"Булгартрансгаз" не е заплашен от фалит заради събирането на таксата за транзит на природен газ. Тази версия, изказана по-рано през деня от президента Румен Радев, няма основания, заяви категорично премиерът Николай Денков.
Въведената преди няколко дни такса за внос и транзит на руски газ през България поражда задължение по отношение на "Газпром", а не на държавите потребители на този газ или пък на "Булгартрансгаз".
Страната ни има ясни аргументи за таксата от 20 лв. за мегаватчас и се водят разговори в ЕК. Вероятно ще има развитие.
"От една страна, ние защитаваме българския интерес - това са приходи, които могат да влязат в бюджета. От друга страна, има доста добра възможност по този начин да се създаде истинска конкуренция между тръбния и втечнения газ, от което би спечелила цяла Европа", обясни министър-председателят.
Той отново посочи, че в момента нищо не налага ползването на руски газ - има развитие на газопреносната мрежа и интерконектори.
Коментарът на премиера дойде след заседанието на Министерския съвет и бе по повод поредната критика, дошла от президента Радев по темата.
Радев по-рано през деня отново разкритикува управлението, че се "прикрива зад тъмни опорки, дошли от тъмния сценарий на записа".
Според Денков Радев е решил, че има други приоритети, противоположни на тези, спомагащи за единението на институциите.
"Това, което правим, го правим в полза на българските граждани, държава и икономика. Документите са изпратени, ще има разговори с Европейската комисия, тази тема ще има развитие".
Зад съвместната декларация на Сърбия и Унгария проличават други интереси, подчерта премиерът Денков, но не посочи конкретни имена на държави или компании.
Припомняме, че в интервюто си за FT финансовият министър заяви, че налагането на такса за транзит би ударило по интересите на "Газпром", а не на потребителите на природен газ в Сърбия или Унгария.
"Ясно е, че в случая има доста различни източници на газ, например Гърция с нейните централи за течен газ е заинтересована, Турция също има такива централи. Така че е добре да има конкуренция, а не да се оказва, че някой е специално захранен, може би с различни мотиви, по съответните тръби. Нека припомня, че когато бе получена дерогацията за тръбния газ, някои от държавите нямаха достъп през съответните тръби."