Солната мина "Турда" (Salina Turda) е сред най-впечатляващите туристически дестинации в региона. Освен със своите мащаби, тя привлича посетители и със здравословния си ефект. Мината представлява подземно образувание, създадено в специална природна среда, в дълбините на Трансилвания, Румъния. С огромни усилия на хората са направени изкопи в солта, отложена след изпарението на морето, покривало целия регион преди милиони години.

Към днешна дата солта от Salina Turda може да покрие нуждите от сол на цялата планета за 60 години, ако се наложи.

Снимка 683248

Източник: Salina Turda

Мината се намира в едноименния град Турда, намиращ се на 30-ина км от Клуж-Напока. В официални документи е спомената за първи път през 13-и век, макар да се знае, че по тези места се добива сол много преди това.

Предстои разширение

Първата и най-голяма галерия е кръстена на австрийския император Франц-Йозеф. При нейното завършване е 780 м, но до края на 19-и век е разширена до 917 м. В последните дни стана ясно, че атрактивната Salina Turda ще се разрасне отново и то именно в частта на галерия "Йосиф", съобщава Digi 24.

Понастоящем тя може да бъде посетена само от нивото на балкона. Мина "Йосиф" е камбановидна, експлоатирана е през 1740 г. и има обща дълбочина 115 м", казва Мадалина Краю, екскурзовод в Salina Turda.

Снимка 683247

Източник: Salina Turda

"Разширението ще обхване около 10 хил. кв. м, като прогнозните средства за реализацията му са някъде около 25,5 млн. евро. Новата солница на практика ще удвои броя на посетителите, достигайки някъде, според нашите оценки, между 1,2 и 1,5 млн. туристи годишно", разказва Кристиан Матей, кмет на Турда.

Достъпът до вътрешността на мината "Йосиф" ще бъде осигурен от 5 панорамни асансьора, които ще могат да превозват 64 души при едно спускане. Проектът предвижда и изкуствена река, както и висящи пешеходни пътеки, така че хората да могат да разгледат отблизо вътрешността на солената планина, разказва репортер на Digi24.

Румъния иска постигането на климатична неутралност по-рано от предвиденото

Румъния иска постигането на климатична неутралност по-рано от предвиденото

Сред целите е намаляването на емисиите на парникови газове с 85% до 2030-а спрямо 1990 година

Работите по разширяването трябва да започнат през следващата година и да отнемат две години, казват местните власти. До отварянето на новото подземно пространство туристите могат да посетят и други мини, както и да се насладят на множество дейности, допълват те.