Президентът на Венецуела Николас Мадуро заяви  вчера, че американската Citibank NA планира да закрие сметките на правителството в чуждестранна валута.  Той нарече това решение на един от основните финансови посредници на раздираната от криза латиноамериканска държава „ част от блокадата”.

"Без предупреждение Citibank обяви, че в течение на 30 дни ще закрие сметките на Централната банка и на Банка Венецуела”, каза Мадуро, цитиран от Reuters.

Добавяйки, че правителството на Венецуела е използвало тази американска банка за осъществяването на паричните операции на страната му със САЩ и останалия свят.

Президентът увери, че „никой не може да спре Венецуела с подобни действия” и нарече решението на „финансова блокада”.

Citibank, подразделение на финансовата корпорация Citigroup Inc, не бе достъпна за коментари по повод планираните мерки против паричнокредитните институции на правителството, Централната банка и най-голямата в страната държавна банка за банкиране на дребно.

Икономиката на Венецуела, голям производител на петрол, членка на ОПЕК, е изпаднала в дълбока криза, като чуждестранните компании, поради ситуацията в страната и враждебното отношение на властите, напускат местния пазар или съкращават силно присъствието си.

Критиците на сегашните власти, обвиняват за положението социалистическата икономическа политика на Николас Мадуро и на неговия предшественик Уго Чавес, която е довела до катастрофа Венецуела. В същото време правителството обвинява политическите си врагове, местните бизнесмени и чужди държави във воденето на „икономическа война”  против страната.

Заради твърдия паричен и валутен контрол, съществуващ в страната от 2003 година, правителството разчита на Citibank при осъществяването на своите операции в чуждестранна валута.