Премиерът на Китай лично се ангажира, че ще ни помогне да изведем проекта "Белене" до успешен край. Това каза министър-председателят Бойко Борисов след срещата си с председателя на Държавния съвет на Китай Ли Къцян.
Борисов обясни, че Китай вече има контакти в сферата на енергетиката с държави членки на ЕС.
Проектът за АЕЦ "Белене" трябва да се изгради по европейските правила и закони и да бъде прозрачен, призова Бойко Борисов.
Министър-председателят допълни и че и по отношение на инфраструктурните проекти има напредък. Борисов изказа увереност, че проектите ще се случат на пазарен принцип, на конкурсно начало и при спазването на всички правила.
Форматът 16+1 не разделя Европа, а има за цел да се подпомогнат инвестициите в областите на промишления, търговския и културния обмен и взаимния интерес между държавите. Там, където кохезионните политики не могат да се справят, бихме могли да направим двустранни, тристранни или четиристранни сътрудничества, за да се работи по важните за нас теми, обясни Борисов, подчертавайки че проектите, които предлага България, са в интерес на целите Балкани.
Борисов изтъкна и символиката на това, че Ли Къцян отива от София в Германия при канцлера Ангела Меркел.
По думите на премиера инициативата 16+1 не е геополитически съюз, а са важни срещи, които единствено целят да вдигнат Брутния вътрешен продукт (БВП) и доходите на хората.
"Искам много ясно да звучи посланието от София към всички мой колеги от Европа, които да разберат, че ние не искаме разделяне на Европейския съюз, а колкото се може повече да наваксаме изоставеното и доходите, които всички ние желаем да имаме", подчерта Бойко Борисов.
Борисов отчете, че съвременното китайско строителство работи с един доста по-дълъг от България период напред. Борисов е останал изненадан и озадачен, че стратегиите им са за след 50 години, а първата им изградена магистрала е платена. "Китай нямат безплатна магистрала. Казвам го за тия, които обичат да говорят много по тази тема", обясни той.
Преди изявленията на двамата премиери в Министерския съвет бяха подписани девет двустранни документа за насърчаване на икономическо-търговското сътрудничество на България и Китай. Сред тях са финансово споразумение на Българската банка за развитие (ББР) и на Китайската банка за развитие за 1,5 млрд. евро.
На официалната церемония присъстваха вицепремиерите Екатерина Захариева и Томислав Дончев, транспортният министър Ивайло Московски, земеделският министър Румен Порожанов, енергийният министър Теменужка Петкова, финансовият министър Владислав Горанов и други.
Китайският премиер Ли Къцян е на четиридневно посещение в София за участие в седмата Среща на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай, чийто домакин през тази година е България. Основната цел на форума "16+1" е да задълбочи търговските връзки и икономическото сътрудничество между страните-участнички, както и да насърчи развитието на двустранни и многостранни партньорства.
Сутринта с тържествена церемония премиерът Бойко Борисов посрещна председателя на Държавния съвет на Китай Ли Къцян пред Паметника на незнайния войн.
След това премиерите посетиха църквата "Света София".
ISIS
на 07.07.2018 в 01:44:09 #6тия дето една децка играчка немогат да направят като хора , ще ни правят атомната централа ли? Болтовете на цетрала ще почнат да се развиват и късат преди пусковият срок. Но засметка на това ще се наводним източни имигратни-работници и ще стане бързо 16млн.
QWE
на 06.07.2018 в 19:22:03 #5А!!! Ма Баце, ти и 2010-та год. чу от фюрер Танте едно "Ша видим".. Га с ДянкоФФ и плачкахте на раменцето да награди ОТЛИЧНИЦИТЕ на Европата.. Процентът самоучастие в европроектите от 20 на 5% да направи. Кат на останалите двойкаджии на Европата. Та туй "чуване" още ти кънти в ушите, макар, че вече сме баш двойкаджиите на ЕС-а. (Та плачкахте Баце, кат одихте да и повръщате влакчетата Сименс - ако си забравил.) И в Пекин през НОЕМВРИ 2015-та Баце, ти пак чу некакви си нещица.. И тогаз мемурандумче за добри намерения подписа. Пък от тоз ти воаяж на практика сега сал Домус ага са уреди.. Корабчета ша му строят китайчетата с кредит.. А държавата - НИКАКЪВ ДОГОВОР не подписва.. Щото ти още толкоз други работи ни каза, че си чул по света.. Га Трайчотото ти изгоря покрай басейна например, беше чул, че шейховете ша ни пуснат магистрала Черно море, а пък ний ша им гледаме в замяна оФцете.. Ама то и туй на мемурандума само си остана..
karamazov
на 06.07.2018 в 18:01:57 #4Статията е за края на "Белене"/Е, аз никъде не прочетох за край.По-скоро за начало.А това, че Нинова се провали е самата истина.И никакви протестъри не са виновни за това.То не бяха гръмки изцепки, то не бяха хвалби, че България щяла да има първата жена министър-председател.Помните, нали?Що се отнася до класовия враг, то някои живеят още в епохата на катастрофиралия комунизъм.Впрочем, ако на някой български комунис не му е ясно, то днешен Китай е изграден на принципа "Една държава-два строя".С което самите китайци много се гордеят.Капитализмът в социалистически Китай е на извънредна почит.И има защо така да му се кланят.За класови врагове никой не говори.Защото това са глупости, които само съсипват държавата.Което е и целта на някои все още живи комунисти в България.
hmmm
на 06.07.2018 в 16:45:17 #3karamazov доста тролската си зациклил, статията не е за бсп. На мен ми е интересно къде са сега ония протестъри пишман антикомунистите? Централата може да се направи от класовият враг, сорос защо не ви плати да подскачате?!
karamazov
на 06.07.2018 в 16:07:58 #2Леле, .... е ...!Представям си какво чувства сега Корнелия Нинова.Ако не беше се провалила на парламентарните избори, сега тя щеше да се гуцка с китайския премиер. Обявеният край на управлението на Бойко Борисов след президентските избори изобщо не се състоя.Както и походът на БСП към властта.Организираните протести изобщо не можаха да източат бюджета и да гътнат правителството.Те само убедиха народа, че Нинова организира протестите, но Бойко е този, който дава парите.А който дава парите, той определя музиката.
peter-h
на 06.07.2018 в 14:53:50 #1Ще видим Ли Къцян дали ке литне или кацне но едно е ясно Щатите ни правят услуга без да искат , санкциониран Китаи идват в Европа особено в бедните държави паха браво .