Изборният кодекс не е създаден за гласуване в условия на пандемия, още по-малко за гласуване в чужбина. Това заяви пред БНР Димитър Иванов, координатор на временните съвети на българите в чужбина за провеждане на избори.
По негови думи значение има и обстановката в приемащата страна, където се провеждат изборите.
Иванов посочи, че координира Мрежата на българските изборни доброволци по света от 2014 година и има поглед в над 120 места на 5 континента. Навсякъде положението било много неясно.
Той даде пример със страни като Австралия и Нова Зеландия - там има двуседмична карантина, което ще направи невъзможно придружаването от представител на България до изборните секции на пристигналите с дипломатическата поща бюлетини.
Иванов открои като основен проблем ограничението, наложено от Изборния кодекс - до 35 избирателни секции за страни извън ЕС. Той очаква да има проблеми най-вече за САЩ и Великобритания.
"Традиционно във Великобритания около 20 000 български граждани - това прави средно 500-600 човека в секция. В Лондон - над 1000 души в секция", обясни Иванов.
По негови думи Мрежата на българските изборни доброволци се е утвърдила като постоянна изборна администрация и хората са обучени. Топката обаче била в държавата.
Според Иванов трябва да се гласува доверие на местните български общности и външният министър да упълномощи за свой представител доброволец от местната българска общност. Има прецеденти в това отношение, въпросът е дали държавата ще гласува доверие на собствените си граждани, отбеляза той.