Първата илюзия на властта е, че е щяла да има сто дни спокойствие, но нито един такъв ден правителството няма. Нямаме сто дни, а всеки ден е пълен с кризи, които трябва да се решават. Отборът е мотивиран да ги реши. Това заяви премиерът Кирил Петков в предаването "Още от деня" по БНТ.
Отборът, който сме ние и президентството сме отбора на България. Действията на Румен Радев са функциите, които той вярва, че са в интерес на България. Другото, което Петков вярва е, че общият интерес на двамата държавници в крайна сметка за благото на България е един и същ.
Кирил Петков каза, че коалиционните партньори на властта ще издържат 4 години.
COVID вълната и Омикрон
Той посочи, че е заварил един модел на управление на коронакризата колко са болните на 100 000 и дали да затваря училищата или държавата. В момента управляваме ковид кризата без мерки за затягане и без да се е отразило на болните хора да бъдат настанени в интензивните легла. Кирил Петков е доволен от здравния министър проф. Асена Сербезова за реакцията ѝ за случилото се във врачанската болница, където почина жена заради бюрократични неуредици. За това правителството започва проверки във всички спешни отделения в болниците. Ако имахме стария модел цяла България щяла да бъде затворена, изтъкна министър-председателят.
Имаме план независимо колко е свиреп Омикрон, увери премиерът и добави, че е направен дълбок анализ, в който антиваксърите, които са 15 различни групи, с различна мотивация и ако няма трибуна, те се капсулират и стават по-агресивни. Проф. Радка Аргирова води експертната група и ако тя с целия си опит има валиден аргумент за премахване на зеления сертификат, Кирил Петков би се вслушал. Ако се стигне до 60% ваксинация в България зеленият сертификат ще падне или ако паднат интензивните легла под 5%.
На въпрос защо е сформирал въпросната работна група и обещавал ли е на "Възраждане", че ще падне зеления сертификат, Петков заяви, че с такива хора трябва да се разговаря, защото иначе стават агресивни.
Не се правят политически заявки на база общи приказки. Кирил Петков винаги е отворен да чуе чуждото мнение, но не би се подал на политически натиск, за да бъде премахнат зеленият сертификат. Кирил Петков е бил на протеста срещу Белия автобус, на протестите срещу ГЕРБ и срещу Иван Гешев, като не се притеснява от демонстрации. На следващия протест премиерът ще се радва да говори с протестиращите.
Бюджет 2022
Ако бъде заложен бюджета и няма актуализация, не се знае кои ще са правилните стъпки за реформите. Всички работим как да направим реформите, на шестия месец ще има ясен план и финансирането може да бъде променено, ако трябва, подчерта Кирил Петков. Бюджетът е със силни социални елементи и в него има много основни идеи. Първата основна идея е, че правителството ще направи бюджет, който е на растежа, категоричен бе премиерът.
За Петков не трябва да има хора под линията на бедност. Имаме инвестиции в капитал и социална мрежа, която пази от прекалена бедност, каза премиерът. Финансовият министър каза нещо много важно - не може да има 50% от продуктивността на труда в България, а заплащането да е на 27%. Нещо не се случва правилно в капиталовите инвестиции и начинът, по който се управляват инвестициите, коментира Кирил Петков думите на вицепремиера и финансов министър Асен Василев, че има некадърни работодатели.
Кризата и трусовете в енергетиката
Ние не правим движенията политически, виждаме проблем и тръгваме да го решаваме, категоричен бе Петков във връзка със смените в "Булгаргаз".
Имаме един скъп доставчик, имаме един евтин - изведнъж ние се отказваме от евтиния, защото имаме някакво оправдание. Сега новото правителство на 53 дни пита евтиния доставчик - може ли да ни вкарате допълнително газ и те ни казват - може, но понеже сте се отказали от тези количества до даден период, ще ви ги дадем на пазарна цена и какво се случва на 1 януари - нека всички българи да платят с 30% повече, коментира Петков. Никакви посредници няма да се вкарват никъде и идеята е да се взима най-евтиният газ, без никакви посредници - това е целта на правителството. Жълтият картон към всички ни е, че плащаме скъпия газ, а Кирил Петков не може да продължи да оставя определени хора да взимат важните решения в държавата.
Ние за това сме дошли да правим промяната. Президентът в този случай дава общо предупреждение, което при разделение на властите е добре дошло, каза Кирил Петков и добави, че би повторил решението си за борба на Булгаргаз, както го направил и първият път.
Петков би се зарадвал, ако следващият КЕВР откаже нещо, което правителството смята да направи. Ако КЕВР направи одит на важните енергийни дружества, тогава ще се вдигне мораториумът върху цените на тока. Движим се с максимално бърза скорост, увери Петков.
За международния конфликт между НАТО и Русия
Петков се надява да се стигне до деескалация на напрежението. За пръв път има доста ясна и конструктивна позиция по темата. Рамковата държава е България и не трябва да се разделямe. Българската армия е част от натовската армия - това ни дава възможност да имаме лидерството и да имаме отговори за това кои са дефицитите, които трябва да попълни с бъдещите инвестиции, каза Кирил Петков.
За Северна Македония
Заявената българска позиция е потвърдена. Когато заявената позиция е свързана с част от общите ни отношения, но вкарвайки път, железница и самолет до Северна Македония, всички са готови да обсъдят цялата възможност на база на цялата рамка. Потвърждавам българската позиция, но новото желание е да имаме добросъседство от цялата Северна Македония, вярва Кирил Петков.
Според него хубавото е, че когато човек има ясна визия, не трябва да се разклаща от провокации. Димитър Ковачевски и аз сме отговорни за външната политика на нашите отношения, подчерта Петков.
Той вярва на новия премиер на Северна Македония Димитър Ковачевски, като се надява, че заедно с президента на РСМ да бъдат в Благоевград, на 4 февруари, за честване на рождението на Гоце Делчев.
halo
на 03.02.2022 в 23:16:58 #4Хъмфриетке, 97 и 09 --> за теб разлика няма. За "внуците" Гешев и Иванов пакости да правят си безподобен лъжец.
hmmm
на 03.02.2022 в 22:10:16 #3Аз това визирах, ще копирам едно мнение тук СДС на Иван Костов дойде на власт след нахлуване в парламента през 1997. Един търновски активист на ГЕРБ, вече покойник беше пръв през вратата тогава. Костов нямаше да е премиер през 1997 без Ахмед Доган. После се скараха и още си пращат "внуците" Гешев и Иванов пакости да правят. Днес политическите наследниците на Костов и бивши съратници на Борисов пак са около парламента срещу ГЕРБ, след като дълго маршируваха през 2013 за връщане на ГЕРБ във властта. Сега е времето да си спомним, че ГЕРБ без бившите костовисти никога нямаше да има. И костовистите без Борисов нямаше да ги има през последните 10 години. Близки са си. Може ли Христо Иванов да арестува върхушката на Герб? Не вярвам.
hmmm
на 03.02.2022 в 20:13:35 #2Киро питай Костов как се става "демократ"
Кастело Белведере
на 03.02.2022 в 19:51:16 #1На нахалните и агресиви рубладжии трябва да се отговаря с техния маниер (е, не чак с военно-технически, не сме крепостническа путиландия) - изолация и изтощаване в блатото им.