Западните партньори се надпреварваха помежду си да предложат на Русия преговори по теми, за които не искаха да чуят преди година, коментира в петък официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова, съобщава ТАСС.
"Днес получаваме отговори от тях, те се надпреварват да ни предложат не просто срещи, а рестартиране на форматите", каза тя.
Според Захарова преди година западните партньори отказаха да преговарят с Русия. "Никой не искаше да слуша. Както ни казаха: "Атмосферата не е готова за започване на диалог в рамките на Съвета Русия-НАТО".
Русия разчита на продължаване на преговорите за гаранции за сигурност, обяснява Захарова след заседанието на Съвета на НАТО на ниво министри на отбраната.
"Военно-политическата ситуация в Европа продължава да се влошава. Руските предложения за гаранции за сигурност са насочени към коригиране на тази ситуация, на която не получихме ясен отговор от алианса".
"Надяваме се, че преговорите по тях ще продължат. Ще настояваме НАТО да спре провокативната си политика на експанзия, да откаже да разположи ударни оръжия, които ни заплашват близо до нашите граници и да върне конфигурацията на силите на алианса на позициите от 1997 г.", добави Захарова.
"Бяхме обвинени, че продължаваме да засилваме военното си присъствие и не само" около "Украйна, но и в Беларус. Алиансът е загрижен за руско-белоруските учения, движението на нашите войски на собствена територия. В същото време , НАТО очевидно не следи новините - след ученията руските войски вече се връщат в местата си".
Захарова отбеляза, че алиансът възнамерява да "накаже" Русия за това чрез увеличаване на силите на "източния фланг", разполагане на нови военноморски и въздушни компоненти, разширяване на сътрудничеството с Грузия и Украйна, за които вратата към НАТО все още "остава отворена".
"Отново НАТО използва тактиката на "ескалация в името на деескалация". Историческият опит показва, че след намаляване на напрежението алиансът никога не намалява военното си присъствие", подчерта тя.
"Съдейки по факта, че подробни планове за нови многонационални батальонни групи на НАТО на "източния фланг" ще бъдат разработени едва до следващата майска среща на министрите на отбраната на блока, военният потенциал на НАТО в близост до руските граници само ще нараства в бъдеще".
По-рано Захарова коментира исканите от посланика на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд доказателства за ненахлуване в Украйна: "Скъпа Линда, като жена към жена, дори когато има потенциал, желанието за нахлуване не възниква автоматично".
"Позоваванията на Блинкън, Псаки, Прайс и останалата част от екипа за военна пропаганда ... свидетелстват за провала на американските разузнавателни служби ... коя от тези структури постави фалшификат в Белия дом", допълва тя.
Obektiven_29
на 19.02.2022 в 12:00:50 #3ез 1999 г НАТО , разбирай САЩ, бомбардираха Белград и Нови Сад в Сърбия, разрушиха мостове на Дунав. След бомбардировките на САЩ, нефтените рафинерии в Нови Сад изтекоха в Дунав, при което предизвикаха екологическа катастрофа. Северозападна България беше отровена при използването на бомби/снаряди с обеднен уран. Толкова ли е трудно да се определи кой е агресорът?
Кастело Белведере
на 18.02.2022 в 22:23:59 #2Да се чудиш на Русия: богата страна, пълна с полезни изкопаеми, а народът и живее като скот в беднотия и кал. И тъй иди-дойди, ще рече някой- това си е техен избор от памтивека. Ама туй дето не го разбираме е, защо искат непременно да нахлузят тази скотщина и на съседите си и други по-слаби страни... еми ясно е, че не искаме и ще се борим срещу съвременните хуни, и хич да не се чудят защо ни е чужд техния "свят".
luben-pandev
на 18.02.2022 в 21:52:19 #1Путинките съвсем се побъркаха. Хахахаха...на зло куче зъл прът! Малко им е. Демокрациите са кротки, но като стегнат юмрук става жежко. Путин се поти милия.