Русия няма да обсъжда повече с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) въпроса за координирани действия насочени към замразяване на добива. В рамките на потенциални срещи може да върви само обмен на мнения за ситуацията на пазара, каза руският енергиен министър Александър Новак в интервю за Reutes.
Срива на петролните цени в края на миналата година подтикна големите производители на суровината към преговори за замразяване на добива на нивото от януари 2016 година. Но преговорите между членовете на ОПЕК и други големи производители като Русия се провалиха, тъй като Саудитска Арабия отказа да се присъедини към такова споразумение, ако към него не се включи и Иран.
„Ние не обсъждаме въпросите за координирани действия между Русия и ОПЕК, нямаме такава цел. Тази тема се повдигаше само през миналата година, когато отделни страни членки на ОПЕК, излязоха с предложение да се съкрати световния добив”, каза Новак в интервюто.
След като се смени ръководството на ОПЕК, Русия не се срещали с представители на картела, но възможността за такава среща през тази година се запазва, допълни министърът.
"Идеята, която обсъждахме през април, (за замразяване на добива – бел. ред.), беше към онзи момент абсолютно правилна. Но сега живеем в пазарни условия, всеки провежда своята политика, пред никой няма ограничения”, отбеляза пред агенцията Новак.
В рамките такива срещи, обясни министърът, става обмяна на мнения за петролния пазар, данъчната система в отрасъла, проблемите на преработката.
„Ние смятаме, че в такъв режим трябва да продължи нашето взаимодействие с ОПЕК – да се провежда информационно-аналитичен обмен на информация, мониторинг на процесите в сектора”, посочи Новак.
Министърът каза още, че през септември може да се срещне с новия министър на петрола на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих в Алжир. И да се обсъдят двустранното сътрудничество между страните, в тома число и строителството на газо-преработвателни заводи в Русия, инвестициите на саудитски фондове в страната, участието на руски и саудитски компании в търсене, добив и преработка на суровината в Русия, в Близкия Изток и други страни.