Един от неписаните закони на незаконното търсене и предлагане е, че колкото повече даден актив се използва за съхраняване на стойност, толкова по-масово той бива краден. Важи за злато, диаманти, скъпи коли, произведения на изкуство и, явно, Биткойн и подобните.
През тази година са били откраднати криптовалути на стойност 2.2 милиарда долара, като севернокорейските хакери са отговорни за повече от половината от тази сума, според ново проучване, цитирано от Би Би Си.
Изследователската фирма Chainalysis съобщава, че хакери, свързани с комунистическата държава, са откраднали дигитални валути на стойност 1,3 милиарда долара - повече от двойно спрямо миналогодишната сума.
Според доклада, някои от кражбите изглежда са свързани със севернокорейски хакери, представящи се за дистанционно работещи IT работници, за да се инфилтрират в крипто- и други технологични компании.
Новината идва в момент, когато цената на Биткойн се е повече от удвоила тази година, тъй като се очаква новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да бъде по-благосклонен към криптовалутите в сравнение със своя предшественик Джо Байдън.
Общата сума на откраднатите от хакери криптовалути през 2024 г. се е увеличила с 21% спрямо миналата година, но все още е под нивата, регистрирани през 2021 и 2022 г., се казва в доклада. Това беше период на засилено търсене (2021 г.) и паническо предлагане (2022 г.) на крипто.
Според проучването, по-голямата част от откраднатите криптовалути тази година се дължи на компрометирани частни ключове, които се използват за контролиране на достъпа до активите на потребителите в криптоплатформите.
"Като се има предвид, че централизираните борси управляват значителни суми потребителски средства, въздействието на компрометирането на частен ключ може да бъде опустошително.", посочват експертите.
Сред най-значимите инциденти тази година са кражбата на Биткойн на стойност 300 милиона долара от японската криптоборса DMM Bitcoin и загубата на почти 235 милиона долара от WazirX, базирана в Индия крипто борса.
Правителството на САЩ заяви, че севернокорейският режим прибягва до кражба на криптовалути и други форми на киберпрестъпност, за да заобиколи международните санкции и да набира средства. Миналата седмица федерален съд в Сейнт Луис повдигна обвинения срещу 14 севернокорейци за предполагаемо участие в дългогодишен заговор, целящ изнудване на средства от американски компании и пренасочването им към оръжейните програми на Пхенян.
Държавният департамент на САЩ също обяви, че ще предложи награда до 5 милиона долара за всеки, който може да предостави повече информация за предполагаемата схема.