15% спад на продажбите и затваряне на 10% от магазините за дрехи втора ръка - това се е случило само в рамките на 6 месеца на членове на Българска Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ), като причина според тях в голяма степен е конкуренцията на китайските платформи за бърза (и евтина) мода като Temu и Shein.

От организацията призоваха за мерки, които да защитят от некачествен дъмпинг както бизнеса, така и потребителите у нас. В противен случай практически всички търговци на дрехи и обувки у нас може да фалират.

AliExpress, Temu и Shein: Китай подготвя своите търговски гиганти за още по-силна световна експанзия

AliExpress, Temu и Shein: Китай подготвя своите търговски гиганти за още по-силна световна експанзия

Трансграничната електронна търговия се превръща в приоритет на правителствено ниво

Популярността на Made in China платформите буквално избухна през последната година заради ниските цени и безплатната доставка на всевъзможни стоки - от облекло до електроника. Асоциацията цитира данни, според които Shein вече контролира 20% от пазара на "бърза мода". Около 15 млн. са пакетите от трети страни, влезли у нас само през 2023 г.

Медалът обаче има и обратна страна - стоките не минават санитарен контрол, а в някои от тях след това са откривани опасни химикали, освен това въздушният транспорт и използването на пластмаси и нерециклируеми материали имат голям екологичен отпечатък. Нерешени остават и въпросите с документално занижената стойност на пратките и нарушенията на интелектуалната собственост.

Shein и Temu поглъщат капацитета на товарните самолети по света

Shein и Temu поглъщат капацитета на товарните самолети по света

Надпреварата за най-бърза доставка на евтини стоки вече е извън границите на здравия разум

"Повишаването на търговията през платформи като Shein и Temu води до опасности за здравето, повишени екологични вреди и пречки за устойчиви бизнес модели, които Европейската комисия насърчава. Тези китайски онлайн платформи субсидират поръчки под себестойност и залагат на агресивна реклама. По този начин отнемат пазара от местните търговци, включително тези на втора употреба", подчертават от асоциацията в своя позиция.

Какво трябва да се направи?

От БАКТ отбелязват, че редица държави по света обмислят или даже прилагат мерки за ограничаване на негативното въздействие на големите китайски платформи. Има и примери:

  • Южна Африка планира да наложи 45% вносно мито плюс ДДС върху колетите с дрехи на Shein и Temu от юли 2024 г.
  • Германия настоява ЕС да не освобождава платформите от данък върху вноса, за да не подбиват местните конкуренти.
  • Франция одобри законопроект, налагащ санкции върху свръхбързи модни продукти, за да смекчи въздействието им върху околната среда.

Според асоциацията френският модел е добър пример. "Като цяло очакваме завишен контрол от гледна точка на здравните изисквания и повече прозрачност по отношение на веригата на доставки и екологичния отпечатък", посочват от БАКТ в отговор на въпрос на Money.bg.

Според тях китайските стоки трябва да се облагат с мита, но освен това обществото трябва да реши "дали иска евтини дрехи и продукти, но със съмнително качество и произход, вредни за околната среда и бизнеса".

България и още 16 страни атакуват Temu за непълно и подвеждащо съдържание

България и още 16 страни атакуват Temu за непълно и подвеждащо съдържание

Китайската онлайн платформа е заплашена от глоба в размер на 6% от оборота

Призивът им е за "дискусия в широк кръг" с участието на всички заинтересовани страни. До момента са изпратени писма до Министерството на околната среда и водите, Министерството на икономиката, Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите. Отговор все още няма.

Има ли смисъл да се говори със самите платформи във връзка с потенциално вредните им за конкуренти, клиенти и природа бизнес практики? "Търсенето на индивидуален подход и свързването с тези платформи за решаването на конкретни казуси за нас не е решение на проблема. Не трябва да търсим решение на парче", категорични са от асоциацията.

Temu: Революция в шопинга или най-мощната "слушалка" на Пекин?

Temu: Революция в шопинга или най-мощната "слушалка" на Пекин?

Китайската платформа е заплаха даже за големите платформи в държава като Франция

А ако нищо не се случи? "В най-песимистичния сценарий повечето бизнеси с търговия на дрехи и обувки са заплашени от фалит", отговарят от БАКТ с уточнението, че е нужен по-подробен анализ. Факт е обаче, че в търговията с дрехи и обувки, която има 2-3 млрд. лева оборот годишно, вече се наблюдава спад.