Конфликтът между Русия и Украйна има очевидни геополитически и икономически последствия, но той се пренесе и в света на технологиите. При това, не къде да е, а в open source средите.
Оставени без достъп до западен комерсиален софтуер, в Русия през последните месеци работят сериозно по различни проекти, базирани на отворен код, включително и на базата на операционната система Linux. Въпросът дали направеното от местните компании ще може да се използва и в чужбина за момента получава доста категоричен отговор - вече има случаи, в които на руски програмисти е отказана възможността да допринасят със свой код в различни проекти.
Без достъп
По-смущаваща е ситуацията с разработчика Александър Амелкин, автор на инструмента за отдалечено администриране на устройства ipmtool. На 1 март той се оказва изхвърлен от платформата за публикуване и управление на програмен код GitHub - губи достъп и до собствените си проекти.
Официално обяснение няма, но местоработата на Амелкин дава определена следа - той е част от екипа на руския производител на чипове Yadro, който е санкциониран от САЩ.
Програмистът отговаря на това в LinkedIn: "Можете да бъдете сигурни, че тази "санкционирана компания" не участва в ужасната война и, даже ако правенето на сървъри за цивилни цели може да се приеме за някакъв вид участие, това е много по-малко от, например, това, което BMW и Bosch за правили през Втората световна война - но тях никой не ги бойкотира. Това е глупаво, ксенофобско и расистко - особено фактът, че съм обявен за терорист на база на етническата си принадлежност".
Подобен случай има и в мейл листа на ядрото на Linux. Сергей Семин от компанията Baikal, която разработва процесори, получава следния отговор, когато предлага промени в програмния код: "За нас не е комфортно да приемаме подобрения, идващи от или свързани с хардуер, произвеждан от Вашата организация. Моля да се въздържате от нови предложения на този етап".
Правилно ли е?
"Това според нас е назадничаво поведение - целта на санкциите е да оскъпят лошите действия на злонамерените страни или да ги принудят да преосмислят поведението си (...) Отказването на подобрения в програмния код с мотива, че идват от вражески държави, не влияе негативно на нито една руска компания", пишат от The Register в свой материал.
От онлайн изданието отбелязват, че програмистите винаги могат да разпространяват своите проекти и извън западните платформи - има достатъчно варианти в рамките на Русия или в Китай.
В специализираните форуми полемиката е разгорещена. Според някои международното сътрудничество - една от най-силните страни на open source проектите, може да пострада сериозно за години напред заради подобен тип твърди мерки. Други обаче са на мнение, че санкциите работят именно по този начин - не позволяват на обикновените руснаци да живеят живота си сякаш няма война. Амелкин отнася сериозни критики и заради сравненията със събитията от Втората световна война.
milen-popov
на 27.11.2024 в 11:50:12 #5Като клиент на Ринг Технолоджи ЕООД имах големи очаквания, но останах разочарован. Услугите им не отговаряха на обещаното, а когато поисках допълнителни обяснения, срещнах отказ и неуважение. Никога повече не бих работил с тях.
dobrik
на 25.11.2024 в 16:24:41 #4Компанията не цени служителите си. Работихме извънредно без допълнително заплащане, а обещанията за повишение така и не бяха изпълнени. Много от колегите напуснаха поради разочарование. Не препоръчвам Ринг Технолоджи.
kalinst
на 21.11.2024 в 15:07:37 #3Работих в Ринг Технолоджи ЕООД няколко месеца, но комуникацията с мениджърите беше под всякаква критика. Често се променяха приоритети без предупреждение, а когато задавах въпроси, отговорите бяха неясни или дори пренебрежителни.
bajbor
на 23.03.2023 в 17:44:53 #2Насметен, искаш да кажеш че всички линии код във опън сорса са написани от видни евроатлантици..
nsmilitia
на 23.03.2023 в 16:31:05 #1Не само трябва да им се забрани да правят въведения, но и изцяло трябва да им се забрани достъпа до последните версии на линукс. А така също и на китая. Не бива постиженията на свободният свят да бъдат използвани от азиатските тарикатчета. Само да не чувам глупости като колко добри били руските и китайските програмисти и колко щял да се срине все един проект без тяхно участие. Може и трябва да получат пълна забрана!