Индия обмисля забрана на Биткойн и на други криптовалути, за да даде приоритет на разработването на дигитална валута на централната банка (CBDC), съобщава CoinGape. Страната се стреми да популяризира своята собствена цифрова валута и тази новина вече привлича вниманието на инвеститорите.
Съобщава се, че индийските регулатори са загрижени за рисковете, свързани с частните криптовалути, като същевременно насърчават по-безопасната дигитална рупия, която понастоящем е в процес на пилотно тестване. CBDC може да предложи сходни ползи с криптовалутите, но с по-добра сигурност.
Правителството се консултира с експерти по въпроса, които твърдят, че централната банка би могла да засили финансовото приобщаване, позволявайки целево разпределение на средствата. Въпреки че не е взето окончателно решение относно забраната на криптовалутите, консултациите продължават, повлияни от одобрението на Г-20 за по-строги правила за криптоиндустрията.
Източник: iStock
Главният изпълнителен директор на CoinDCX Сумит Гупта отговори на дебата в централната банка на Индия срещу криптовалутите, заявявайки, че не пречи Биткойн и дигитална рупия да съществуват заедно, защото двете служат за различни цели и могат да допринесат за укрепване на финансовата екосистема. Експертът призова регулаторите да осъзнаят допълващите им се роли.
Според доклади на The Hindustan Times обаче, ключови правителствени органи смятат, че самостоятелно съществуваща индийска дигитална валута може да осигури подобни предимства с по-малко рискове. Длъжностните лица изразяват опасения, че рисковете, свързани с частните криптовалути, понастоящем надвишават ползите от тях.
Позицията на Индия по отношение на криптовалутите се е развила значително през годините. Решение на Върховния съд от март 2020 г. отмени забраната за крипто транзакции, което доведе до нови регулаторни предложения в страната. Макар че криптовалутите не са законно платежно средство, те се класифицират като виртуални дигитални активи (VDA), подлежащи на облагане с 30% данък върху печалбата и с 1% данък, удържан при източника (TDS), за транзакции над 10 000 индийски рупии (INR).
Местните власти признават социалните ползи от блокчейн, но остават предпазливи по отношение на частните криптовалути и това наистина може да доведе до тяхната пълна забрана в съвсем скоро време.