Правителството на Ямайка ще поиска репарации за милиарди лири за търговия с роби и ще изпрати петиция директно до кралицата от главния прокурор на страната, за да инициира искането, предаде Reuters.

Великобритания премахна робството през 1834 г., след което на бившите робовладелци бяха платени 20 милиона лири - голяма сума по онова време. Петицията на Ямайка се основава на частно искане от ямайския депутат Майк Хенри, който казва, че на страната се дължи на около 7,6 милиарда лири (10,5 милиарда щатски долара), които според него са приблизително еквивалентни на изплащанията на британските робовладелци, получени преди близо 200 години.

"Надяваме се на възстановително правосъдие във всички форми, които бихме очаквали, ако наистина искат да получат справедливост, за да поправим щетите, преживяни от нашите предци", каза министърът на културата Оливия Грандж и добави: "Нашите африкански предци бяха насилствено отстранени от дома си и са претърпели несравними зверства в Африка, за да извършват принудителен труд в полза на Британската империя. "

Ямайка беше център на търговията с роби, като испанците, а след това и британците, насилствено са транспортирали африканците да работят върху плантации от захарна тръстика, банани и други култури. Около 600 000 африканци са изпратени да се трудят в Ямайка, според Националната библиотека на Ямайка.

Иззета от Испания от англичаните през 1655 г., Ямайка е британска колония, докато не стане независима през 1962 г. Страната с населението от почти три милиона души е част от Британската общност, а британският монарх остава държавен глава.

"Искам същата сума пари да бъде платена на робите, която е била платена на собствениците на роби", каза Хенри, вносител на петицията и член на управляващата Ямайска трудова партия, добавяйки "Правя това, защото съм се борил срещу това през целия ми живот, срещу робството, което дехуманизира човешкия живот. "

Петицията, одобрена от Националния съвет за репарации на Ямайка, ще бъде подадена в очакване на съвет от главния прокурор и три правни екипа, каза Грейндж. След това генералният прокурор ще го изпрати на британската кралица Елизабет, добави тя.