Белград иска да продължи да поддържа баланс в отношенията си със Запада, Китай и Русия, докато същевременно се опитва да се присъедини към ЕС и да се договори с Косово. Това заяви сръбският президент Александър Вучич преди парламентарните избори, цитиран от "Ройтерс".
За да се присъедини към ЕС, Сърбия трябва да нормализира отношенията си с Косово, което е признато за независимо от над 100 държави, включително САЩ и страните членки на ЕС.
Но Сърбия блокира членството на Косово в международни организации, включително ООН, заедно със съюзниците си Русия и Китай.
Вучич, чиято Сръбска прогресивна партия води преди парламентарните избори на 21 юни каза, че Сърбия е готова да преговаря с Прищина "без график" и "на добра воля", но взаимното признаване не е в дневния ред.
"Ние сме готови да разговаряме, но...няма бяло знаме", каза той в интервю за "Ройтерс". "Диалогът е добре дошъл, ако е диалог...при който можем да видим какво е възможно, какво е компромис. Ние вярваме, че е в най-добър интерес за косовските албанци и международната общност...да разговаряме за свободно движение на капитали, хора и услуги", продължи Вучич.
Преди няколко дни новото правителство на Косово реши да премахне наложените през 2018 г. 100-процентови мита върху сръбски стоки.
Вучич, чиито мандат изтича следващата година каза още, че е уверен, че партията му ще получи мнозинство на 21 юни.
Сръбският лидер ясно заяви, че Белград не планира да избира между Русия, ЕС и Китай.
"Ние имаме...наш дневен ред...един стол, а не два...Как може да кажем "Да живее Хонконг и да живее Тайван" и след това да очакваме китайска подкрепа за нашата териториална интеграция с Косово...да не споменавам, че те са наши приятели, които ни помагат", обясни Вучич и се описа като "еврореалист". По думите му членството в ЕС остава стратегическата цел на Сърбия.
"Освен това, че имаме общи ценности...67% от нашия търговски обмен е с ЕС", поясни той.
mclaranist
на 12.06.2020 в 11:09:56 #1Защо ли си мисля, че НЕ всички страни от ЕС подкрепиха Косово. Има една особено голяма страна и икономика, наречена Испания, която не подкрепи създаването на Косово и всички знаем защо.