Популярният турски курорт Анталия приютява днес световните лидери от Г20. В края на една динамична година те ще трябва да вземат решения по някои наболели въпроси. Част от тях ще бъдат насочени към насърчаване и стабилизиране на икономическата и финансовата сфера. От Blооmberg посочват още няколко основни теми, които най-вероятно ще бъдат разгледани по време на форума.
Отношенията между Обама и Путин
Преди по-малко от два месеца президентите Владимир Путин и Барак Обама се срещнаха в Ню Йорк, за да обсъдят войната в Сирия. Малко след това Русия предприе най-сериозната си военна офанзива извън границите на бившия Съветски съюз за последните две десетилетия.
Анализатори очакват на срещата в Анталия да се усети затоплянето на отношенията между Москва и Вашингтон. Вероятно тема за разговор ще бъде предложението на Кремъл за по-интензивни действия в Сирия през следващите 18 месеца.
Друга важна тема е тази за падналия руски самолет в Египет. Според ръководителя на Съвета за външна политика и отбрана в Москва Фьодор Лукянов е необходимо Русия и САЩ да заровят томахавките и да се търси консенсус.
Меркел и Ердоган за бежанците
Проблемът с бежанците вълнува всички държави от Г20, но особено Германия и Турция. Канцлерът Ангела Меркел беше силно критикувана не само от свои опоненти, но и от поддръжници заради решението да отвори границите за емигрантите от Близкия Изток. Сега тя се нуждае от помощта на новоизбрания турски президент Реджеп Ердоган, за да спре потока бежанци не само от Сирия, но и от Афганистан и Бангладеш.
През миналия месец Меркел и Ердоган се срещнаха в Истанбул отново по този въпрос. Тогава германският канцлер предложи финансова подкрепа и по-тясна връзка с Европейския съюз (ЕС), за да намали Турция мигрантите, навлизащи в Европа.
По думите на ръководителя на организацията за развитие Cordaid Симоне Филипини въпросът няма да бъде решен по време на форума в Анталия. Тя очаква само да бъде избистрена стратегия за общи действия по отношение на него.
Икономическите въпроси
Икономическата обстановка също ще е гореща тема на срещата на Г20. Преди време Си Дзинпин обяви, че слабият растеж в Китай ще се задържи през следващите 5 години. От друга страна Саудитска Арабия е притисната от ниските цени на петрола, а Бразилия е изправена пред дълбока рецесия и висока инфлация.
Тема от особена важност за инвеститорите е кога китайският юан ще може да влезе в списъка с резервни валути на Международния валутен фонд (МВФ), които се ползват с т.нар. „специални права на тираж”. Някои обаче очакват, че това няма да стане реалност преди есента на 2016 г.
Лидерите от Г20 ще обсъдят и планът за справяне с нова финансова криза на Борда за финансова стабилност. Според него системно важните в глобален мащаб банки трябва да разполага с резерви, които могат да покрият минимум 16% от т.нар. лоши заеми през 2019 г., като те трябва да се увеличат до поне 18% през 2022 г. Според изчисленията кредиторите ще се нуждаят от допълнително 1,2 трилиона долара, за да изпълнят това изискване.