Събитията в Източна Украйна са не само геноцид, но и атака срещу всичко руско, каза в понеделник руският външен министър Сергей Лавров на заседание на Съвета за сигурност в Кремъл, съобщава ТАСС.
Лавров обърна внимание на думите на руския президент Владимир Путин, който нарече случващото се в Донбас геноцид. "Геноцидът е свързан и с историята на създаването на Косово като независимо без референдум. Фактът, че сега се опитват да подкрепят открито неонацисткия режим на Бандера в Киев, също е проява на геноцид. Това се проявява и в двата случая, ако желаете, атака срещу славяните, срещу православните и, в случая с Украйна, по-специално върху всичко руско, което противоречи, както всички знаем много добре, на конституцията на Украйна".
Западът ще защитава на живот и смърт позицията за недопустимостта на отслабването на политиката на отворени врати на НАТО, коментира Лавров в понеделник на заседание на Съвета за сигурност в Кремъл. "Въпреки умножаващите се публикации в медиите, а и в западните медии, на текстовете на секретни документи, които в началото на 90-те, през 90-те, бяха обсъждани между западни колеги както с нас, така и помежду си, въпреки факта, че ясно следва, че дори Западът няма намерения ... да разширява НАТО на изток, въпреки това същият г-н Столтенберг, който сега заема поста генерален секретар на Северноатлантическия алианс, просто отхвърля очевидни факти, разсекретени от британския архив и публикувани в сп. "Шпигел", въпреки всичко това".
"Има възможност, предвидена във Вашингтонския договор, със съгласието на всички членки на НАТО, да се предложи на държава да се присъедини към алианса при две условия: ако отговаря на критериите за членство и второ, най-важното, ако добавя сигурност към Северноатлантическия алианс", допълва Лавров. "Знаем, че вторият най-важен критерий отдавна е игнориран от НАТО".
Съединените щати се опитват по всякакъв начин да заобиколят принципа на неделимостта на сигурността, който е гръбнакът на Русия.
Лавров посочи, че САЩ извличат от този принцип единствения елемент, който ги устройва - свободата да избират съюзи. "В същото време те напълно игнорират всичко останало, включително и ключовото условие, което гласи, че никой при избора на съюзи и независимо от съюзи не трябва да засилва сигурността си за сметка на сигурността на другите".
"Като цяло нашето общо впечатление е, че нашите колеги се опитват, така да се каже, да разчленят руските предложения, да отделят от тях отделни, второстепенни, макар и важни за нас точки, които биха помогнали за поддържането на диалог и намаляване на рисковете, но не биха засегнали фундаменталните интереси на Съединените щати и техните съюзници по въпросите на безразсъдното разширяване на НАТО, не би засегнало свободата им при определяне на конфигурацията на силите в натовското и близкото до НАТО пространство".
"Сред другите идеи, които САЩ и НАТО ни дадоха, е работата по някои аспекти за намаляване на военните рискове, повишаване на прозрачността и предсказуемостта," каза Лавров. "Те всъщност са близки до нашите предложения, които ние многократно предлагахме през последните години като пред американците и пред НАТО, но тези теми са извадени от контекста на пакетно споразумение за гаранции за сигурност, а по отношение на двустранните стъпки със Съединените щати се говори и за регулиране на полетите на стратегически бомбардировачи, финализиране на мерки за предотвратяване на инциденти в морето и въздушното пространство над него и обръщане на специално внимание на прозрачността, възобновяването на контактите между военните, създаването на гражданска телефонна гореща линия и обсъждането на механизми за предотвратяване на опасни военни инциденти."
Министърът отбеляза, че американската страна е посочила намерението си да започне обсъждане на проблема за наземните ракети със среден и малък обсег на действие.
Според руския външен министър оценката на Русия за реакцията на САЩ и НАТО на предложенията за гаранции за сигурност показва, че Западът не е готов да приеме централните предложения на Руската федерация. "На първо място, що се отнася до неразширяването на НАТО на изток, това искане беше отхвърлено по отношение на така наречената политика на отворени врати на алианса и свободата на държавата да избира как да гарантира своята сигурност. Алтернативи на тези ключови разпоредби не бяха предложени нито в отговора на САЩ, нито в отговора на НАТО".
Русия трябва да продължи да работи със САЩ и НАТО като част от диалога по сигурността, каза Лавров. "Изхождаме от това, че работата със САЩ и НАТО в рамките на диалога по сигурността трябва да продължи.
Лавров каза, че е постигнат известен напредък в диалога с Вашингтон в областта на сигурността, но засега е от незначителен характер..
Резултатите от Мюнхенската конференция по сигурността потвърждават, че западните страни разчитат в действията си на позицията на САЩ. .
Русия възнамерява да търси отговор от западните страни на въпроса за неразширяването на НАТО на изток, каза руският външен министър. "В нашия отговор ние подчертахме целостта на първоначалната руска инициатива. Готови сме да обсъдим онези въпроси, които американците са запомнили, включително като вземем предвид предишните ни идеи, но ще направим това само като потърсим отговор на основните въпроси, които ни вълнуват - прекратяването на разширяването на НАТО на изток и разглеждането на конфигурацията на присъствието на НАТО на европейския континент, преди всичко в Централна и Източна Европа, като се вземе предвид договореното в рамките на Русия-НАТО".
Лавров отбеляза, че гаранциите за сигурност на Русия "не са меню, от което да избирате". "Те не са и ултиматум, те просто разчитат на абсолютно очевидното, че ситуацията в света може да бъде решена само комплексно на този етап", подчерта той и добави, че украинската криза до голяма степен зависи от това как се развиват отношенията между Русия и "воденият от САЩ Запад".
bgpluss
на 21.02.2022 в 20:41:55 #1А украинците не са ли славяни и православни? Киев не е ли майка на градовете руски?