Вестниците и списанията отдавна са средство за комуникация на хората със света, от тях те научават за събитията, които се случват по целия свят.

Въпреки факта, че днес те са заменени от мобилни приложения и интернет онлайн издания, печатните издания все още са търсени. Разказваме за най-старите вестници в света, някои от които излизат до наши дни.

Снимка 458776

Източник: wiki

La gaceta de madrid

Година: 1661, език: испански, държава - Испания. Издател: Royal Sanction От началото на 1936 г. La Gaceta de Madrid е преименувана на Boletín Oficial del Estado, или накратко BOE. Той става официален вестник на испанското правителство. Вестникът се издава всеки ден с изключение на неделя. По принцип официозът публикува нови закони, укази, регулаторни промени и т.н. От 2009 г. вестникът се публикува само онлайн и няма версия за хартиен печат.

Снимка 458775

Източник: Wikipedia

Weeckelycke courante van europa

Година : 1656, държава: Холандия. Издател: Абрахам Кастелийн и Маргарета ван Банкен

Името на този вестник се превежда като "Седмичен вестник на Европа". Отпечатана е от съпруга и съпруга - Ейбрахам Кастелийн и Маргарета ван Банкен. През 1664 г. името на вестника е променено на Oprechte Haerlemse Courant. През 1942 г. е обединен с Haarlems Dagblad. Все още се издава и се твърди, че е вестникът с най-дълга история на отпечатване.

Снимка 458773

Източник: Wikipedia

Einkommende Zeitungen

Година: 1650, език: немски, държава - Германия Издател: Тимотей Рицш На 1 юли 1650 г. в Лайпциг започва да излиза първият известен всекидневник Einkommende Zeitungen. Вестникът излиза шест пъти седмично.

Снимка 458768

Източник: Wikipedia

Post- och Inrikes Tidningar

Година: 1645, език: шведски, държав : Швеция Издател: Хорац Енгдал

Post-och Inrikes Tidningar е основан през 1645 г. от кралица Кристина, която използва изданието, за да информира гражданите на цялата държава за нейните решения. Сега изданието принадлежи на Шведската академия, която е известна с връчването на престижните Нобелови награди.

Снимка 458771

Източник: Wikipedia

Gazeta

Година: 1645, език: каталунски, държава : Испания Издател: неизвестен Това печатно издание е може би най-уникалното от целия списък, тъй като за него се знае много малко. Можем само да кажем със сигурност, че е излизал за кратко време. Но това е първият каталунски вестник и първият на Иберийския полуостров.

La Gazette

Година: 1631, език: френски, държава: Франция Издател: Теофраст Ренодо

La Gazette е първият френски вестник, издаван от 30 май 1631 г., традиционно считан за първия европейски вестник, който отговаря на съвременните стандарти. Негов основател е Теофраст Ренодо. За кралската власт и пропагандата на нейната политика е трябвало собствен контролиран вестник. През май 1631 г. La Gazette става такъв вестник. През октомври същата година, благодарение на познанството си с бъдещия кардинал Ришельо, Ренодо получава кралската привилегия да издава вестника, а през 1635 г. тя се разширява и за неговите последователи. Вестникът беше отпечатан с топографски способ. Като се започне от шестия брой, в края на вестника са публикувани адресът на редакцията и датата на издаване.

Снимка 458774

Източник: Wikipedia

Nieuwe Tijdinghen

Година: 1618, език: холандски, държава: Испанска Нидерландия Издател: Ейбрахам Верховен

В Антверпен издателят Ейбрахам Верховен публикува от 1605 до 1607 година. Nieuwe Tijdinghen ("Антверпенски новини") - вестник, издаван два пъти месечно.Събитията от 30-годишната война (1618-1648) стават стимул за създаване на пазар за вестници, тъй като именно по време на войните търсенето на информация от населението се увеличава.

Снимка 458772

Courante uyt Italien, Duytslandt

Година: 1618, език : холандски, държава: Испанска Нидерландия Издател: неизвестен, вероятно Каспар ван Хилтен

Това е първият холандски вестник. Отпечатва се от юни 1618 г. в Амстердам като редовно седмично издание. Може да се нарече и първия широкоформатен вестник, защото е отпечатана с размер на фолио. Преди него периодични издания са печатни под формата на брошури с размер на лист.

Снимка 458770

Източник: Wikipedia

Avisa Relation oder Zeitung

Година: 1609, език - немски, държава - Свещената Римска империя Издател : Лукас Шулте

През януари 1609 г. в град Волфенбютел излиза първият оцелял и до наши дни вестник. Той се казва Авизо и е съдържал новини от Кьолн, Антверпен, Рим, Венеция, Виена и Прага.

Снимка 458769

Източник: Wikipedia

Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien

Година: 1605, език - немски, държава: Свещена Римска империя Издател: Йоханес Каролус

Това е първият печатен вестник не само в Германия, но и в света. Каролус имал идеята да събира различни ръчно написани новини за последните събития, идващи в града от различни източници, да ги отпечатва и да ги публикува веднъж седмично.Вестникът се нарича Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien ("Новини за всички важни и значими истории").Първото издание се появи в Страсбург, то започна с думите "Relation: Aller Fürnemmen"