За първи път от повече от две десетилетия, американските военновъздушни сили обявиха конкурс за нов изтребител, става ясно от официално обявление на Пентагона.
Става дума за програмата за въздушна доминация от следващо поколение (NGAD), но реално говорим за самолета, който ще замести F-22 Raptor в защитата на небето на САЩ и съюзниците им по света.
Контекст: Не е изненадващо, че в САЩ вече усилено се работи по боен самолет от шесто поколение. Петата генерация от реактивните им изтребители - F-22 и F-35, поне за момента не успяват да разкрият пълния си потенциал. Това е лоша новина в настоящата геополитическа ситуация.
F-22 се оказа колкото иновативен и мощен, толкова и скъп, а се появиха и сериозни съмнения по отношение на надеждността му. По-лекият F-35 също все още не може да се пребори с някои от своите "детски болести".
Детайли: Обявлението по програмата NGAD не съдържа твърде много публични данни. Към момента само Lockheed Martin и Boeing произвеждат изтребители в САЩ, но освен тях Northrop Grumman е важен подизпълнител за производството на F-35 и F/A-18. Така състезанието може да се окаже с трима участници.
Резултатите ще станат ясни през 2024 г. За същата фискална година военновъздушните сили са поискали 1,9 млрд. долара за развойна дейност по програмата.
NGAD трябва да стъпи върху наученото от ВВС в рамките на предходните им програми по придобиване, но освен това да се възползва от стандартите за отворена архитектура, посочват от Пентагона. Амбицията е за "поколенчески скок" в способностите спрямо F-22.
Още нещо: Важен детайл е, че и към момента вече се работи по конкретен самолет - или самолети. През 2020 г. американските ВВС обявиха, че прототип по програмата NGAD е поставил редица рекорди по време на изпитателните си полети. Не стана ясно кой го е построил, отбелязва Defense One.
Така явно навлизаме в етап от процедурата, в който ще стане ясно с кой самолетостроител ще бъде подписан договор за серийно производство.
От друга страна: Забулената в секретност програма NGAD е повод за сериозна полемика в САЩ. Първата причина е в цената. Секретарят на ВСС Франк Кендал призна, че новият изтребител ще е по-скъп от така или иначе доста "соления" F-22, който заменя. Това може сериозно да намали възможностите за експорт.
Друг според въпрос са т.нар "колаборативни бойни самолети", т.е. изтребители дронове, които да се бият заедно с пилотираните машини. Някои експерти смятат, че по етични съображения роботите нямат място във въздушната война, а и всяка грешка на техните алгоритми може да коства живота на невинни.
Какво правят другите: Американските военноморски сили също имат програма за изтребител от шесто поколение - F/A-XX.
В същото време Япония, Великобритания и Италия работят по свой проект за нов боен самолет. Германия и Испания също имат собствена програма.