След японското икономическо чудо белязало растежа на азиатската държава в десетилетията след Втората световна война последва времето на китайското икономическо чудо.

В резултат Поднебесната империя успя да се превърне във втората по големина икономика в света и в основния претендент да изпревари САЩ в бъдеще.

Какъв е факторът, който позволи на Пекин да постигне този успех? Разбира се, един от най-важните такива е човешкият капитал, който се превърна в двигател на бързия растеж на Китай.

И това не е изненадващо, като се има предвид, че в една от най-населените държави в света живеят 1,4 милиарда души. Иначе казано в пределите на азиатската страна живее един на шест души на Земята.

Така само някои провинции в страната изпреварват едни от най-развитите икономики в света. От платформата Visual Capitalists са направили съпоставка на няколко от големите провинции и градове в азиатската държава и редица държави в света по отношение на големината на населението им.

Изчисленията показват, че в икономическия център Гуанджоу живеят повече хора, отколкото във Филипините, които са на 13-то място в света по брой на населението. Резултатите са със 110 милиона души в полза за китайската провинция при 103,2 милиона души за азиатската държава.

Населението на Хъбей от своя страна изпреварва това на Тайланд - 74,7 милиона души срещу 69 милиона души. В цяла Франция от друга страна живеят малко повече хора, отколкото в Анхой - 64,5 милиона души за европейската държава срещу 62 милиона китайската провинция.

Сичуан пък изпреварва икономика номер 1 в Европа по брой на хората, живеещи там. Провинцията е дом на 82,6 милиона души при 82,3 милиона души в Германия.

В инфографиката от Visual Capitalist са сравнили и България с една от китайските провинции. Нашата страна има малко по-голямо население от Нинся, където към 2013 година живеят 6,5 милиона души, а в края на 2018 година се очаква те да достигнат над 6,9 милиона души.

Courtesy of: Visual Capitalist