"Булгартрансгаз" не е заплашен от фалит заради събирането на таксата за транзит на природен газ. Тази версия, изказана по-рано през деня от президента Румен Радев, няма основания, заяви категорично премиерът Николай Денков.

Въведената преди няколко дни такса за внос и транзит на руски газ през България поражда задължение по отношение на "Газпром", а не на държавите потребители на този газ или пък на "Булгартрансгаз".

Страната ни има ясни аргументи за таксата от 20 лв. за мегаватчас и се водят разговори в ЕК. Вероятно ще има развитие.

"От една страна, ние защитаваме българския интерес - това са приходи, които могат да влязат в бюджета. От друга страна, има доста добра възможност по този начин да се създаде истинска конкуренция между тръбния и втечнения газ, от което би спечелила цяла Европа", обясни министър-председателят.

Николай Денков защити таксата върху вноса и транзита на руски газ

Николай Денков защити таксата върху вноса и транзита на руски газ

Като пример дава договора с "Боташ", в който също има такса

Той отново посочи, че в момента нищо не налага ползването на руски газ - има развитие на газопреносната мрежа и интерконектори.

Коментарът на премиера дойде след заседанието на Министерския съвет и бе по повод поредната критика, дошла от президента Радев по темата.

Радев по-рано през деня отново разкритикува управлението, че се "прикрива зад тъмни опорки, дошли от тъмния сценарий на записа".

Според Денков Радев е решил, че има други приоритети, противоположни на тези, спомагащи за единението на институциите.

"Това, което правим, го правим в полза на българските граждани, държава и икономика. Документите са изпратени, ще има разговори с Европейската комисия, тази тема ще има развитие".

Румен Радев вижда продажба на тъмно на бургаската рафинерия

Румен Радев вижда продажба на тъмно на бургаската рафинерия

Налагането на транзитни такси на природния газ било погазване на европейската солидарност

Зад съвместната декларация на Сърбия и Унгария проличават други интереси, подчерта премиерът Денков, но не посочи конкретни имена на държави или компании.

Припомняме, че в интервюто си за FT финансовият министър заяви, че налагането на такса за транзит би ударило по интересите на "Газпром", а не на потребителите на природен газ в Сърбия или Унгария.

"Ясно е, че в случая има доста различни източници на газ, например Гърция с нейните централи за течен газ е заинтересована, Турция също има такива централи. Така че е добре да има конкуренция, а не да се оказва, че някой е специално захранен, може би с различни мотиви, по съответните тръби. Нека припомня, че когато бе получена дерогацията за тръбния газ, някои от държавите нямаха достъп през съответните тръби."

"Блумбърг": Нов шок за пазара! България налага данък върху руските газови потоци

"Блумбърг": Нов шок за пазара! България налага данък върху руските газови потоци

Енергийни войни на Балканите