След разгорещени 2-часови дебати и емоционални становища от страна най-вече на "Атака", ДПС и БСП, Комисията по вероизповедания към Народното събрание отхвърли на първо четене поправките в Закона за вероизповеданията, внесени от народни представители от левицата.

Това стана само час, след като същият законопроект бе приет на първо четене от друга комисия - по култура.

Водени от съвсем различни аргументи, депутатите от "Атака" - чиито съпартийци от културната комисия подкрепиха текстовете - и ДПС гласуваха "против" поправките, а с въздържането на ГЕРБ поправките не минаха през комисия.
Законопроектът бе подкрепен 7 души от БСП, а двама от "Атака" и трима от ДПС гласуваха против. Петима народни представители от ГЕРБ се въздържаха.

Припомняме, народните представители от БСП Димитър Дъбов, Татяна Буруджиева и Пламен Славов внесоха поправки, касаещи текстовете за възстановяване собствеността върху одържавени имоти. Поправките имат за цел да изчистят определени проблеми, оставени от сходен законопроект, внесен от председателя на парламента Михаил Миков още през юли.

За целта тримата народните представители от БСП добавят в закона за възстановяване на собственост текста "...с изключение на музеи, техните филиали и отдели, галерии, камерни зали, археологически недвижими културни ценности и други паметници на културата - публична държавна и общинска собственост".

Добавянето на този текст би се превърнал в пречка пред исканията на редица вероизповедания - най-вече мюфийството и БПЦ, да получат имоти, за които претендират, че са тяхна собственост.

Така предложената поправка не се харесва на мюфтийството и ДПС, а срещу нея възразиха и от Българската православна църква.

Причината "Атака" да е против разглежданите днес поправки пък се крият още по-дълбоко, като националистите са категорично против същината на закона и считат, че тази поправка е опит за потушаването на напрежението и отместване на вниманието от големият проблем.

Поради тази причина най-емоционален и обстоятелствен по време на днешното заседание бе депутатът от "Атака" Павел Шопов. Зам.-председателят на парламентарната група на "Атака" бе един от вносителите на първия законопроект, но в последствие оттегли подписа си и обяви, че е бил подведен и излъган.

Шопов отхвърли твърденията на вносителите, че поправките целят да се постигне баланс между държавата, вероизповеданията и интереса на обществото. Този закон създава предпоставки за жестоки раздори и тежки противоречия, предупреди националистът. "Той ще бъде в разрез със столетна политика на българската държавата, ще покаже неразбиране на историческите дадености и национално предателство", възмути се Павел Шопов.

Несъстоятелен е опитът да се "замаже" проблемът, категоричен бе той и обясни, че проблемът не е в няколко паметника на култура, които поправките ще оставят в ръцете на държавата. Тези поправки се свеждат до няколко джамии, археологическият музей, но по силата на този закон ще стигне до десетки претенции и искания, предупреди Шопов.

"Абсолютен мит и легенда е, че това са имоти на мюсюлманското вероизповедание. То никога не е било собственост на имоти в правния смисъл на думата. Султанът е бил този, който е държал в ръцете си абсолютната власт върху всички имоти и е предоставял права на ползване на отделни лица", настоя Павел Шопов. Всички имоти са били собственост на Османската държава, а с акта на Освобождението се прави коренно историческо преобразуване и те минават в ръцете на българската държава, обясни той.

В периода от Освобождението до 9 септември държавата проявява добра воля и ги предоставя за ползване на съответните вероизповедания, но те са публична собственост на държавата. Абсолютна спекулация е, че мюсюлманското вероизповедание е правоприемник на Османската държава и съответно на имотите й, настоя той.

"Подъл опит" за спекулация е да се приравнят тези имоти с онези, които се отнемат от Българската православна църква и другите вероизповедания след 9 септември, обясни Шопов. Всички реституционни опити се отнасят до онова, което комунистическата власт отнема, но със задна дата се "набутват" и се "приравнят" от мюфтийството имоти, които не са техни и никога не са били, продължи националистът.

Ако се върви в този дух, утре може да бъде предявена претенция и за сградата на Народното събрание, която е построена върху старо турско гробище, предупреди Шопов. "Отрезвете се, стъпете на краката си, проявете характер", призова Шопов колегите си от БСП.
Националистите предупредиха, че ще стигнат по-далеч и ще поискат обявяването за нищожни на всички правни сделки и действия осъществени по време на петвековното владичество. Десетки джамии са строени върху разрушение след падането ни под робство църкви, посочи Шопов.

В закона има и хубави неща, но те са пълнеж, анализираха от "Атака". Същността е този текст, а целта - разгаряне на противоречие, настояваше Шопов, според когото с него се цели "да се премери температурата" на българското общество и реакцията при ескалиране на искания в други посоки.

Срещу законопроекта, но от други подбуди се обяви от името на ДПС народният представител Хюсеин Хафъзов. Той предложи законопроектът "Буруджиева, Славов и Дъбов" да бъде оттеглен, тъй като не би трябвало българският законодател да е арбитър на съдебни решения.
"Нека всеки ищец предявява своите искания в съда и ако необходимите доказателства, да придобие право върху имота", коментира Хафъзов. Той коментира, че те текстовете ще паднат в Конституционния съд и дори заплаши с искове срещу държавата в Страсбург.

Хафъзов повтори аргументите си, изложени и по време на комисията по култура, че държавата не е добър собственик, защото някои от храмовете се рушат. Това очаквано предизвика бурна реакция в националистите, които отхвърлиха подобни "абсурдни" твърдения.

Проблемът не е само в храмовете, които са паметници на културата, за втори път взе думата Шопов. "Става дума за много повече - отваря се вратата за претенции за всички имоти на стойност милиони левове - гори, парцели, градинки. За тях ще бъдат вадени документи за принадлежност или за дарения по време на Османската империя. Това ще бъде непрекъснато искане. Чакат ни безкрайни опити мюфтийството да се изкарва правоприемник на Османската империя", скочи националистът и отново призова БСП "да не се поддават на шантаж от страна на коалиционните си партньори.

Един от вносители Петър Славов се защити, че е нелепо левицата да бъде обвинява, че е заложник и бе категоричен, че няма да оттегли законопроекта, тъй като това означава ограничаване на правото на законодателна инициатива на всеки депутат.

Народните представители от ГЕРБ останаха далеч по-пасивни и заявиха желание да се състави работна група, която да изследва спорните параграфи и да предложи решения. Това предложение също бе подложено на гласуване и мина с гласовете на "Атака", ДПС и ГЕРБ, а от БСП гласуваха против.