Финансовият министър Владислав Горанов развенча някои от основните митове, популярни във връзка с членството на България в Еврозоната. По време на дискусия "България в Еврозоната. Икономическата логика срещу митовете" той изрази категоричната си позиция, че страната ни изпълнява всички критерии за членство.
По думите му отказ от страна на европейските ни партньори би показал различно третиране на държавите членки в съюза. "Искам да развенчая някои от основните митове, които се разпространяват за членството на България към Еврозоната. Един от тях е свързан с нарастване на цените от прехода от лев в евро. Със сигурност подобен ценови скок е възможен, но той се измерва с пренебрежими размери", заяви Горанов.
Финансовият министър бе категоричен, че това е първият мит, който трябва да отпадне от съзнанието на българските граждани.
"Вторият мит е опитът на някои условно патриотични формации да твърдят, че България ще загуби от своя суверенитет", изтъкна финансовият министър. По думите му ще стане точно обратното - България ще бъде участник в решения на Европейската национална банка. Така влизането в Еврозоната ще увеличи възможностите на държавата и на БНБ да участват по-активно в паричната политика.
Горанов освен това изтъкна, че България е единствената държава, която от съществуването на еврото, е отговаряла на критериите за него. Така на практика страната ни била по-добър член в Еврозоната от останалите държави.
Според финансовия министър друг мит е, че приемането на еврото ще застраши нашата конкурентоспособност. "България показа засилена интеграция в последните години и данните, че приемането на еврото няма да застраши нашата конкурентоспособност, са показани от всички макроикономически показатели", увери финансовият министър.
Друг мит е, че след приемането на еврото България може да се превърне във втората Гърция. "Макроикономическите показатели по развитие и конкурентоспособност са с предимство за България пред Гърция. Единственият показател, по който гърците ни превъзхождат, е БВП на глава на населението. Но през последните години България допълни 10 пункта, а Гърция отстъпи с 27 пункта по този показател", допълни Владислав Горанов.
Legalen
на 26.04.2018 в 17:39:01 #2Бойко Борисов очаква пътна карта за еврозоната до месец Президентът определи еврозоната за стратегическа перспектива на България Горанов развенчава мита, че губим суверенитет, приемайки еврото Станишев позиционира България в А отбора на ЕС чрез еврозоната Приемането на еврото няма влияние върху цените и инфлацията Никой от тези горе не може да обясни с конкретни цифри какво ще се промени и в какъв срок в България с въвеждането на еврото. Смяната на една валута с друга е свързана безспорно с разходи, при тази трансформация ще плащат всички: държава, банки, търговия, бизнес. В крайна сметка и ние, значи действително всички И никой не иска да отговори на въпроса защо някои страни отказват категорично да приемат еврото, Полша казва че ще минат най-малко 10 год докато тази тема стане актуална, против е Унгария, против е и Чехия. Сигурен съм че тези които ни уверяват че еврото ще ни реши проблемите не са ходили из тези трите държави... Не да кацнат на летище Прага и да отседнат в хотела а да тръгнат да пътуват по пътищата... И защо темата че «България е водеща в ЕС по тежки материални лишения за хората» не предизвиква същия ентусиазъм, както въвеждането на еврото?
Mithrandir
на 26.04.2018 в 14:25:12 #1За да загубиш суверинитета си, първо трябва да го имаш. Ние сме колониална окупирана държава, нямаме суверинитет.