Правителството на Сърбия ще увеличи квотите за износ на пшеница и брашно, които бяха въведени, за да се предотврати потенциален недостиг, причинен от прекъсване на веригата на доставка в резултат на войната в Украйна.
Националната месечна квота за износ на пшеница беше увеличена от 150 000 тона на 220 000 тона, а таванът за износ на брашно беше вдигнат от 20 000 тона на 23 000 тона, се казва в изявление на кабинета, цитирано от See News.
"Това решение е взето, защото предлагането на продуктите на вътрешния пазар е стабилно и е необходимо да се освободи място за съхранение на нови култури", се казва в съобщението.
Съгласно указ, приет на 20 април, сръбските компании имаха право да изнасят до 150 000 тона царевица и 8 милиона литра рафинирано слънчогледово масло месечно.
Компаниите получават разрешение за износ на до 20% от одобрените национални квоти за група продукти на месечна база. Ако износителите надвишават одобрените количества, те няма да могат да кандидатстват за разрешение за износ през следващия месец.
Сърбия забрани износа на растително масло, царевица, пшеница и брашно в началото на март, малко след като Русия започна инвазията си в Украйна. Преди решението си да въведе експортни квоти, Сърбия разреши ограничен износ на основни хранителни продукти за Албания, Черна гора, Северна Македония и Италия.