На европейско ниво се обмисля да се въведе данък „ядрена енергия", тъй като атомните централи имат исторически ниски разходи. Това заяви министър Трайчо Трайков по време на обсъждането в парламента на енергийна стратегия на България до 2020 г., цитиран от репортер на News.bg.
Оказва се, че токът от АЕЦ "Козлодуй" е много евтин и нашата централа не отговаря на честните конкурентни пазарни принципи. Това според Трайков е една посока на концептуално мислене по отношение на ценообразуването на различните инсталации. Също така се смята, че атомните централи изкривяват пазара, защото не могат да бъдат заменени от нови мощности. Данъкът „ядрена енергия" все още не е конкретна мярка, на този етап страната ни не предвижда да въвежда такъв данък и българската държава ще подкрепя институционално ядрената енергетика, успокои участниците в дискусията министър Трайков.
Той определи приемането на енергийна стратегия като особено необходимо, тъй като последната е от 2002 г. До сега е представен само проект за нова - през 2008 г., който не е бил приет. Според Трайков приемането на енергийна стратегия в началото на мандата на новото правителство ще създаде прозрачна среда за бизнеса, потребителите и контрола.
Акцент на новата енергийна стратегия ще е развитието на възобновяемите енергийни източници и връзката екология-енергетика ще се засилва все повече в бъдеще. „Имаме цели до 2020 година, които са свързани с намаляване на емисиите на въглероден двуокис, увеличаването на възобновяемите източници, подобряването на енергийна ефективност, осигуряването на качеството и сигурността на доставката", подчерта Трайков. Специално в областта на възобновяемите енергийни източници предстои да бъде направена карта, която да отразява природните и икономическите условия за използване на един или друг източник, възможността на мрежата да ги поеме и тяхната съобразност с екологичните изисквания.
Трайков ще предложи да се създаде съвет по технологична инфраструктура към правителството, който да обедини усилията на всички заинтересовани страни, така че да бъде разработен план за развитие на възобновяемите енергоизточници в страната. Министър изтъкна, че енергията от такива източници е единствената енергия, разходите за производството на която намаляват. Той ще настоява да се въведе изискването всеки енергиен документ - стратегия, програма, план, който оказва въздействие върху околната среда, да се съпровожда от екологична оценка.
За четири години инсталираните мощности за производство на енергия от вятър са нараснали 37 пъти, каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова по време на кръглата маса. Ако производството на енергия от фотоволтаици е било 0.1 мегавата през 2008 г., през 2010 г. то ще бъде 100 пъти повече. Христова обаче посочи, цената на екологичната енергия е много висока - 5% слънчева енергия има ценова тежест като 100 % ядрена енергия. В момента в България за производство на чиста енергия се оползотворява предимно потенциалът от биомаса и вода, което представлява 23.5% от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
Христова очерта и основните практически проблеми пред мощностите, произвеждащи чиста енергия:
- трудности при планирането,
- липсата на гаранции за инвестиционните намерения на бъдещите инвеститори,
- влошаване на стабилността на системата при свръхпроизводство.
По думите на Христова географската карта на ВЕИ в България, която ще бъде създадена, ще улесни не само мрежовите компании, но и всички, които имат интерес да произвеждат чиста енергия. Бъдещето развитие на ВЕИ ще зависи както от потенциала, така и от технологиите за ВЕИ и влиянието им върху околната среда. Цел до 2020 г. ще бъде намаляване на енергийната ефективност на БВП с 50% .
Като важна част от новата енергийна стратегия са промените в Закона за енергетика, които трябва да бъдат окончателно приети преди лятната ваканция на Народното събрание през 2010 година, подчерта министър Трайков. Той изтъкна важността на търговията с емисии от парникови газове и припомни, че схемата за тази търговия от 2013 г. ще действа по нов начин.
Министърът на икономиката и енергетиката предупреди, че комфортът от централното топлоснабдяване е пред риск да бъде изгубен, ако се задълбочи сегашната неблагоприятна тенденция в отношенията на клиентите и резултатите на компаниите в сектора. И по този повод министърът посочи, че трябва да се търсят възможности за смяна на доставчиците.
Освен това в краткосрочните мерки за гарантиране газовата сигурност на България, ще бъде включено изграждането на системни връзки за газ със съседни страни, преговори за нови дългосрочни договори с Руската федерация, разширяване на капацитета за съхраняване на природен газ, както и активното ни участие в трансгранични проекти по Южен газов коридор и достъпа до втечнен газ. Кой проект ще се реализира, зависи от волята и интереса на инвеститорите, в чийто ръце е осигуряването на необходимия финансов ресурс, каза министърът.
Трайчо Трайков съобщи още, че е започнала подготвителната работа за създаването на електроенергийна борса. Идеята беше подкрепена от новия председател на енергийната регулаторна комисия (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Според него на комисията е нужна по-голяма независимост от интересите на индустрията.
Петко Ковачев от Института за зелена политика очерта и някои рискови фактори. Той даде за пример идеята да се повиши газификацията на домакинствата, която е добра, но съществен проблем е монополът на доставчика на газ. Именно проблемът с монопола трябва да бъде разрешен, категоричен е Ковачев. Според него за развитието на електроенергията от ВЕИ държавата трябва да подкрепи новите технологии. В момента у нас се внасят втора, трета и десета ръка технологии, алармира Ковачев.
След дискусията пред журналисти председателят на БСК Божидар Данев открои две положителни неща в новата енергина стратегия - стремежът към либерализация на пазара и създаване на енергийна борса. Данев обаче подчерта, че българската икономика е 20 години деформирана от погрешна политика в енергетиката и никога не е определяна цената на енергията така, както трябва да бъде. Освен това според председателя на БСК в страната ни няма нито едно производство с висока добавена стойност в областта на енергетиката.
Kihano6
на 24.11.2009 в 12:47:09 #15Abadbobata нещо не мога да схвана логиката ти. Казваш "Но безобразия от сорта на това да изнасяме ток 5 пъти по-евтин от колкото го продаваме на Българските компании и домакинства е недопустимо." Мисля, че това е естествено. Не сравняваш ли крайната цена на дребно която ние плащаме като потребители с цената на едро по която се продава на елетроразпределители в чужбина. В крайна сметка живеем при капитализъм, по веригата са накацали много маймуни и всеки иска да лапа без да работи. А за това дали продаване ток на "безценица" има значение единствено дали сме на печалба или на загуба. Ти какво, норма на печалбата ли искаш да има? И малка печалба е по-добре от никаква. Виж ако птавителството е решило да фалира АЕЦа в полза на частните енергетични компании това е отделен въпрос.
ce
на 24.11.2009 в 12:16:51 #14плачещия за соца пак се пръкна ало за съжаление соца ще ви тресне от другата страна, докато се опитате да го прокарате от изток тва е точно тези така наречени "истински цени" за съжаление соца дебне зад всеки ъгъл
Abadbobata
на 24.11.2009 в 10:30:44 #13Kihano6 Но ти се досещаш, че ако не го продаваме този ток на безценица, няма да има оправдания за огромното свръхпроизводство на ток в България, няма да има нужда от нови мощности, от работа на АЕЦ-а на 99%, от АЕЦ"Белене". Ще трябва да се затварят ТЕЦове, защото строим хем много ВЕЦове хем много ВЕИ. Още повече, ако подобирм кошмарната си енергийна ефективност, това още повече ще изостри проблема.
Abadbobata
на 24.11.2009 в 10:28:45 #12Kihano6 Не казах, че трябва да затворим АЕЦ-а, просто информирах някой детейли, които убягват на първосигналната аудитория. Освен това има и други нюанси, например че има различни пазарни сегменти при производството на ток, например базов ток, ток за покриване на върховите нужди, който е по-скъп. Но безобразия от сорта на това да изнасяме ток 5 пъти по-евтин от колкото го продаваме на Българските компании и домакинства е недопустимо. Не можа да продадеш по-евтион ток на румънска или гръцка компания, която е конкурентна на българска такава компания. Това се е случвало и още се случва, защото ламтежа на енергийната мафия за печалби е колосален.
Kihano6
на 24.11.2009 в 09:44:45 #1110. Abadbobata, умен човек си. Не пиши неща които не са в наш интерес. Тия дето са купували тецове и вецове не са ли знаели тия особености на електромрежата и АЕЦа? Що трябва да облекчаваме тях за сметка на АЕЦа и собствения ни джоб? Какво значение има кога е построен АЕЦа? Значи кремиковци като е построен при соца и е губещ - да го затворим. АЕЦа като е построен при соца и е печеливш - да го направим губещ и то по абсолютно антипазарен начин. Това е фундаментална глупост. Страните прилагат протекционизъм за да запазят и развиват производствата си, а ние с лека ръка ги унищожаваме в полза на чужди интереси. Ей това е ползата от либерализма. Ако запада не ни излъже кой ще ни излъже. Не е само кръга Капитал зад правителството. Има и чужди интереси от ЕС и САЩ. Ония които прилагат неолиберални практики, а това правителство само това прави, съзнателно или не съсипват икономиките на страните си. Така че резултата от действията на това правителство ще са плачевни! Още повече ако тръгне да унищожава икономиката ни по толкова очевидни начини.
gg_
на 24.11.2009 в 09:22:49 #10тъпите европейци начело с трайчо правят точно обратното на противодействие на глобалното замърсяване
Abadbobata
на 24.11.2009 в 09:03:31 #9Ами ако се оптиате да вникенете в нещата, вместо първосигнално да започнете да плюете, може и да видите малко смисъл в "ядрения данък" за АЕЦ"Козлодуй". Ето например някой неоспорими факти, който ги мисли за оспорими да го видим. 1. АЕЦ"Козлодуй" е строен ИЗЦЯЛО с пари на НРБ. АЕЦ"Козлодуй" ***НИКОГА*** не е възвръщал първоначалната инвестиця, защото тогава имахме планова комунистическа икономика и понятието "възвръщане на инвестицята" нямаше смисъл. По този начин АЕЦ"козлодуй" наистина изкривява пазара, защото никога не е бил теглен заем, нямало е лихви, нямало е връщане на лихви и т.н. Колкото пари са били поискани за строежа, толкова са дадени. 2. Естеството на атомната енергия е такова, че реактора се програмира за 6 месечни периоди и той произвежда константно количество енергия. Не може да нито да се увеличи, нито да се намали значително. Това значи, че цялата останала система се съобразява с АЕЦа, т.е. когато имаме колебание при потреблението се включват и изключват ТЕЦове, ВЕЦове и т.н., което е много скъпо. 3. Както знаем при ТЕЦ и АЕЦ, колкото е по-натоварена центрлата толкова по-евтин ток прави. Когато програмират АЕЦ-а се взима решение на колко % натоварване да работи. Веднъж взето това решение всички останали трябва да се съобразят, защото АЕЦ-а ЩЕ прави константно количество ток, независимо от всичко останало, няма дневно върхово натоварване, няма нощен спад, няма сезони... Това не е проблем на АЕЦ-а, но АЕЦ-а си е направил сметката колко ток ще произведе, на каква цена и при какви печалби. Сега, че има колебания и, че трябва другите централи да святкат като коледни елхички, това не е негов проблем. Другите трябва да се съобразят и те ще си плащат. Ето вижте колебанията на натоварването в България: http://www.eso.bg/default.aspx/tovar-na-ees/bg Двата хилядника дават базово 2000. Останалото до 4, 5 гигавата се покрива от ТЕЦовете и ВЕЦовете, но те работят на около 40-60% натоварване, а не на 90-100%, както реакторите.
kapitalat
на 24.11.2009 в 08:45:02 #8кихано6, това за кръга 'капитал' е обществена тайна ... Интересното е, че Бойко мълчи за кражбата в 'Диамант' - Разград, извършена преди повече от 10 г., мълчи за откраднатите 200 млн от 'Марица Изток 2', мълчи и за продажбата на БТК за 230 млн ... Докато е жив, ще има да мълчи, защото покровителите му няма да му позволят да каже истината ! Далеч съм от мисълта да си мисля, че Бойко не знае кои са извършили тези кражби ! Ако той си мисли, че ние му се връзваме, значи е с още по-ниско IQ ... Жалко за него, защото е въпрос на време кога ще стигне там, където му е мястото !
Kihano6
на 24.11.2009 в 00:00:52 #7Аз преди време посочих кои са троянските коне в това правителство http://antipropaganda.comxa.com/prawit.html Два от тях вече се изявиха. Остава само агента на ЦРУ.
няоб
на 23.11.2009 в 23:15:02 #6Бати долния лобист е и този!!!!!! Да си въвежда данък на ЕОН
vvml
на 23.11.2009 в 23:10:34 #5И кой е пътя на Дянков? Пука им, че ние си мърморим под носа - това за тях е все едно. Коментирате, с толкова ангажираност, колкото ако сте на кино и тези са някакви си актьори. Да напомням ли, че в живота happy end-a е малко вероятен и решението не е толкова просто като да напуснеш киносалона, когато прожекцията свърши?
ЮристЪ
на 23.11.2009 в 23:00:47 #4Да се въведе данък, видите ли, защото била прекалено евтина енергията и подбивала пазара. Значи данък задето правим евтин ток - да ви сера и на логиката. Тоя министър е тръгнал по пътя на Дянкоффффф
kaloian
на 23.11.2009 в 21:55:29 #3ядрен данък ?!
pate6estvenik
на 23.11.2009 в 21:16:39 #2Егати простотията!!!
темонйал
на 23.11.2009 в 20:37:58 #1Мине се не мине известно време и ако не ББ, то някой от министрите му узсере едно гумно!