Всеки в европейския футбол би трябвало да знае неговото име. Въпреки това, малцина знаят къде живее или го разпознават по улицата.
Преди 20 години Жан-Марк Босман, малко известен полузащитник от по-малкия от двата клуба в малък белгийски град, спечелил забележителен съдебен спор, който дал право на футболистите да сменят отбора си, разказва Blооmbеrg.
Това довело до събиране на списъци с таланти от цял свят, които да бъдат привлечени в клубове като Реал Мадрид, Барселона и Манчестър Юнайтед. Сред тях са Дейвид Бекъм, Кристиано Роналдо и Лионел Меси, които подписват договори за милиони.
„Името ми е Босман, но дори и да не съм запомнен, постановлението ще бъде помнено. Това е случаят на века”, каза бившият футболист в телефонно интервю.
Белгиецът и неговите адвокати са също толкова важни за богатството на европейските футболни звезди, колкото медийния магнат Рупърт Мърдок и счетоводителите му. С експлозията на приходите в телевизията през 90-те години на миналия век спечелената от Босман съдебна битка отприщи бум, който превърна този спорт в това, което е днес – състезание между супербогатите на игрището, както и извън него.
Победата дошла, след като отборът, в който Босман играл - РФК Лиеж, отказал да му позволи да се включи в Дюнкерк във Франция без такса, след като договорът му е изтекъл. Босман предприел дългогодишни съдебни битки, които приключили с постановление на Съда на Европейските общности, което не само давало на футболистите в Европа да бъдат свободни агенти, но и скъсало вътрешните ограничения за броя на чужденците в един отбор.
„В света на футбола вече не бях добре дошъл. Спечелих правото за свободна циркулация на играчите. Не получих много благодарности”, спомня си Жан-Марк Босман.
Случаят отнел над пет години, през които на Босман не било позволено да играе през края на 20-те си години – традиционният пик в кариерата на един футболист, сочи Даниел Геей, партньор в Sheridans.
Последиците надминали границите на Европа. В Бразилия – южноамериканската държава, която е продавала повече играчи по света, отколкото която и да е друга страна в света – решението довело до „революция”, казва спортният адвокат Маркос Мота.
Най-доходната конкуренция на континента – Английската Висша лига – ще започне нов тригодишен телевизионен договор за 7,7 милиарда долара през следващия сезон. Кралството е дом на голяма част от най-високоплатените футболни играчи на планетата.