Според доклад на Silicon Valley Bank (SVB), фирмите за рисков капитал, фокусирани върху изкуствения интелект, са отговорни за по-голямата част от растежа на пазара на стартъпи, докато компаниите в други области се борят да наберат финансиране, съобщава CNBC.
Около 40% от общата сума, набрана от американските рискови фондове през миналата година, идва от фондове, които "посочват AI като фокус", се казва в доклада на SVB "Състоянието на корпоративния софтуер", публикуван във вторник.
Това е грамадно увеличение спрямо 10% през 2021 г. Компаниите за AI представляват 45% от американските рискови инвестиции в корпоративен софтуер, скачайки от 9% през 2022 г.
Средствата от мегасделките с AI - рундове от 100 милиона долара или повече, представляват около половината от всички събрани пари в общата категория на мегасделките. Тази група включва компании като OpenAI и Anthropic.
"Изключете инвестициите в AI и историята се променя. Няма значително увеличение за компании, които не използват изкуствен интелект, като инвестициите от тази група на практика остават непроменени през последната година.", пишат от SVB.
Те най-добре знаят колко лош може да е ефектът от откъснат от реалността инвеститорски ентисуазъм. SVB стана подразделение на First Citizens Bank след колапса си в началото на 2023 г. - а той беше причинен от проблемите, с които се сблъскаха големите ѝ клиенти от криптосектора.
Предизвикателството за по-широкия пазар е, че дейността по излизане от инвестициите остава ограничена - тема, която е актуална още от края на 2021 г., когато нарастващата инфлация доведе до повишаване на лихвените проценти и отдръпване от рисковите инвестиции.
Много инвеститори бяха оптимисти, че завръщането на президента Доналд Тръмп в Белия дом ще съживи стартъп икономиката поради перспективата за по-ниски данъци и по-малко регулации, но агресивната тарифна политика, обявена в началото на април, накара няколко компании да отложат планираните си борсови дебюти, отбелязва американската медия.
Въпреки това, пазарът на технологични IPO показва признаци на възстановяване.
Търговската платформа eToro отбеляза скок при дебюта си на Nasdaq миналата седмица, а компанията за дигитално здравеопазване Hinge Health се готви да стане публична в следващите дни. Доставчикът на AI инфраструктура CoreWeave отчете 420% ръст на приходите в първия си финансов отчет като публична компания в сряда, което доведе до 56% скок на цената на акциите на компанията за седмицата.
Докато IPO-то на CoreWeave представляваше голяма победа за рисковите инвеститори, няма много други примери за чисто AI залози, които са се оказали печеливши досега.
OpenAI, Anthropic и други високо оценени имена като Perplexity и Scale AI не са дали индикации, че IPO е на хоризонта, а компаниите са твърде скъпи, за да имат много потенциални купувачи. Те също така изискват продължителни инвестиции в милиарди долари за финансиране на големи инфраструктурни покупки и разходите за изпълнение на масивни AI работни натоварвания.
Така стигаме до т.нар zombiecorn - съчетание от зомби и еднорог. Това е стартъп с пазарна оценка над 1 млрд. долара, която обаче трупа загуби. За добро или лошо, в AI сферата това описание пасва на не едва и две компании.