Нов закон може да надуе цените на новите имоти с 20 на сто, заявиха брокери пред Money.bg. Причината е проектът за промяна на Закона за ДДС, според който "лицата, които притежават терени и ги продават, както и онези, които учредяват право на строеж или просто имат апартамент в нова сграда до 5 години от разрешението за ползване и решат да го продадат, ще трябва да се регистрират по ДДС".

В момента регистрирани по ДДС трябва да са само строителните предприемачи, които продават жилища в построените от тях сгради, както и физическите лица, които продават 3 или повече в рамките на една година. Сега това задължение се разпрострира и върху онези, които извършват инцидентни имотни сделки.

Кабинетът е посочил като основен мотив за въвеждане на новото задължение евродирективата за ДДС. В нея пише, че "данъчно задължено лице е всеки, който извършва дадена имотна сделка".

Снимка 697993

Източник: БГНЕС

Това се отнася за всякакъв тип сделки, свързани с доставка на сгради или на части от сгради и прилежащата им земя, когато са извършени преди първото обитаване на сградата или са нови, както и при сделки със земя за строеж.

София изпрати втората си най-добра година след кризата по брой сделки с имоти

София изпрати втората си най-добра година след кризата по брой сделки с имоти

Въпреки пика в цените, се купуват все повече жилища

Цените на жилищата скочиха миналата година

Изминалата 2024 г. беше поредната година по ръст на цени и сделки с недвижими имоти в България. Средната цена на жилищата в София вече гони 2000 евро/кв.м, а тези във Варна (1450 евро/кв.м) и Бургас (1300 евро/кв.м) изпревариха Пловдив (1260 евро/кв.м), разбираме от актуалните данни на "Бългериан Пропертис".

Два са основните фактори за ценовия ръст, коментират брокери. Единият е ръстът на доходите и ниските лихви. Вторият е очакваното влизане на България в еврозоната, след което къде спекулативно, къде не, но очакванията отново са за скок на цените.

И по ръст на цените на имотите, и по ръст при строителството България е номер 1 в ЕС

И по ръст на цените на имотите, и по ръст при строителството България е номер 1 в ЕС

За същия период строителството намалява с 2,5% в еврозоната и с 2,4% в ЕС