Китай в петък предупреди американски военен кораб, плаващ в близост до оспорвани острови в Южнокитайско море, първата подобна среща, обявена публично след инаугурацията на президента Джо Байдън, съобщава АФП.
USS John S. McCain "проникна в териториалните води на Китай без разрешение на китайското правителство", се казва в изявление на военните от Пекин.
Народноосвободителната армия "организира военноморски и военновъздушни сили за проследяване, наблюдение и предупреждение" на военния кораб, заяви китайската армия, обвинявайки САЩ за "сериозно нарушаване на суверенитета на Китай" и "вредят на регионалния мир".
В четвъртък ескадреният миноносец от клас "Арли Бърк" извърши и рутинно транзитно преминаване през водния път, разделящ континенталната част на Китай и Тайван, който според Пекин представлява част от неговата територия.
Вашингтон твърди, че подобни учения са в съответствие с международното право и помагат да се защити свободата на преминаване през региона на фона на конкурентни претенции на Китай и други правителства.
Китай претендира за почти цялото Южнокитайско море, включително Парацелските острови.
Тайван, Филипините, Бруней, Малайзия и Виетнам също претендират за части от региона, за които се смята, че притежават ценни находища на нефт и газ.
Допълнително разгневявайки тези страни и САЩ, Пекин се насочи към изграждането на рифове в изкуствени острови, с летища за военни самолети.
В края на януари американският флот изпрати ударна група със самолетоносач в Южнокитайско море на така нареченото "учение за свобода на корабоплаването", първата рутинна операция в региона при администрацията на Байдън.
Китай засили военния, дипломатически и икономически натиск върху Тайван след избора през 2016 г. на президента Цай Инг-вен, която отказва да приеме позицията на Пекин, че островът е част от "единен Китай".
Новата американска администрация заяви, че ангажиментът й към Тайван е "твърд", като служители във Вашингтон сигнализират, че няма да толерират никакви експанзионистични действия от страна на Пекин.