Европейската комисия ще предаде България и Румъния на Съда на Европейския съюз заради недостатъчно прилагане на правилата на газовия пазар, предаде пресслужбата на комисията.
На практика неспазването на правилата на газовия пазар на ЕС от България и Румъния означава, че потребителите в тези две държави са лишени от възможността да получават предложения от други страни в ЕС, тъй като пазарите не са достатъчно интегрирани.
От разпространеното съобщение става ясно, че Комисиятае установила, в България и Румъния прекъсваем капацитет с възможност за обратно подаване (известно също като „обратен поток") не се предлага във всички точки на междусистемно свързване. Въвеждането на обратен поток е от изключително значение за максималното оползотворяване на капацитета на мрежата. Прекъсваемият капацитет и краткосрочните услуги са жизнено важни за навлизането на нови доставчици на пазара.
В Румъния освен това операторът на преносната система (ОПС) не спазва изцяло изискванията на ЕС за прозрачност. Отсъствието на информация за свободния капацитет намалява конкурентоспособността на газовия пазар и затруднява достъпа на нови участници до отделните пазари.
Трансграничната търговия може да се осъществи само ако участниците на пазара имат равен достъп до преносната мрежа, за да захранват своите клиенти. За да бъде гарантиран равният достъп, е необходимо на пазара да бъде предложен пълният обем на газопроводните мрежи. От значение е и участниците на пазара да разполагат с надеждна и прозрачна информация за капацитета на мрежата.
Нарушенията засягат неизпълнението от посочените държави-членки на правните задължения, произтичащи от Регламент № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно условията за достъп до газопреносни мрежи за природен газ (No 715/2009), който на 3 март 2011 г. замени Регламент (ЕО) № 1775/2005 (1775/2005).