"Всеки 6-и работещ се труди от вкъщи" извежда на първа страница в. "Монитор"

Всеки 6-и работещ се труди от вкъщи. Надомниците у нас са близо 430 хиляди, а според официалната статистика наетите в частния сектор у нас са малко над 2,5 млн. В последните години намалява броят на наетите, а се увеличава броят на самонаетите от работещите вкъщи, като те представляват вече 70% от общия брой, обясни за "Монитор" Виолета Златева, председател на Сдружението на надомните работници.

По думите й причината за това е промяната в Кодекса на труда, с която се регулира работата на самонаетите надомници. Също така голяма част от шивашките фирми изтеглиха своята дейност от България и затова намаляха наетите за работа вкъщи, обясни още тя. Въпреки това има нужда от допълнителни регламентации, за да излязат тези хора напълно от сивия сектор, коментира Златева.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Парламентът окончателно отряза мажоритарния вот" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Шоуменът Слави Трифонов обяви, че депутатите са извършили държавен преврат

Волята на мнозинството българи, участвали в националния референдум през 2016 г. - за чист мажоритарен вот, за пореден път срещна отпора на политиците. Внесеният от ГЕРБ законопроект за изменение на Изборния кодекс, с който трябваше да се въведат нови изборни правила, претърпя крах още на първо четене. В негова подкрепа се обявиха 98 депутати - 87 от ГЕРБ, 10 от "Воля" и 1 независим. Опонентите на промяната - БСП, ДПС и "Обединени патриоти", мобилизираха силите си и събраха 120 гласа "против". Промените в Изборния кодекс предвиждаха чист мажоритарен вот в два тура и разпределение на страната в 240 едномандатни района, като прерайонирането се възлагаше на президента.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Инвестбанк си търси парите от купувача на "Химко"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Десет месеца, след като "Метахим импекс" купи активите на фалиралия торов завод "Химко" с финансиране от Инвестбанк, компанията е забавила плащане по заема. Банката е пристъпила към изпълнение на залога и е назначила свой управител в дружеството. Това става ясно от документите в Търговския регистър. От кредита за 9 млн. евро, който беше отпуснат през юни миналата година, в момента банката си търси просрочия за малко под 300 хил. евро. 

Пристъпването към изпълнение на залог от страна на Инвестбанк, което й дава право да се разпорежда с предприятието и активите му, е вписано в Търговския регистър на 6 април 2017 г. В тази връзка на същата дата банката е назначила и свой управител - Камелия Кулева.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Разходите на най-бедните и най-богатите 10%" е заглавиe от в. "24 часа"

44,3% от общите разходи на най-бедните 10% през 2015 г. са предназначени за храна и безалкохолни напитки, докато при най-богатите 10% този тип разходи формират едва 25,2% от общите разходи.

Най-бедните домакинства харчат повече и за комунални услуги (17,0% спрямо 10,7%), както и за алкохолни напитки и тютюневи изделия (5,9% спрямо 4,0%).

Най-богатите българи харчат повече за облекло и обувки (4,3% спрямо 2,7%), транспорт (8,9% спрямо 4,3%) и свободно време, култура и образование (7,2% спрямо 2,3%).

Прочети ще от в. "24 часа"

"Субсидията уби мажоритарния вот" четем на първа страница на в. "Труд"

Същинската причина за провала в парламента на проекта за промени в Изборния кодекс, с които ГЕРБ искаха мажоритарно гласуване, всъщност е била втората поправка, свързана с намаляване на партийната субсидия от 11 лв. на 1 лв., бяха категорични в своя коментар пред "Труд" депутати от партията на Бойко Борисов.

ГЕРБ спазиха обещанието си да застанат зад искането на 2,5 милиона българи, които гласуваха с "да" на референдума, организиран от Слави Трифонов. Законопроектът на партията на Бойко Борисов бе за въвеждането на мажоритарна изборна система с абсолютно мнозинство в два тура чрез създаване на 240 едномандатни изборни района в страната. Записано бе и субсидията на политическите партии да бъде намалена от 11 лева на 1 лев на глас.

Прочети още от в. "Труд"

"От 1 август плащаме в брой до 5000 лева", четем във в. "Стандарт"

От 1 август ще бъдат забранени плащанията в брой над 5 000 лв., при положение че сега таванът е 10 000 лв. След това от 1 януари 2018 г. плащанията в брой ще бъдат ограничени до 3000 лв., а от началото на 2019 г. - до 1000 лв. Това предвиждат промени в Данъчно осигурителния процесуален кодекс, които бяха приети на първо четене от бюджетната комисия към парламента. От Института на дипломираните експерт-счетоводители обаче коментираха, че промените са твърде рестриктивни и призоваха да се намери някакъв баланс по тази мярка.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Идва времето на големите поръчки в ЖП строителството", пише в. "Капитал"

Проблемната и неефективна НКЖИ управлява 1 млрд. евро през този период

Някои от големите инфраструктурни планове изостават, а трябва да бъдат приключени до 2022г., за да усвоим европейското финансиране. Това беше един от основните изводи на част от конференцията "Стратегическа инфраструктура и инвестиции, България 2017", организирана от "Градът". 

Докато железопътното строителство ще е може би най-сериозно финансирано през настоящия програмен период 2014-2020г., то във ВиК сектора се отчита сериозен финансов недостиг, смятат министри и експерти.

Прочети още от в " Капитал"

"Отмяната на роуминга - истински скок на обединена Европа", пише в. "Сега"

Членството в ЕС пести на българите над 1 млрд. лева годишно само от такси за мобилни услуги

На 15 юни 2017 г. отпаднаха таксите за роуминг при пътувания на европейски граждани в други страни от Европейския съюз. Тази историческа промяна отне много време и беше предшествана от множество междинни стъпки през годините. А тя е малка част от промените, които настъпиха в телекомуникациите след влизането на България в ЕС. 

Колко голямо облекчение е отмяната на роуминга в рамките на ЕС? Сравнете сами: цената на стандартния роуминг на българските мобилни оператори за страни извън ЕС се движи около 6-7 лева на минута за изходящи обаждания, SMS за 1-1.30 лева и мобилен интернет за около 25 лева на мегабайт!

Прочети още от в. "Сега"

"Светлини и сенки на пазара за изтребители" пише в. "Труд"

Tретият кабинет на Бойко Борисов ще трябва да направи решаващата крачка и да избере с какъв изтребител ще се превъоръжат родните ВВС. Служебният кабинет на премиера Огнян Герджиков подреди трите оферти, класирали се на финалната права. Сагата с избора на нов многоцелеви изтребител за бойната ни авиация се точи близо 10 г. и над нея умуваха няколко правителства. На ход вече е сегашният кабинет. Той може да се съобрази с професионалното решение на 19-членната комисия, класирала на първо място офертата на шведската компания СААБ за изтребител от четвърто поколение "Грипен" . Но може да реши да преговаря за сключване на договор с някой от другите участници в класирането. Проектът за инвестиционен разход, гласуван от миналия парланет, е на стойност 1,5 млрд. лв. В него е записано, че за тези пари трябва да вземем поне осем бойни самолета, от които два да са учебно-бойни.

Прочети още от в. "Труд"

"Спасихме сезона с 6 хиляди българи от Украйна и Молдова", пише в. "Стандарт"

- Г-н Симеонов, доколко приетите от правителството промени в правилника за прилагане за Закона за трудовата мобилност и трудовата миграция ще решат проблема с липсата на кадри по морето и в туризма изобщо? Колко хиляди са нужните работници, които се надяваме да си внесем от чужбина ?

- Към момента имаме вече около 1000 чужденци, които са преминали процедурата и ще работят у нас по време на туристическия сезон. Повечето от тях са от български произход. Над 6000 наши сънародници от Украйна и Молдова имат сключени договори и до дни ще се възползват от облекченията, които им гарантира правилникът. Българите са и винаги ще продължат да бъдат гръбнака на служителите в туризма. Въпросът е след като "спасихме" този сезон е как да направим сектора по-привлекателен за работа.

Прочети още от в. "Стандарт"