигната от доброволен пенсионен фонд за този период, е 2,03%, а най-високата надминава 5%. Този резултат е много по-добър от лихвите, които банките дават по депозитите. Освен това с личните вноски в доброволен фонд може да се намалят дължимите годишни данъци върху доходите, а лихвите по банковите влогове се облагат с данък. Така се окачва, че вноските в доброволен фонд са много по-изгодни от трупането на пари в банките.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Апенините с 40 см по-ниски след трусовете в Италия", пише в. "24 часа"

Апенинският хребет е станал с 40 см по-нисък вследствие на трусовете в Италия през последните два месеца, съобщиха специалисти от Националния институт по геофизика и вулканология. По думите им процесът на снижаване на планините продължава и сега. Освен това Апенините се разширяват, подпирайки Алпите, които пък стават по-високи. Последният трус със сила 6,6 разтърси Италия в неделя сутринта и по чудо се размина без жертви. Той е поредният след седмица на земетресения, които оставиха без покрив хиляди хора. Европейско-средиземноморският сеизмологичен център определи магнитуд от 6,6 или 6,5 с епицентър на 132 км североизточно от Рим и на 67 км източно от Перуджа. Първоначално имаше информация, че силата на труса е била 7,1.

Прочети още от статията на в. "24 часа"