10 международни енергийни гиганта са предявили интерес към покупка на миноритарния 49% дял в капитала на бъдещата атомна централата АЕЦ „Белене", съобщиха от националната електрическа компания.

С подадени оферти чехите от CEZ, италианците от Enel, немците от E.ON и RWE, французите от EdF, испанците от Endesa, са сред най-изявените кандидати за стратегически партньор на НЕК при изграждането и управляването на проекта.

Оферти са подали още швейцарските енергийни компании EGL и Atel, както и белгийските фирми Electrabel и българското подразделение на белгийския меден производител Кумерио България.

Заявилите интерес фирми ще преминат през предварителна селекция, при което ще бъде изготвена къса листа на предпочитани партньори. След подписване на споразумение за конфиденциалност с тях ще им бъде предоставен информационен меморандум на проекта и ще започнат преговори с тях, съобщиха от НЕК. 

Националната ни електрическа компания ще направи своя избор за стратегически партньор по проекта до края на годината, уточниха от НЕК, като договорът за цялостното финансово осигуряване най-вероятно ще бъде подписан в началото на следващата година.

Процедурата за избор на партньор за цялостното финансиране по проекта представлява търсенето на стратегически инвеститор, който да стане съсобственик в новоучреденото дружество "Електроенергийна компания Белене" (ЕКБ).

НЕК ще запази мажоритарния си дял в това предприятие от 51% от капитала, като останалите акции ще бъдат предложени на стратегически финансови инвеститори. Външният инвеститор се очаква да помогне на НЕК за осигуряване на дълговото финансиране на ЕКБ чрез предоставяне на корпоративна гаранция (с кредитен рейтинг най-малко ‘A' или равностоен) по отношение на пропорционална сума от първостепенния дълг на ЕКБ.

Също така външният инвеститор може да се договори с ЕКБ за изкупуване на част от произведената електроенергия при условия, които ще помогнат на ЕКБ за набиране на дълговото финансиране.

НЕК обсъжда възможността за финансиране на ЕКБ по линия на договора за Евратом, от Европейската инвестиционна банка, търговска банка и експортно кредитно финансиране.

Българското правителство е изразило намеренията си да обмисли предоставянето на държавни гаранции в подкрепа на част от първостепенния дълг на ЕКБ, най-вероятно за дълга, ако има такъв, предоставен от Европейската инвестиционна банка или съгласно договора за Евратом.