"Закон забранява измамни трикове на банките при ипотеките” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Българите, които теглят ипотечни кредити, ще бъдат по-информирани и по-защитени от уловките на банките. Това обещава новият Закон за кредитите за недвижими имоти на потребители, приет окончателно вчера в Народното събрание. Той се отнася и за заеми за покупка на недвижими имоти, и за потребителски заеми, по които обезпечението е жилище или друга недвижимост - например, когато се тегли кредит за ремонт или саниране.
Законът забранява дребните букви в рекламите за заеми. Всяка листовка и брошура трябва да спазва равен шрифт, а не да скрива в ситни редове капани, свързани с лихви, такси, комисиони и т.н. Банките ще са длъжни да дават достатъчно време на клиента - 14 дни, да си занесе проектодоговора вкъщи, да го разгледа на спокойствие и да се откаже, ако реши, че не му е изгоден. Сега обикновено човек трябва да сложи подпис набързо в офиса, а после открива, че в договора има смущаващи клаузи.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Купуваме на изплащане евтини смартфони” четем във в. “Монитор”
Пералните изместиха компютрите, таблетите аут от топ 10 при стоките на лизинг
Смартфони на ниски цени са едни от най-търсените стоки на изплащане през първите 6 месеца на годината. Това сочи анализ на една от водещите компании за потребителско кредитиране. Данните им показват, че покупките на GSM-и на лизинг са се увеличили с 13,6%, но цената на устройствата пада двойно спрямо миналата година. Според информацията на дружеството за първото полугодие на 2016 г. търсените смарфони са били на стойност 400 - 450 лв., а през същия период на миналата година тя е била 970 - 1050 лв. Най-често телефони взимат на лизинг младежи между 20 г. и 29 г., а предпочитани са устройствата с 5-инчов HD дисплей и операционна система Android. Едно от обясненията на тази тенденция е бързото развитие на мобилните телефони, посочват от компанията. Те считат, че друга причина е, че смартфоните са изложени на по-голям риск и се чупят по-лесно в сравнение с телевизорите и таблетите.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Корнелия дръпна Бистришкия тигър за опашката" четем на първа страница на в. “Труд”
Борисов се закани: Ако ГЕРБ загуби президентските избори, веднага отиваме на предсрочни парламентарни
"Господин Борисов, давам ви 48 часа да обявите личната си кандидатура за президент на България!" Предизвикателството бе хвърлено от лидера на БСП Корнелия Нинова, след като от ефира на Би Ти Ви премиерът препоръча на Нинова да се кандидатира за държавен глава. Лидерът на БСП уточни, че ако Борисов приеме условието й, тя ще свика веднага заседание на Националния съвет на столетницата за издигане на нейната кандидатура.
„Ще ви дам тази битка и ще разговаряме в нощта на изборите кой кой е. Ако не го направите, ще считам, че просто дуете перки и ви е страх!", заяви още Нинова.
“Продажба или стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене"”, четем във в. “Стандарт”
- Проф. Тасев, кой е най-удачният вариант за бъдещето на АЕЦ "Белене"?
- В крайна сметка от многото варианти се оказа, че има само два. Единият е този, за който вече правителствената делегация, която посети Иран, направи един предварителен тест и това е продажбата за инкорпориране в новостроящите ядрени централи на това оборудване, което всъщност ние така или иначе ще получим и трябва да заплатим. Другият вариант е да се рестартира проектът "Белене", само че в съответствие с критериите, които вече с много мъки почти 4 години реално изкристализираха. Това означава, че трябва да се появи стратегически инвеститор, този инвеститор ще трябва да заплати направените досега разходи или част от тях, няма да иска държавна гаранция, няма да изисква задължително изкупуване на енергията и естествено и преференциална цена и държавно подпомагане. Разбира се, тези условия, особено сега, са доста рестриктивни, но при поява на инвеститор, това е ключовата дума, този проект е напълно реализируем.
"Банките разпределят повече дивиденти за 2015 г.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Въпреки мантрата, че заради проверките и стрес тестовете на БНБ банките трябва да съхраняват колкото могат повече капитал, част от играчите на пазара демонстрират увереност в резултатите, като разпределят по-големи дивиденти за 2015 г. спрямо предходната. Решенията на общите събрания, публикувани досега в Търговския регистър, показват, че собствениците на пет банки (при шест година по-рано), са гласували общо 566 млн. лв. дивиденти. Това е близо ⅔ от отчетената печалба на целия сектор за миналата година, а сумата нараства с 18% спрямо решенията за 2014 г.
Над половината от сумата се дължи на втората по активи Банка ДСК, която превежда на собственика си - унгарската OTP, 321 млн. лв. Това прави банката и единствената, която за 2015 г. не просто разпределя част от печалбата си (305.8 млн. лв.), а и неразпределени резултати от минали години.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Нови 3-ма обвиняеми за КТБ", четем на първа страница на в. „24 часа"
От 17 души 14 са в организираната престъпна група на Цветан Василев
Има трима нови обвиняеми по делото за фалита на КТБ.
Това съобщи в интервю за “24 часа” шефът на Специализираната прокуратура Иван Гешев.
Те са бивши кредитни инспектори от централното управление на КТБ.
Цветан Василев е обвиняем задочно като ръководител на организирана престъпна група. Той е бил редовно уведомен, получил е призовки, връчени с молба за правна помощ, но не се е явил.
В престъпната група освен Василев участват и други 13 души – изпълнителни директори, одитори, касиери, счетоводители.
„Българите чакат рецесия, но планират покупки", пише в. “Капитал Daily”
Странно разминаване в нагласите на българите е уловило проучване на GfK - от една страна, очакват икономиката да изпадне в рецесия, а същите хора планират да харчат повече за скъпи стоки, защото очакват покачване на доходите си. Изследването мери потребителския климат в Европа за второто тримесечие на 2016 г.
Макар официално българската икономика да е в подем от 3% за 2015 г. и 2.9% за първото тримесечие на тази година, песимизмът в доминира в обществото и то очаква скоро да настъпи рецесия. Пролетно-лятната нагласа всъщност не е най-слабата за последните години (виж графиката).
Икономическите очаквания спадат с още 1.4 пункта. Резултатът още е под нулата, но въпреки това е увеличение от 5.6 пункта спрямо преди година. За последно позитивни нагласи в България е имало в началото на 2014 г., когато е преминато средното нулево равнище.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Войниците от резерва - хем доброволци, хем платени", пише в. “Сега”
Само допреди няколко години да се запишеш в професионалната армия беше въпрос на връзки. Всеобщото схващане беше, че там плащат малко, но редовно. Особено ако в града, в който живееш, единственият бизнес са кафенетата и няколко бакалии. Затова често се налагаше да познаваш някого, за да влезеш в армията. Пък и какво толкова трябва да правиш срещу тези пари - ходиш на няколко учения в годината и стреляш малко, защото за повече няма пари. От време на време може да се наложи малко строева подготовка, за да не се бъркат краката, когато дойде министърът на отбраната или някой генерал. Това е. Малко вероятно е да отидеш на операция зад граница, тъй като и за там трябват връзки. А ако нямаш големи амбиции (обратното противоречи на логиката да се запишеш като войник), може да си креташ спокойно няколко години, без никой да те закача.
Прочети още от в. “Сега”
“ДИМИТЪР МАРГАРИТОВ: Изнудват с 1000 евро кандидат-купувачи на имоти“, четем във в. “Монитор”
Къщи за гости се представят за хотели. Заведения за хранене нарочно не вписват цените и грамажите в менюто. Спряхме вноса на над 7000 надуваеми артикула за деца.
Г-н Маргаритов, започнахте проверки на автокъщите, в които се продават коли втора употреба? Кажете на какви нелоялни практики се натъквате и за какво трябва да внимават потребителите при покупка на такъв автомобил?
- Нашата цел е инициативата да има и превантивен ефект. Поставянето на темата на дневен ред, установяването и забраната на нелоялни практики на този пазар и налагането на санкции на нарушителите ще препятстват разпространението на недобрите примери в по-голям мащаб. Чувствителни сме към този въпрос, тъй като спецификата на дейността крие доста рискове, ако не се извършва по правилата. Отчитаме и обстоятелството, че повечето от гражданите в България ползват автомобили втора употреба. Констатирахме и издадохме заповеди за забрана на около десет нелоялни практики. Те се изразяват в това, че на сайта си или върху информационните табели в обектите търговците представят по-ниски цени и по-добри характеристики на предлаганите за продажба автомобили, но във всички случаи такива, които не съответстват на действителните.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Нотариусите ни са паразити на хранилка. Защо им се позволява?", пише в. „24 часа"
Kато гледах тези дни разследване на БНТ 1 как един чужд парцел земя в България може да се препродаде абсолютно законно два пъти само за седмица, се сетих как преди много години ми се обади брокерка да ми каже, че мой имот е обявен за продажба.
Отвърнах й: Глупости, въобще нямам такова намерение! Но тя ми прати скицата на парцела от обявата и много скоро се оказа, че и други хора имат нотариален акт за същата земя. И той е истински като моя, само че издаден по друг начин (няма да навлизаме в подробности, защото темата е друга).
Нотариусът обаче, който сключи моята сделка, си беше взел и отдавна изхарчил таксата, която прибра от мен и от продавачите. А ние претърпяхме известни финансови щети и имахме екзотичния шанс да видим от една ръка разстояние какви са причините имотната мафия в нашата страна да процъфтява безнаказано вече второ десетилетие.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”7 неща, които ти съсипват морето", пише в. “Стандарт”
Българската почивка има следната особеност: тя означава да отидеш на море, на което така да се изтощиш от глупости и мъчения, че после като се върнеш на работа, да ти стане най-сетне хубаво. Оцеляването на един черноморски плаж е акт, изискващ по-голяма концентрация и усърдие, от която и да е градска ситуация. Тук ще проследим един стандартен ден на един стандартен бг курорт и най-стандартните ситуации, които той предлага.
11,00 ч.
Ходене за мента до бара
Трима приятели сте на плажа, но ви се е допила мента. Барът е на 200 метра от хавлиите - точно толкова, колкото а-ха да се отдалечиш и някой да ти гепи багажа. По принцип - разсъждаваш на ум - може да си вземеш парите и телефона и да оставиш празните гащета и кърпата: обаче гладен народ, ще свие и тях! Единият ти приятел спи, или се прави, понеже и на него му се пие ментичка, но го мързи да стане и се надява да отидеш вместо него. Другият е във водата, уж да поплува, но е заръчал на оня дето спи (а реално не спи) да се одума пред теб, мижейки леко с едното око, да идеш да вземеш мента направо за тримата. Ситуацията е сложна дипломация от висш ранг - как ще се наложиш над останалите двама?
“Купуваме с 40% по-скъпи домати” пише в. „Труд"
Купуваме с 40% по-скъпи домати това лято спрямо миналата година. Това показват данните на Министерство на земеделието и храните. Килограм на едро се продава по 1,25 лв. докато през юли 2015 г. сме плащали по 0,91 лв. На дребно по пазарите доматът трудно пада под 2 лв. за кг., а розовият държи твърдо цена от 3 лв. за кг.
По-солено ни излизат и черешите тази година. Цената им е с 54,3 на сто по-висока спрямо лятото на 2015 г., показват данните на земеделското министерство. Килограм от плода се продава на едро по 2,53 лв., при цена от 1,64 лв. за кг преди година. Причината - реколтата е по-слаба заради студовете през зимата, обясниха от Съюза на градинарите в България.