"Всеки пети шеф наема новак за икономия" извежда на първа страница в. "Монитор"

"Зайците" струват на работодателите 3 пъти по-малко от опитните кадри

Всеки пети шеф у нас наема неопитен служител с цел да свие разходите си за заплати и осигуровки, твърдят експерти по набиране на кадри.

"Доскоро работодателите предпочитаха кандидати с опит, които трябваше да привлекат с по-големи заплати. В последните месеци неопитните кадри са по-предпочитани, защото са по-евтини за фирмата"

обясни пред "Монитор" специалистът по подбор на персонал Маргарита Николчева. По думите й има случаи, в които взетият от университетската скамейка служител може да струва на началника три по-малко спрямо работник с 5-6 годишен стаж. Началниците привличат новаците с уговорката, че ще ги обучават между 3 и 6 месеца, през които ще им плащат минимална заплата.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Потъват до 40% от парите за здраве" четем на първа страница на в. "Труд"

Оказва се натиск върху производителите на лекарства

Разходите за здравеопазване ще се увеличават по-бързо от икономическия растеж на света

Губят се между 20 и 40% от всички пари, които се отделят за здравеопазване под формата на бюджетни средства, здравни осигуровки, пряко доплащане от пациента, разходи за медикаменти и т.н. Само от бюджета на НЗОК средногодишно това прави над 100 млн. лв.

Една от основните причини за потъването на крупни суми е наложеното в съвременните здравни системи свръхлечение, в това число свръххоспитализации, прекомерно изписване на лекарства, на изследвания и др., ненужни в много от случаите. Това обясни д-р Стамен Попов, мениджър на една от водещите фармацевтични компании в страната. По думите му върху производителите на лекарства се оказва натиск и има заплахи не заради създаването на нови лекарства, а заради лечебните резултати, които те постигнат.

Прочети още от в. "Труд"

"Бизнесът иска всяка година да се работи по 251 дни" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Всяка година да има фиксиран брой от 251 работни дни. За тази промяна в Кодекса на труда ще настояват от Асоциацията на индустриалния капитал пред новото правителство. Тази година според изчисленията на Асоциацията на индустриалния капитал икономиката ще загуби над 1 млрд. лв. заради "подарените почивни дни". Според шефа на АИКБ Васил Велев 2017 г. е "най-мързеливата" с рекорден брой почивни дни - 117, и само 248 работни дни. Дотук се стигна, след като предишният парламент промени Кодекса на труда с цел да премахне сливането и отработването на празници. Макар че сливането наистина се премахна, се появи нов почивен ден - в случаите, когато празникът се пада в събота или неделя (с изключение на Великден).

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Седми мистериозен кандидат за бизнеса на CEZ", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Седми кандидат е подал оферта за активите на CEZ в България - това е базираната в Лондон, но с израелски собственик Elenilto, като компанията дори е предложила най-висока цена, без да прави детайлно проучване на българските дружества. Това каза за "Капитал" източник, свързан със сделката. Че има седма оферта за големия енергиен бизнес на CEZ, потвърди и друг консултант, но той не знаеше името на кандидата. 

Миналият четвъртък ценово предложение е внесла и румънската Electrica, потвърдиха два различни източника на "Капитал".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Болници режат заплати заради намалено финансиране", четем във в. "Стандарт"

По-малко пари от държавата са отпуснати за общинските болници тази година. Директори на столични болници сигнализираха, че Националната здравноосигурителна каса е намалила лимитите на лечебните заведения за април. 

Според шефа на Първа многопрофилна болница д-р Цветомир Димитров, това ще се отрази на заплатите на медицинските служители. От Столична община коментират, че тяхното финансиране не може да компенсира по-малкото средства, отпуснати от Здравната каса. 

В навечерието на сформирането на третия кабинет на Бойко Борисов, директори на столични болници се оплакват от по-малкото държавно финансиране.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Borealis стана едноличен собственик на дружество с 20% дял в "Неохим"", пише в. "Капитал"

встрийската химическа компания Borealis е придобила пълен контрол над "Феборан", която държи около една пета от акциите в димитровградския торов завод "Неохим". Доскорошният миноритарен партньор е купил останалите 60% от дяловете в българското дружество от бахрейнската First Energy Bank. Със сделката Borealis цели да засили допълнително присъствието си в торовия бизнес в региона на Югоизточна Европа, съобщиха от компанията, но не дадоха подробности. 

"Феборан" беше създадено като акционерно дружество от Borealis и First Energy Bank в края на 2013 г. специално с цел да купи 20.3% в "Неохим" от ливанската Karifert International Offshore. Сделката беше за 34.7 млн. лв., или по 64.8 лв. средно за акция.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"И служебният кабинет катастрофира в минималната заплата", пише в. "Сега"

Размерът й трябва да зависи не от политически настроения, а от реалността

.Амбициите на служебния кабинет да остави механизъм за определяне на минималното възнаграждение катастрофираха. Служебният министър на труда Гълъб Донев си постави цел да изработи формула, за която да има съгласието на социалните партньори. След повече от месец преговори със синдикатите и работодателските организации Донев се отчете с проект, в който обаче липсва всякаква конкретика. Всъщност и самият проект липсва, защото той не е публичен. А и по него няма съгласие - работодателите се обявиха против. Дотук с успехите на служебния социален министър.

Прочети още от в. "Сега"

"Президентът на КНСБ Пламен Димитров пред "Труд": Най-острият ни проблем са размахът и дълбочината на бедността" пише в. "Труд"

- Г-н Димитров, накъде върви синдикализмът в България?

- Мисля, че се развива в правилна посока, членовете на КНСБ се увеличават през последните пет години с близо 9000 души, синдикалните организации също нарастват с близо 800, което означава, че хората все повече си търсят правата и разбират, че заедно са по-силни. Нашите данни са, че на местата, където има синдикати и има колективно договаряне, заплатите са с над 15% по-високи спрямо местата, където няма такива. Това означава, че има смисъл от синдикати и хората го разбират по най-верния индикатор - джоба си. Предизвикателствата пред синдикализма сега са други и не е необходимо да гледаме в бъдещето, за да ги открием. Намираме се в четвъртата индустриална революция. Научната фантастика, че роботите могат да са част от ежедневието ни, че по улиците могат да се движат безпилотни автомобили, се приближава с бързи темпове до реалността. Вече никой не се съмнява, че някои професии напълно ще изчезнат и ще се появят други, които днес дори не можем да си представим. Това е предизвикателството за синдикализма - да намери нови форми на защита на хората на труда при променящите се условия.

Прочети още от в. "Труд"

"Ходим в Пирот и Димитровград на кулинарен туризъм", четем във в. "Монитор"

Българинът предпочете спа за празниците, Между 300-600 лева ни излезе почивката около 1 май, най-търсени бяха тридневните пакети

- Г-н Рагин, къде прекара българинът почивните дни около 1 май, кои бяха предпочитаните от нас дестинации?

- Радвам се, че с всяка изминала година българинът става все по-голям патриот и вече избира предимно родните курорти. Сънародниците ни разбраха, че материалната база, качеството и цените ни не са никак за пренебрегване. Така че тази година предпочитани бяха предимно спа комплексите. Те са все по-атрактивни. Най-посещавани бяха Сандански, Велинград, Хисаря, Девин, Сапарева баня, Поморие и др. Голяма част от зимните ни курорти също разполагат с такава услуга. В същото време много българи пък предпочетоха да се отдадат на културен туризъм, който през последните няколко години се развива изключително добре.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Митничарите събраха с 16% повече приходи", пише в. "Стандарт"

Събраните от НАП приходи към 25 април са в размер на 6,383 млрд. лв., което е увеличение с 355,3 млн. лева (5,9%) спрямо същия период на миналата година. Това се посочва в отчета на Министерството на финансите за свършената работа по време на служебното правителство. Приходите от корпоративния данък се увеличават с 65,1 млн. лв. (8,1%), а от данъка върху доходите - с 53,2 млн. лева (6,9%).

От януари до 25 април Агенция "Митници" събра 2,783 млрд. лв., което е повече с 16,1%, или 385,7 млн. лв. спрямо същия период на 2016 г. Значителният ръст се дължи в най-голяма степен на по-високите постъпления от ДДС при внос. От една страна те са повлияни от по-благоприятната макроикономическа обстановка в сравнение с 2016 г., изразяващи се в ръст на вноса, по-високи цени на почти всички внасяни стоки, ръст на курса на долара спрямо лева. От друга страна това се дължи на постъпления от еднократни инцидентни доставки у нас от трети страни.

Прочети още от в. "Стандарт"