3 милиарда евро е генерирал секторът на дрехите втора употреба в Европейския съюз и Великобритания само през 2023 г., като общият принос на кръговата текстилна икономика достига €7 млрд. Това става ясно от доклад на Oxford Economics, поръчан от Humana и холандската неправителствена организация Sympany+ и цитиран от Българска Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ).
През 2023 г. в страните от ЕС27+ са открити приблизително 150 000 свързани с дрехите втора ръка работни места и от тях 110 000 са директно в индустрията. Осем от десет служители (79%) са жени, по-голяма част от работещите са хора с ниско образование, посочват от организацията, като допълват, че според проучването отрасълът създава заетост в страни като България, където населението е с по-ниски доходи.
На този фон, внесените от Европа дрехи добавят 76 млн. долара към БВП на Гана и подпомагат 65 000 работни места, а в милиони се измерва и икономическият ефект в Кения и Мозамбик.
"Секторът свързва глобалното търсене и предлагане, ефективно насочвайки използваните дрехи от Глобалния Север към Глобалния Юг, където търсенето на достъпни и качествени облекла продължава да расте. По този начин дрехите остават в обръщение, подпомагайки постигането на климатичните цели и опазването на околната среда", пишат от БАКТ.
Според тях докладът на Oxford Economics показва, че "без правилната регулаторна рамка този зелен и устойчив сектор рискува да загуби конкурентното си предимство спрямо производителите на бърза мода, особено тези в Китай, които продължават да доминират на световните текстилни пазари с нови, по-евтини и по-нискокачествени облекла на фона на огромни екологични последици от тяхното производство".