Русия заляла Украйна с дезинформация месеци преди намесата си на президентските избори в САЩ през 2016 г., пише американското издание "Вашингтон пост".
През пролетта на 2015 г. украинският президент Петро Порошенко отчаяно се нуждаел от помощта на основателя на "Фейсбук" Марк Зукърбърг. Правителството на Украйна призовало социалната мрежа да спре разпространяваната от Кремъл дезинформация в платформата, която имала за цел да увеличи недоверието към украинската администрация и да генерира подкрепа за руска инвазия и окупация на украински територии.
За да привлече вниманието на Зукърбърг, президентът на Украйна изпратил въпрос на среща в централата на "Фейсбук" в Силициевата долина. Модераторът на събитието го прочел: "Марк, ще откриете ли офис на "Фейсбук" в Украйна". Младите служители в залата избухнали в смях. Но правителството намекнало, че е сериозно. Киев смята, че офис на мрежата с хора, които са запознати с политическата ситуация в Украйна, може да помогне срещу руската дезинформационна война.
Зукърбърг е отговорил, че ще помислят по въпроса.
Американският вестник пише, че руснаците са използвали същите методи срещу Украйна и преди изборите в САЩ.
Преди събитията през 2014 г. руснаците ежедневно са заливали с фалшиви новини, осъждащи революцията и са се опитвали да легитимират инвазия с твърдението, че Украйна е убежище за ДАЕШ ("Ислямска държава"), чеченски терористи и неонацисти.
Legalen
на 30.10.2018 в 14:44:13 #3"Русия заляла Украйна с дезинформация преди изборите в САЩ през 2016 г. " ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Америка избира, Русия агитира в Украйна? При някои новини можеш само да клатиш с глава и се питаш, кой е този фактор в НЮЗ-а, който решава какво да се публикува???
1abv1
на 30.10.2018 в 11:04:59 #2Аре стига ни занимавали с измишльотини. Каквато и "дезинформация" да се публикува в интернет, тя няма никакво влияние над хората. Все едно драсканиците и демагогията на Тролведерето под мен някога нещо смислено да са дали или да са довели до някакви настроения? Не, разбира се, защото лъжата се вижда лесно. Силно се преувеличава ролята на публикациите в социалните мрежи. Проблемът е всъщност съвсем друг - интернет свободата удря тежко по възможностите на големите медии и управляващите за масови тенденциозни манипулации над хората. Не може да се скрие истината и това е голямата болка. Сега се чудят как да ограничат възможностите за придобиване на различна информация от официалната и затова е този вой. Всъщност пак гледаме поредната измама - войната срещу "дезинформацията" е точно борба срещу истината с цел да може населението да се "дезинформира", когато това е нужно на управляващите.
Кастело Белведере
на 30.10.2018 в 10:54:47 #1Е какво сега, да не би да искате работниците от фейк-фабриките да останат без работа? Това са социално полезни дейности, създават работна заетост и повдигат самочувствието на бедния руснак, да се почувства отмалко-отмалко и той европееец. Нищо лошо, и те са хора. Така или иначе продукцията на тез фабрики прави дупки в морето, нали си е руско ГОСТ качество.