През последните седем години европейският пазар на недвижими имоти се развива в строго положителна насока и се разраства с бъзри темпове, без да оставя каквото и да e съмнение, че ще се продължи да се развива. Цените на имотите в повечето европейски страни се покачиха до неочаквани равнища. В страни като Великобритания и Франция стана много по - изгодно и доходоносно да вземеш под наем, вместо да изплащаш месечните ипотечни вноски.

Въпреки че едновременно с подобряването на икономическото състояние на средностатистическия европейски гражданин се разрасна и пазарът на недвижимости, много собственици биха били затруднени, ако изненадващо се отчете срив в сферата на недвижимите имоти. Подобен сценарий може да се наблюдава в реални условия, имайки предвид, че един от факторите, който оказа силно влияние върху бума в тази област, беше и все още продължава да бъде експанзивната политика по отношение на отпусканите кредити.

Анализите показаха, че от 2002 г. насам европейският пазар е изкуствено поддържан и насочван към високите ценови нива, като през последните години тази тенденция разкри негативните си аспекти в няколко държави. Независимо от това, увереността на инвеститорите в този маркет е все още доста силна. По - дръзките от тях продължават да рискуват и да влагат средства в откриване, изграждане и разработване на нови терени и имоти. Хората продължават да гледат на европейския пазар като на подчертано сигурен.

Спекулацията е един от основните движещи механизми, които насочват европейските имоти до такива рекордни равнища през последното десетилетие. За анализаторите е предизвикателство да се обвържат с прогнози за бъдещото развитие в тази насока. Основният въпрос може условно да бъде сведен до следното: ще успеят ли цените на имотите да удържат тези нива за един по - дълъг период? С други думи: ще се спука ли „ценовият балон" и ако е така, кога ще се случи това?

Дестинации като Обединеното Кралство, Франция и Испания са на път да достигнат точката си на пренасищане, докато места като Хърватска и Прага са едва в началото на дългия и коварен път към главоломно увеличение на цените на недвижимите имоти.

Каквото и да ни предложи бъдащето, разумно е да гледаме на европейския недвижим пазар като на една стабилна инвестиция както в креткосрочен, така и в по - дългосрочен план. Тепърва редица по - малки страни - членки на ЕС започват да развиват свота икономика. А това неминуемо ще окаже влияние върху цялостното представяне на европейския пазар.

Нека вземем за пример Испания. През последните години се наблюдава непознат до този момент бум на чужди инвеститори, които закупуват апартаменти, къщи и вили в Испания. Топлото лято и меката зима, съчетани с красива природа и вкусна храна, са основните фактори, които привличат инвеститори със сериозни намерения в южната представителка на коридата и гаспачото. Към всичко това трябва да се добави и неимоверно нарасналия глад за наемане на различни терени от страна на туристическия отрасъл.

Ако обмисляте да инвестирате в имот в Испания, точно сега е моментът за тази крачка. Лихвеният процент е все още сравнително нисък. В същото време в поскъпването на имотите има постоянна тенденция. Много анализатори са на мнение, че развитието в областта на недвижимостите няма да е в състояние да отговори на нарасналото търсене на жилища - както за дългосрочно, така и за сезонно наемане.

Обликът на инвестиционната картина е предопределен: цените на имотите са програмирани да бележат ръст нагоре. Ето защо, сега е изключително подходящо време за подобна инвестиция. Данните, отчетени от Испанския национален статистически институт, паказват увеличение на емигрантския поток към страната. Ако през 2001 г. емигрантите са съставлявали едва 5% от населението, то до 2010 г. се очаква те да възлизат на около 5.5 милиона, или 12% от населението на Испания.
Нарасналото търсене на имоти ще продължи да предопределя развитието на пазара на недвижими имоти като цяло. Реформите в испанското законодателсвтото дадоха карт бланш на практиката със закупуване на имоти с цел отдаването им под наем.

Законите се промениха под натиска на новото социалистическо правителство по начин, който позволи наемите на жилищата да скочат от 11 % на 20 % през последние 4 години. По този начин се преодоляха проблемите, причинени от инфлацията при цените на жилищата в централните части на градовете и се даде шанс на 3.1 - те милиона свободни, незаети жилища да излязат на наемния пазар.

На голяма популярност в Испания е практиката по изграждане на цялостни комплекси и продажба на имотите в тях на „зелено". По този начин предприемачът финансира цялостния строителен процес. Положителното е, че желаният имот може да бъде капариран. Обикновено това става срещу 30% от стойността му.

Закупуващият може да избере точното разположение на имота в рамките на цялостния комплекс, а често дори да зададе изискванията си с оглед на обзавеждането и дизайна. Всичко това допринася за евентуалната възвръщаемост на инвестицията. С напредването на строителния процес цените на имотите се повишават. В същото време бъдещите купувачи могат да получат по - ясна представа за това, как ще изглежда крайния продукт.

Повечето пазари на имоти в Европа продължиха ръста си през последните месеци. Не бива да подценяваме обаче ипотечната криза в САЩ и на редица международни пазари, която започва да се усеща и на Стария континент. Макар страни като Испания, Франция и Великобритания да си остават едни добри места за инвестиране, винаги трябва да се подхожда внимателно при предприемането на подобна стъпка. В крайна сметка, най - важното е да се направи правилен избор.