"Защо никой не прави нищо за мръсния въздух", четем в "Капитал"

Замърсяването продължава да е провал за властите, които стрелят напосоки с решенията

Нищо. Това е краткият отговор на въпроса какво е направено за чистотата на въздуха в големите градове през последните поне три години, откакто този проблем започна да възмущава все повече хора. 

Първото по-сериозно замърсяване за тази зима направи темата отново важна, но реакцията на властите - на общинско и централно ниво, не дава много надежда, че въздухът може да се изчисти в близките години.

Прочети още от " Капитал"

"Ще живеем ли по-богато догодина с бюджет 2019?" е заглавиe от в. "24 часа"

Икономиката и доходите ще имат ръст, данъците са леко нагоре, инфлацията - под контрол

Догодина нашето общество ще бъде по-успешно и по-богато. Това заключи финансовият министър Владислав Горанов след два дни и 18-часови дебати по финансите на държавата, когато парламентът одобри бюджета за 2019 г.

Какви ще са основните показатели на страната, записани в закона за бюджета?

Икономиката ще произведе с 3,7% повече стоки и услуги в сравнение с тази година. Общата им стойност ще достигне 116,4 млрд. лв.

Потреблението ще се увеличи с нови 5,4% в сравнение с тази година и ще продължи да дърпа икономиката нагоре.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Двоен ръст на БГ патентите, но сме на дъното в Европа" извежда на първа страница в. "Монитор"

Вписваме зад граница открития в механиката, водородната технология и медицината, регистрацията на изобретение в Брюксел 292 пъти по-скъпа, отколкото у нас

B Европа са издадени 22 български патента през 2017 г., което е двоен ръст спрямо предходната година. Въпреки това обаче страната е на дъното на класацията по вписани изобретения.

От страните членки на ЕС на първо място е Германия с 18 811 патента, следвана от Франция (7325) и Холандия (7043). Зад нас се нареждат Eстония и Кипър с 19 удостоверения, Латвия (14), съседката ни Румъния (13), Сан Марино (9) и Хърватия с едва 6 патента. До декември тази година одобрените БГ патенти са 8, като основно са иновации в механиката. Един от тях е свързан с монтажа на вентилатор с една или повече бобини. Точният брой на патентите, както и на нашенските кандидатури за изобретения, обаче предстои да бъде уточнен в началото на 2019 г.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"МВР пуска тайни мощни коли да снимат агресивни водачи" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Предлага се наказанията през почивните дни да са двойно по-тежки, а водачите с нарушения на завой да държат наново изпит

МВР ще пусне мощни немаркирани автомобили, оборудвани с камери, които ще записват агресивното поведение на водачи на високоскоростни луксозни коли по магистралите и скоростните пътища. Това са част от мерките, приети на последното заседание на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата. Тя е междуведомствен орган, в който по правило участват представители на много министерства на ниво зам.-министри, няколко обществени организации, сред които Българският червен кръст и Съюзът на автомобилистите. Неин председател е вътрешният министър.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Иновациите в училище - от миене на зъби до 3D", четем във в. "Стандарт"

Едва 13 на сто от българските училища са обявени за иновативни, заяви министър Красимир Вълчев. Това са 290 от общо 2400 школа, като част от тях бяха на вчерашната среща на иновативните училища в "София тех парк". На нея министърът категорично оповести, че ще има направена нова програма и платформа за иновации, където школата ще качват своите иновативни програми. Проблемът е, че в момента сред всички иновации в държавата са възприети както програмите, свзързани с миене на ръце и зъби за опрпеделени обществени групи, така и такива, които са свързани с 3D анимации, чрез които децата ще учат новите технологии. Десетки директори са на мнение, че министерството плаща за привидно иновативна програма, която обучава ученици на неща, които в съседна държава присъстват в учебните програми. "Не може да се третира като иновативна програма нещо, при което просто чиновете не са в квадрат, а за разместени в кръг", казва директорът на 107 СУ Данко Калапиш. Копирано от standartnews.com

Прочети още от в. "Стандарт"

"Заради висока цена никой не поиска да купи ток от ТЕЦ "Марица-изток 2"", пише "Капитал"

Изпадналата в тежко финансово състояние държавна ТЕЦ "Марица-изток 2" не успя да намери купувачи на част от електроенергията си за зимните месеци. Става дума за два пакета - един от 40- и един от 50-мегавата базова мощност, които на 30 ноември бяха предложени на платформата "Централизиран пазар за двустранни договори" на Българската независима енергийна борса. Очакваните приходи бяха над 15 млн. лв., но причина за провалените аукциони е била поставената висока начална цена от централата, чийто ток през тази година стана изключително скъп заради квотите CO2.

Прочети още от " Капитал"

"Следят с е-гривни 250 затворници и подсъдими" пише в. "Монитор"

До няколко месеца 250 затворници и подсъдими с наложена мярка за неотклонение "домашен арест" ще бъдат следени чрез електронен мониторинг или т.нар. електронни гривни. Това съобщиха зам.-министърът на правосъдието Николай Проданов и директорът на ГД "Изпълнения на наказанията" (ГДИН) Васил Миладинов.

Е-гривните ще се прилагат спрямо лишени от свобода, които изтърпяват присъдата си с по-лек режим в затворнически общежития от открит тип, спрямо лица с пробационни мерки, които предвиждат ограничаване на движението, както и при подсъдими с мярка "домашен арест". Гривните ще бъдат контролирани и следени в Команден център при ГДИН. Те ще работят на радиочестотен и джипиес принцип. Устройствата ще дават незабавна информация дали хората, на които са сложени, спазват наложените им ограничения, като изрично изискване е самите лица да са дали своето съгласие. Ползите от електронното проследяване са свързани с намаляване на разходите и преодоляване на пренаселеността на затворите. Предвижда се в следващите години бройката на е-гривните да достигне до 2000.

Стойността на първите 250 устройства е над 1,3 млн. лв.

Прочети още от в. "Монитор"

"Разделете застраховката на две - за шофьора и за колата", пише в. "24 часа"

Най-добре е застраховката "Гражданска отговорност" да се раздели на две - половината за лице, половината за вещ. Казано по-просто, шофьорската книжка да не важи, ако няма "Гражданска отговорност" на шофьора, и да има отделна "Гражданска отговорност" за автомобила. Разбира се, общата цена трябва да е равна или по-малка от досегашния процент, за да не се гневят хората, че ги облагат с нов квазиданък, при това в полза на частници. Така се решават всички въпроси, които възникват по въвеждането на системата "Бонус-малус". Нещо, което е категорично добро, но бе посрещнато на нож от населението, което заподозря лобизъм в полза на застрахователите, направен по крайно необмислен начин.

Прочети още от в. "24 часа"

"Вашингтон на Тръмп през погледа на европеец", пише в. "Сега"

Когато един европеец тези дни си тръгва от Съединените щати, той се чувства като след посещение при зъболекар: устата му е зяпнала, чувството е неприятно, а вкусът е лош.

Наскоро прекарах три месеца във Вашингтон в катедрата "Хенри Кисинджър" на Библиотеката на Американския конгрес. Привидно работата ми беше да открия смисъла в един свят, който е полудял. Но сякаш единственото, което успях да постигна, е объркване на високо равнище.

Това не бе първото ми посещение в Америка, но беше най-обезпокоителното. Най-много ме смути дълбоката политическа поляризация в страната. Америка се е обърнала към себе си и се е настроила конспиративно. Днес във Вашингтон хората не могат да говорят за нищо друго, освен за президента Тръмп. Говорят за Тръмп дори когато си мислят, че говорят за нещо друго. През цялото време на всички в устата им е само Тръмп.

Прочети още от в. "Сега"