В рамките на календарната 2024-та богатството на милиардерите по света е нараснало с $2 трилиона, се казва в доклад на Oxfam. Изчисленията показват, че това представлява забогатяване "със скорост" от около $5,7 милиарда на ден, т. е. с три пъти по-бърз темп от предходната година.
Броят на милиардерите е достигнал 2769 за последната година, в сравнение с 2565 през 2023-та. Общото им богатство е нараснало от 13 трилиона долара на 15 трилиона долара само за 12 месеца. Богатството на десетте най-богати мъже е нараствало с близо $100 милиона дневно и дори да бяха загубили 99% от него за една нощ, те пак щяха да са милиардери.
На този фон, равнището на бедност остава в застой от 1990 г. насам, а неравенството в световен мащаб се задълбочава.
Докладът на Oxfam "Takeers Not Makers" подчертава обаче някои тревожни факти като например, че богатството на милиардерите до голяма степен не е заслужено.
60% от богатството на милиардерите идва по-скоро от наследство, монополна влас или определени връзки, отколкото от иновации. Оттук и концентрацията на богатство позволява на милиардерите да упражняват значително влияние върху икономиките и общественото мнение, се казва в анализа. В съобщението за пресата се подчертава, че всички милиардери под 30 години са наследили богатството си.
В доклада се разглежда и въздействието на историческия колониализъм като фактор за богатство на доста от европейските милиардери. За пример е даден френският магнат Венсан Болоре, който също дължи богатството си на експлоататорски колониални практики.
Oxfam потвърждава, че богатството продължава приоритетно да е в ръцете на Глобалния север и то експлоатирайки Юга, което задълбочава неравенството. През 2023 г. най-богатият 1% в страни като САЩ, Обединеното кралство и Франция на практика е извличал по $30 милиона на час от Глобалния юг. В доклада се посочва фактът, че държавите с ниски и средни доходи изразходват половината от бюджетите си за погасяване на дългове към кредитори в Ню Йорк и Лондон.
Нещо повече, работниците в страните с ниски доходи печелят много по-малко от своите колеги в глобалния Север, като заплатите им често са с 87-95% по-ниски. Освен това продължава да съществува неравенство между половете и расите. Доказателство за това е, че работниците мигранти печелят по-малко от гражданите на дадена страна, а жените заемат непропорционално много уязвими работни места.
Oxfam призовава правителствата да предприемат незабавни действия за намаляване на неравенството. Докладът призовава държавите да гарантират, че 10-те процента най-богати хора не притежават повече от 40-те с най-ниски доходи.
Организацията се застъпва и за глобални данъчни реформи, в това число данъци върху наследството, за справяне с династичното богатство и премахването на данъчните убежища.