Специалният пратеник на Съвета за сигурност на ООН заяви, че Мианмар трябва да проведе истинско разследване на предполагаеми зверства срещу малцинството рохингя, изповядващо исляма. Посланикът на Обединеното кралство в ООН Карен Пиърс направи изявленията, след като делегатите на ООН посетиха бежанските лагери Рохингия в щата Ракхайн и Бангладеш.
"За да имаме отговорност, трябва да има разследване", каза Пиърс пред репортери в Нейпидо, столицата на Мианмар.
Екипът на Съвета за сигурност на ООН се състои от 15-членна делегация, от всяка страна.
Припомняме, че при последните сблъсъци между властите и рохингите повече от 700 000 души бяха принудени да търсят спасение в Бангладеш, а няколко хиляди души загинаха. Въпреки постигнатото споразумение между двете държави за връщането им, много от бежанците са споделили, че се страхуват да се завърнат по домовете си.
Мианмар бе подложен на международен натиск и обвинения в етническо прочистване.
По време на пътуването в Мианмар в понеделник пратените на ООН се срещнаха с лидер Аун Сан Су Чжи и старши генерал Мин Аун Хлаинг, който оглавява армията, обвинена от ООН за "етническо прочистване".
milen-aleksandrov
на 02.05.2018 в 00:21:36 #2И друг интересен момент има, който всички удобно премълчават - т.нар. рохинги са си мюсюлмани. И ги биха, защото нещо много взеха да си вярват, че светът се върти около тях. В Мианмар над 80% са будисти. Някой наясно ли е как се вбесява будист? Ами трудно е. А тези са успели. Смятайте колко са се дръвчили. Като отчетем вече този факт като че ли нещата май се подреждат. Но пропагандната машина продължава да си работи... За щастие обаче има и достоверни източници, от които чвоек може да научи истинската истина.
Mithrandir
на 01.05.2018 в 21:34:37 #1Странна работа, все си мислих, че Рохингите са тези, които създават проблеми. Не е случайно, че ООН (Сиреч САЩ) се е загрижило за тях.