Депутатите от мнозинството в Народното събрание отхвърлиха предложението на БСП за намаляване на заплатите и отпуските на елита в страната. Това касае политическия и административен апарат на България, уточниха от БСП.
Припомняме, депутатите от БСП внесоха на 19 април предложение в парламента заплатите на народните представители да бъдат намалени с близо 600 лева. Възнаграждението на депутатите да е фиксирано в размер на 2976 лева - с колкото са приключили в предходния парламент. Сега заплатата на родните законодатели се увеличава автоматично с ръста на средната заплата в страната.
Депутатите, които не подкрепиха предложението, го определиха като популистко и като унижение за народните представители.
Мотивът на Корнелия Нинова, обявен пред публичността беше, че се цели постигане на справедливост и равнопоставеност с гражданите.
"Вие не представлявате интересите на народа, в които интереси се клехте. Вие тук си пазите парите и благините, но рано или късно това ще стане. Аз съм гарант за това. Когато народът реши БСП да има мнозинство в този парламент, ние от "БСП за България" сме гарант, че това ще бъде първият акт на онова Народно събрание, в което ще имаме мнозинство", обясни лидерът на червените.
От ГЕРБ предложиха народните представители да получават фиксирано месечно възнаграждение, умножено по коефициент на участие, който да се формира от брой гласувания в пленарната зала. Председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов представи разпечатка на хиляда гласувания в периода от февруари и март.
"Хиляда гласувания, госпожа Корнелия Нинова е участвала в 37 от тях, което значи, че ако наложим този коефициент по отношение на базовото възнаграждение, което предлагате, нейното възнаграждение трябва да е 110 лева и 20 стотинки. Това би означавало, че всичко над 111 лева е недобросъвестно получено по смисъла на Кодекса на труда", госпожо Нинова.
В подкрепа на идеята си Нинова припомни клетвата, която всеки народен представител полага в началото на мандата си.
"Да видим в какво сме се клели - Конституцията. "Всички хора се раждат равни по права. Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви привилегии, основани на раса, народност, обществено положение и т.н.". В това сме се клели, каза тя.
Тя сметна, че освен 20-те работни дни и официалните празници като останалите хора депутатите почиват и 31 дни през август , от 22 декември до 10 януари за Коледа, 10 дни за Великден, плюс официалните празници, са общо 67 дни. Къде отива принципът за равни права, запита Нинова. С какво един друг българин, извън парламента, е по-различен от нас, че са му необходими 20 дни да се възстанови, а на нас 67, допълни лидерът на БСП.
Относно аргумента, че високи заплати се дават, за да няма изкушение от кражба, тя запита: "А високите заплати спряха ли "Суджукгейт", "Хасковогейт"? Високата заплата спря ли кмета на Септември?". Никъде не пише в България и по света, че заплата се дава, за да не се краде, мотивира се Нинова.
robus
на 06.05.2018 в 17:44:14 #4Една минимална им стига!Нека да работят в полза роду и без това всички са милионери!
halo
на 04.05.2018 в 13:24:00 #3Кога ще дойде мига да видя Крушовицата как плаче извън парламента?
Tomi
на 04.05.2018 в 13:19:27 #2ЕЛИТА НА СТРАНАТА????? ДЕПУТАТИТЕ????
MarryCherry
на 04.05.2018 в 12:12:29 #1И тоя боклук усилено се рециклира като "халтернатива". Реване и сценичен бой с къртицата им горе и като нищо ще ни качат "нов" спацител лапач-перач десета вода (че лекетата остават), ако...НАЙ-ГОЛЯМА ПАРТИЯ - НЕГЛАСУВАЩИТЕ все така го играят шушумиги, вместо да издигнат истинската алтирнатива.