У нас събитията създават хората, а не хората - събитията. Ако няма исторически вододел тип "10 ноември", "10 януари" или влизането в ЕС, не забелязваме преподреждането, което се случва по върховете на политиката и бизнеса.
На Запад мисленето е различно и много се разсъждава за поколенческите промени. Те се случват непрекъснато и се отразяват силно на това как се управляват както мегакорпорации, така и държави.
Докато залязва ерата на бейби бумърите (родени между 1946 г. и 1964 г.) в лидерството, в коридорите на властта се извършва сеизмична промяна. Поколение X (Gen X) - родените между 1965 г. и 1980 г., дълго време засенчвани от предшествениците си, са на път да поемат контрола в политиката, финансите и корпоративна Америка, пише Business Insider.
Политическата арена
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
Неотдавнашните сътресения в Демократическата партия олицетворяват този преход. Оттеглянето на президента Байдън от надпреварата за 2024 г. и подкрепата му за вицепрезидента Камала Харис сигнализират за смяна на караула. На 59 години Харис е на границата между бумър и поколение X, докато Байдън беше от генерация, чиито най-възрастни представители са се били във Втората световна война.
От републиканска страна, решението на бившия президент Тръмп да избере 39-годишния сенатор Дж. Д. Ванс за кандидат-вицепрезидент допълнително подчертава това движение към по-младо поколение.
За първи път от десетилетия американците ще гласуват на избори, в които няма да участват хора с фамилиите Буш и Байдън.
Корпоративни промени
Бизнес светът преживява подобна трансформация. HSBC наскоро назначи 50-годишния Жорж Елхедери за главен изпълнителен директор, заменяйки 62-годишния Ноел Куин. 67-годишният главен изпълнителен директор на Boeing Дейвид Калхун ще се оттегли, като Стефани Поуп от поколение X се споменава като потенциален наследник.
Гиганти в търговията на дребно също прегръщат по-младото лидерство. Costco издигна ветерана от поколение X Рон Вахрис до главен изпълнителен директор, докато Macy's избра 58-годишния Тони Спринг за най-високата позиция.
Тези ходове допълват нарастващия списък от лидери от поколение X, които вече са начело на технологични гиганти като Microsoft, Google, Amazon и Tesla.
Последните от рода си
Въпреки тази тенденция, някои бумъри остават здраво вкоренени. Титаните от Уолстрийт Джейми Даймън (JPMorgan) и Дейвид Соломон (Goldman Sachs) продължават да упражняват значително влияние. В медиите Боб Айгър поддържа контрола си над Disney, докато технологичните визионери Тим Кук (Apple) и Дженсън Хуанг (Nvidia) не показват признаци на отстъпване.
Всички тези бизнес лидери са на над 60-годишна възраст.
Въпреки това, дори те полагат основите за наследяване. Даймън намекна за по-близко пенсиониране, с ръководители от поколение X като Джен Пипшак и Трой Рорбах на опашката да поемат управлението. Айгър се ангажира да се оттегли през 2026 г., потенциално въвеждайки първия лидер от поколение X в Disney.
Ново поколение, нов лидерски стил
Докато Gen X поема контрола, възникват въпроси относно техния подход към лидерството. Ще се отклонят ли от предшествениците си бумъри по критични въпроси като дистанционната работа и интеграцията на изкуствен интелект?
Докато пълната картина остава неясна, ранните индикации предполагат по-технически грамотен и адаптивен стил на управление.
За инвеститорите, разбирането на тази поколенческа промяна и потенциалното ѝ въздействие върху корпоративната стратегия и разработването на политики ще бъде от решаващо значение за идентифициране на бъдещите пазарни тенденции и възможности.
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Bosch Digital.