Трикът да се сдобиете с нещо на изгодна цена от магазини за втора употреба е да знаете кое си струва и кое не е добре да си купувате. Списание Time дава съвети за това кои неща е препоръчително да избягвате следващия път, когато влезете магазин за стоки втора ръка.
1. Каски
Когато си купувате каска за велосипед или мотор в магазин за втора употреба, бихте могли неволно да поставите безопасността си под риск. Нямате идея кой я е притежавал преди това, колко е стара или защо изобщо е пусната за продан. Институтът за безопасност на велосипедни каски съветва никога да не се купува употребявана каска, защото може да е била замесена в инцидент. Вместо това си купете нова каска и се чувствайте уверени, че главата ви е защитена.
2. Матраци
Обикновено матраците събират неща като алергени и домашен прах от притежателите им, а и никога не бихте разбрали от какво има останали петна. Новите матраци съответстват на тялото на първия притежател и положението, в което спи. Ако си вземете стар, ще усещате бучки и дискомфорт.
3. Детски креватчета
Кошарките постоянно биват обновявани с нови функции за безопасност и биват изтегляни, когато има проблем. Ако купите използвано детско креватче, рискувате то да е едно от милионите, които са били изкарани от пазара от съображения за безопасност. Според експерти бебешко креватче, което е на над 10 години, би имало и недостатъци в дизайна, които поставят дечицата в опасност.
4. Детски столчета за кола
Обикновено детските столчета издържат между 5 и 9 години. Ако купите използвано, няма как да знаете дали не е било замесено в катастрофа. Детските столчета са предназначени да преминават през само един инцидент, дори и ако детето не е било в седалката в този момент. Тръгнете по по-умния и безопасен път и купете ново столче.
5. Бельо и бански
Освен че е нехигиенично, бельото и банските се износват доста по-бързо от обикновените дрехи, така че е възможно да попаднете на доста изхабени и нездрави артикули, ако са били използвани.
6. Козметика
Ако не знаете кой е използвал даден козметичен продукт, изобщо не трябва да го нанасяте на лицето си. Всъщност проучване на LA Times открило, че 100% от тестерите на гримове в козметичния щанд на известен универсален магазин били замърсени с Ешерихия коли, стрептококи, стафилококи и други бактерии.
7. Продукти за кожата
Пазете се от използвани продукти за баня и красота, като кремове, лосиони и парфюми, защото няма гаранция, че ще получите това, което е обявено. Продавачът може да е сменил съдържанието с всичко. Освен това козметиката не трае вечно и може да се окаже, че сте взели нещо, което е с изтекъл срок на годност и да рискувате да се изложите на вредни бактерии.
8. Маратонки
Ако си купите употребявани маратонки, вероятно стъпалото и подплънката вече са се изтъркали и накрая може да нараните ходилата, колената, краката или гърба, като тичате с тях. Използваните обувки вече са оформени според краката на човека, който ги е носил, и би било трудно да ги премоделирате спрямо вашите. Както и при които и да е други обувки, и при маратонките сте подложени на риск да хванете гъбички или друга бактериална инфекция.
9. Електроника
Можете да намерите изгодна сделка за стари или употребявани предмети в повечето магазини за електроника. Обикновено те вървят с някакъв вид гаранция. Затова прегледайте какви сделки можете да получите онлайн или в местния магазин за електроника или домашни потреби преди да решите да отидете в магазин за втора употреба.
10. Пъзели и игри
Определени игри могат да бъдат рядкост в магазините за втора употреба. От друга страна, пъзелите и игрите с много парчета не са добра идея. Дори и едно парче да липсва, няма да можете да играете. Кое му е забавното на това?
Тук можете да видите и 10 неща, които е добре да купувате втора употреба.