Посещенията на европейски политици в икономическия мастодонт Китай имат особен нюанс: винаги самолетът е пълен с бизнесмени. Така например канцлерът на Германия Ангела Меркел миналата година заведе директорите на най-големите германски предприятия, след което ги върна с подписи под сделки за милиарди евро.

Президентът Росен Плевнелиев постъпи по подобен начин: отиде в Китай с български бизнесмени, които да имат възможността да сключат договори с китайски компании. И това се случи. Но докато пътувалите с него фирми отчетоха успешни сделки, други го обвиниха, че не ги е поканил с него.

Губещи

Така в отворено писмо до президента три от най-големите бизнес организации у нас („Асоциация на индустриалния капитал в България", „Българска стопанска камара" и „Българска търговско-промишлена палата") го обвиниха в лобизъм спрямо друга голяма търговска асоциация - Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). В писмото организациите се оплакват , че президентът е предпочел по време на пътуването си до Китай да покани като представители на бизнеса единствено КРИБ.

В писмото се казва още, че това не се случва за първи път и че президентът не е спазил предизборно обещание спрямо тях за по-силен диалог и сътрудничество с работодателските организации.

Печеливши

Защо точно сега организациите се оплакват от поведението на президента е трудно да се каже. Още повече, че досега чуждестранните му визити бяха не една. В момента например той е на посещение в Албания.

Една от причините за недоволството би могъл да бъде резултатът от пътуването. Според публикации в медиите българските компании, придружаващи президента, са сключили договори за 60 млн. евро по време на официалното му посещение в Китай. Най-големият печеливш е българската фирма Walltopia, която е световен лидер в производството на стени за катерене. Тя прибира лъвския пай с договори на обща стойност 50 млн. евро, докато други 6 поделят останалите 10 млн. евро.

Обрат

Същевременно днес в ефира на ТВ7 председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев отхвърли тази информация като съобщи, че резултатът от посещението на президента Росен Плевнелиев в Китай е провал в частта му с бизнес форума. По думите на Велев единственият договор, сключен по време на визитата, е за износ на продукти от розово масло, като контрактът е с компания, вписана в Търговския регистър на 18 ноември м.г. и тази фирма няма никаква дейност и никога не се е занимавала с розово масло.

„Предмет на дейност на фирмата е продажбата на софтуер. Има още четири такива фирми, създадени по едно и също време в един и същ апартамент. Това е обидно за българския бизнес, заяви Велев.