На 15ти ноември миналата година емиратство Абу Даби обяви, че формира фонда Масдар, имащ за цел инвестиции във възобновяеми енергийни източници.

Това бе време на сливания и поглъщания на световните финансови пазари. На фона на подскачащи милиарди, сумата от 250 млн. долара във фонда надали е направила особено впечатление, но предназначението му при целия петрол на Абу Даби нямаше как да не привлече световния интерес.

Днес главният изпълнителен директор на фонда Мадар, д-р Султан Ал Джабер, е говорил на конференция за недвижими имоти в Дубай, научаваме от AME Info. Ал Джабер е изтъкнал, че ако секторът на недвижимите имоти и строителството около Персийския залив иска действително да достави запланираните имоти на стойност $500 млрд. за следващите седем години, фокусът трябва да падне върху проблемите на устойчивото развитие.

Ако не се вземат мерки, свързани с потреблението на вода и енергия в сектора, както и с отделянето на въглероден диоксид и формирането на отпадъци, инфраструктурата в региона няма да се справи с изискванията на ръста, изтъкнал е директорът на Masdar.

Планираните нови постройки изискват 2 млн. куб.м. вода дневно, 75 млн. мегавата електроенергия годишно допълнително, като годишно ще се произвеждат 3,5 млн. повече отпадъци и 300 млн. т. въглеродни емисии. Тези данни означават близо 100% увеличение спрямо сегашните равнища. Доктор Ал Джабер казва: „Равнището на ръста не е устойчиво".

Директорът на Масдар е предложил на правителство и строителни групи ключови стратегии за устойчиво развитие в строителния сектор. На първо място трябва да се намали потреблението на електричество и вода в новите сгради. Засилващото се движение за Зелени сгради в Персийския залив е правилният подход, след като знаем, че сградите формират 30% от глобалното потребление на енергия.

Другата стъпка е да се интегрира енергийна инфраструктура в строежите: фотоволтаични панели, други енергийни технологии с локален обхват.

Ал Джабар призова строители и правителство да преминат към интегрирано планиране на дизайна, което да отчита и въглеродните кредити като практическо средство за финансиране на ново въвежданите технологии.

За да поведе в устойчивото развитие в региона, Масдар разработва първия град с нулеви емисии и нулеви отпадъци в света. Това е интегрирана зелена зона с площ 6 кв.км. в сърцето на Абу Даби, където ще се въведат най-съвременни технологии и дизайн за осигуряване на устойчивост.

Град Масдар се очаква да отвори врати през 2009. Там ще се помещава Института по наука и технология на Масдар, ще има лаборатории и изследователски центрове на световно равнище. Предвидена е търговска площ за компании за чисти технологии. Избрани са някои отрасли на леката промишленост, които ще работят в зелената зона. Внимателно са подбрани международни наематели, които ще инвестират, разработват и продават напредничави енергийни технологии.

По-рано днес бе представен умален модел на Зона Масдар. Думите на Ал Джабар бяха чути от делегати от над 45,000 регионални и международни инвеститорски и строителни компании и правителствени лица на откриването на най-голямото в света събитие за недвижими имоти.