Илон Мъск до неотдавна получаваше всичко, което поиска. Неговото звено за подобряване на ефективността на държавните структури (DOGE) вилнееше из целия административен апарат на САЩ, а политиките на властта в Белия дом идеално отговаряха на бизнес интересите му.

След това Доналд Тръмп обяви митата.

Мъск, който е най-богатият човек в света, за първи път се оказа страничен наблюдател на процеси, които могат да съсипят и собствената му империя. Видимо безпомощен, той започна да "обстрелва" в социалните мрежи свой колега съветник на държавния глава, който в момента очевидно има пълен контрол върху ситуацията и ексклузивното благоразположение на Доналд Тръмп.

Митата на Тръмп може да са изчислени грешно, но Уолстрийт вече губи милиарди

Митата на Тръмп може да са изчислени грешно, но Уолстрийт вече губи милиарди

Държавният глава обаче е доволен от случващото се

Питър Наваро не произвежда електромобили, не изстрелва ракети в Космоса, няма социална мрежа и "не е построил нищо" (както се възмущава Илон Мъск), но пък е човекът, чиято философия е в основата на всичко, което се случва по света от 2 април насам.

Икономист опортюнист

75-годишният днес Наваро има докторска степен по икономика от Харвард след защитена през 1986 г. дисертация на тема "Теоретическо и емпирично изследване на мотивите за корпоративна благотворителност". Както години по-късно ще отбележат критиците му, нищо от неговата научна дейност не е пряко свързано с глобалната търговия.

От 80-те той е университетски преподавател и вижданията му първоначално са в подкрепа на свободния международен пазар. Нещо повече, в книга от 1984 г. той критикува лобистките групи и ефекта им върху икономическото развитие на САЩ, като призовава за по-добри мерки за подпомагане на работниците, засегнати от глобалните процеси.

Последствията за САЩ от новите мита, според JPMorgan Chase

Последствията за САЩ от новите мита, според JPMorgan Chase

Какво казва по въпроса шефът на най-голямата американска банка?

По това време е член на Демократическата партия, но в края на 80-те минава към републиканците. В началото на 90-те се опитва да стане кмет на Сан Диего като независим кандидат.

През 1994 г. се връща в Демократическата партия, като прави няколко опита да влезе в Конгреса и попътно е подкрепял Хилари Клинтън и Барак Обама.

През 2016 г. обявява, че партията му го е изоставила и минава на страната на Доналд Тръмп. Издига се до директор на Националния съвет по търговията и директор на Службата за политиките по търговията и производството.

България и всичките й съседи ще бъдат ударени от новите мита на САЩ

България и всичките й съседи ще бъдат ударени от новите мита на САЩ

Те влизат в сила от 9 април

Като такъв, той вече определено не се демонстрира като привърженик на свободния глобален пазар. Наваро има ключова роля за търговската война между САЩ и Китай. По-късно е ангажиран и с мерките за справяне с коронавируса, като влиза в сблъсък със здравните власти заради лансираната от него терапия с ивермектин, за която няма доказателства, че работи.

Икономистът е сред най-големите поддръжници на конспиративните теории около президентските избори през 2020 г. и даже влиза в затвора за няколко месеца заради отказ да сътрудничи на разследването на баталните сцени във Вашингтон.

Именно като лишен от свобода той дава интервю, в което трасира политиките на бъдещата администрация "Тръмп 2": "Ако държавите откажат да намалят митата си до нашите нива, президентът трябва да има властта да вдигне митата до техните нива. Това е най-близкият до ума начин за балансиране на нашия търговски дефицит, за стимулиране на икономическия растеж и за засилване на щатския долар".

През януари Питър Наваро стана едно от малкото лица от първия мандат на Тръмп, което се завръща във втория - и то на важната позиция на старши съветник по въпросите на търговията и производството. Обявените в началото на месеца мита следват напълно неговите виждания.

Какво мисли Наваро за митата и търговията

Икономическата "дясна ръка" на Доналд Тръмп се обръща срещу глобалната търговия по собствените си думи след като вижда "глобалистката ерозия на американската икономика". Питър Наваро днес е твърд привърженик на протекционизма.

Според него търговията е потенциален риск за националната сигурност - при това, най-малко в две насоки. От една страна той е категоричен, че САЩ трябва да увеличат собствената си индустриална база и всеки долар внос удря по потенциала за растеж. От друга страна, за него попадането на американски компании под чужд контрол е нещо, което трябва да бъде избегнато на всяка цена.

Снимка 711320

Източник: Wikimedia Commons

За Питър Наваро Китай е екзистенциална заплаха за САЩ, като обвинява Пекин във валутни манипулации и нечестни търговски практики. Икономистът в няколко свои книги открито призовава за по-конфронтационен подход на САЩ.

Подобни обвинения има и по адрес на Германия, Япония и други страни. Международните търговски споразумения пък са разглеждани като нещо ненужно и вредно.

Контраудар: Ще обезцени ли Китай юана заради митата

Контраудар: Ще обезцени ли Китай юана заради митата

Пекин не се притеснява да прави интервенции, когато ситуацията го налага

Според съветника на Тръмп САЩ трябва да вървят по-скоро към самодостатъчност в ключови сфери и намаляване на зависимостта глобалните вериги на доставка - като износът трябва да се стимулира чрез реформи в данъчната система.

Ето какво написа Наваро в статия за Financial Times по въпроса: "Търговска система, при която се сблъскваме с по-високи мита, по-строги нетарифни бариери и няма реален път за разрешаване на проблема, не е нищо повече от "система на честта" в свят, в който няма чест сред измамниците. Ето защо Америка трябва да се защитава - и сега се защитава. Доктрината на Тръмп за реципрочните мита прави точно това, което Световната търговска организация не успя да направи: тя държи чуждите държави отговорни. Сега САЩ ще се съизмерват със значително по-високите мита и съкрушителните нетарифни бариери, наложени ни от други държави. Става въпрос за справедливост и никой не може да оспори това. Това не са преговори. За САЩ това е извънредна ситуация, предизвикана от търговските дефицити, причинени от некоректна система".

Критиците са многобройни. И?

Както отбелязва автор на списание New Yorker по отношение на Наваро, "даже и с негова помощ, не можах да намеря друг икономист, който да е напълно съгласен" с вижданията му за търговията и Китай.

Всъщност, несъгласните с вижданията на Питър Наваро са от целия спектър. Някои като проф. Лий Бранстелър от университета "Карнеги Мелън" отбелязват, че говорим за икономист, който реално никога не е изучавал системата на глобалната търговия и който сега говори неща, тотално несвързани със сферата на научната му дейност.

Други са по-директни и заявяват, че съветникът на Тръмп показва пълно непознаване на материята. Например, Наваро тотално изключва от анализите си за спада на заетостта в производството в САЩ ефектите от автоматизацията и по-специално факта, че даже всичко да е Made in USA, не може да се очаква механично възстановяване на някогашни работни места.

Нобеловият лауреат Пол Кругман атакува друго твърдение на Питър Наваро - че Германия "жестоко е обезценила еврото", за да се възползва от САЩ и останалите страни в ЕС. "Да, Германия има подценена валута спрямо това, което би имала без еврото - но дали това значи, че генерално еврото е подценено спрямо долара? По-скоро не", пише Кругман.

Експерти от индустриалния сектор са скептични за това колко реалистично е САЩ да промени световната карта на производството и доставките в своя полза - подобен резултат ще изисква години усилия и неизброими инвестиции на частния сектор, който поне към момента не изглежда готов за тях.

Самият Мъск атакува Наваро след като призна, че Tesla ще понесе големи щети от новите мита. Има обаче и елемент на накърнена чест. Милиардерът коментира в социалната си мрежа, че докторската степен по икономика от Харвард не е добро, а лошо нещо, защото води до "проблема, при който егото, разделено на мозъка, води до резултат много над 1".

Наваро не му остана длъжен, като заяви, че Tesla не е производител на автомобили, а компания, която ги асемблира от вносни части. В отговор Мъск го определи като "истински тъпанар" (true moron). "Такова е нивото, драги зрители", биха казали колегите от Topsport.bg.

Мъск публично се обяви за зона за свободна търговия между ЕС и САЩ по време на участието си на конгреса на италианската крайна десница. Въпреки това, според хора от близкия кръг на Тръмп, цитирани от Semafor, "това е битка, която Илон не може да спечели".

Според Washington Post Мъск се е опитал през миналия уикенд да убеди президента да отмени митата, но е получил отказ.

В същото време, даже вътре в Републиканската партия назря недоволство и опит със законопроект да се изисква подкрепа от законотворците при налагането на нови мита. След мощна интервенция откъм Белия дом тази инициатива пропадна.

Това показва особено категорично, че Питър Наваро за момента е непоклатим на рамото на Доналд Тръмп - с всички последици за глобалната икономика от този факт.