„10 нови дела срещу Тузарите", съобщава от първата си страница „Монитор"
Нови 10 дела е образувала прокуратурата след първия етап на акция "Тузари". Това съобщи вчера за "Монитор" зам. градският прокурор на София Роман Василев. Той обясни, че досъдебните производства касаят далавери за милиони левове. Делата са за укриване на данъци и пране на пари в особено големи размери. Досъдебните производства са образувани, след като от НАП изпратили доклади от ревизиите на съмнителните тузари. Оказало се, че те нямат доказани доходи, с които да покриват разноските по охолния си начин на живот. Някои от делата са за суми между 50 000 и 100 000 установена разлика в данъчните декларации на проверяваните. Други от разследванията обаче са за суми около половин милион лева, обясни Василев.

"С десетте нови дела разследванията за пране на пари, по които работи прокуратурата, стават общо 28", съобщи още зам. градският прокурор на столицата. В същото време проверките на НАП срещу още 280 човека продължават и се очаква когато ревизиите приключат, материалите от тях да бъдат докладвани на държавното обвинение.

По образуваните до момента дела данъчните вече са наложили запор на част от имуществото на прикритите милионери. Тази мярка е задължителна, за да може НАП да си гарантира, че проверяваното лице няма да прехвърли имуществото си и така да се окаже без пари, с които да си плати дължимите налози.

Юристи пък обясниха, че според родното законодателство най-вероятно богаташите, които са дадени на прокурор за укрити данъци, ще отърват решетките. Това може да се случи, ако те платят дължимите налози и така ще се разминат само с глоба. За обвиненията за пране на пари обаче тузарите могат да бъдат осъдени на 10 години затвор, коментират запознати.

При акция "Тузари" в столицата преди няколко месеца лъснаха 70 милионери под прикритие. Проверката се извършва от служители на ДАНС, МВР, НАП, агенция „Митници"и прокуратурата. Разследването имаше за цел да установи собствениците на коли и имоти на стойност над 500 хиляди лева и дали те са декларирали, че имат пари да си ги позволят.
Още от статията на „Монитор"

„Строителни фирми сменят жилища с пътища", информира от първата си страница „Дневник"
Големи строителни компании, които доскоро изграждаха предимно ваканционни, жилищни и голф комплекси, се пренасочват към магистрали и пътища. Някои от тях водят преговори за изкупуване на пътни фирми. Това показа проучване на "Дневник" за намеренията за участие в търга за магистрала "Тракия". Причината за преориентирането са средствата от европейските оперативни програми - над 1 млрд. евро, предвидени за изграждане на пътна инфраструктура, на фона на стагнацията в жилищното строителство и туризма.

От 7-8 месеца развиваме бизнеса си и в областта на пътния бранш, каза пред "Дневник" Николай Галчев, собственик на "Галчев инженеринг груп". Компанията стана известна със строителството на редица ваканционни имоти по морето и в Банско. Галчев съобщи, че са играли в шест търга по програмата "Транзитни пътища V".

Първата му спечелена поръчка обаче е за поддържане на пътищата в района на Сандански "В момента водим разговори за партньорство и купуване на пътни фирми", каза още Галчев, без да посочи имена. Той потвърди, че компанията е купила и документи за участие в търга за "Тракия", но още не е взела окончателно решение дали ще подаде оферта и с кого.

Ще участваме в търга за магистрала "Тракия", заяви пред "Дневник" Николай Калоянов, управител на "Балканстрой", която има голф комплекс в Разлог и редица жилищни и ваканционни проекти в страната. Той допълни, че ще играят в консорциум, но не посочи с кого.

"Колегите във високото строителство атакуват изграждането на магистралите. Уважаваме техния професионален опит, но те нямат никакъв в областта на пътното строителство", коментира Румен Йовчев, председател на браншова камара "Пътища" и изпълнителен директор на "Мостстрой", част от "Холдинг Пътища" на бизнесмена Васил Божков. Той ще предложи да се завишат рязко критериите за фирмите, които могат да изпълняват строежи от първа и втора категория, където влиза основно инфраструктурното строителство.
Още от статията на „Дневник"

„ГЕРБ и "Атака" замазват кризата с референдум за новините на турски", съобщава от първата си страница „Сега"
В разгара на икономическата криза ГЕРБ и "Атака" изненадващо решиха да предложат да се проведе референдум за новини на турски език в държавните медии. Съобщението направи лично премиерът Бойко Борисов на съвместна пресконференция с лидера на "Атака" Волен Сидеров. Националистическата формация е инициатор на допитването.

Събирането на необходимите 48 депутатски подписа започва още днес, но те са практически осигурени, увериха от ГЕРБ и "Атака". Искането ще бъде гласувано от парламента и в рамките на един месец президентът трябва да насрочи допитването. По предположенията на специалисти организацията на референдума ще глътне към 18 млн. лв., колкото струваха последните парламентарни избори. Ако инициативата на ГЕРБ и "Атака" сполучи, това ще е първото допитване до народа от 1971 г. досега.

Сидеров обоснова намерението с предизборната си програма и с примера на страни като Германия, където наскоро правителството приело постановление, забраняващо чуждоезични програми в официалните медии. "В държавните институции и медиите, които са на държавна издръжка, не бива да се говори на друг език освен на официалния - български", заяви той, позовавайки се на конституцията. Според него обаче новини и предавания на турски можело спокойно да се излъчват в частните медии. Освен това емисиите на турски били с нулева гледаемост, а стрували доста пари, отбеляза лидерът на "Атака".

"Подкрепяме референдума като най-демократичната форма за определяне на общественото мнение, защото само така можем да бъдем абсолютно сигурни в желанието на българския народ", коментира премиерът Борисов. Само преди месец той твърдеше, че съдбата на новините на турски език по националната телевизия ще бъде решена на базата на социологическо проучване и становище на СЕМ. "Правителството няма да прибягва до промяна в закона за радио и телевизия, преди медийният регулатор да се е запознал и произнесъл по резултатите от проучването", каза Борисов при откриване на нов нюзрум в БНТ. Вчера той призова тази деликатна тема да не се експлоатира политически в полза или във вреда на българските мюсюлмани.
Още от статията на „Сега"

„Мутра преби Бате Николай", информира от първата си страница „Стандарт"
Мутра посегна на детския любимец Бате Николай. Актьорът бе пребит зверски посред бял ден на столичния булевард "Драган Цанков" вчера. Повод за саморазправата стана ожулен калник. Водещият на култовото тв предаване "Захарно петле" се прибирал с колата си от провинцията. Малко след кръстовището до Телевизионната кула бил засечен от тойота. Автомобилите леко се чукнали. Двамата шофьори излезли да се разберат.

"Такива артистчета като тебе трябва не да се бият, а да се убиват", изревал мъжагата от тойотата. После с кроше проснал Николай Николаев. Актьорът е откаран в "Пирогов" с рани по лицето.
Ще съдя хулигана до дупка, заяви Бате Николай от болничното легло.
Още от статията на „Стандарт"

„Чуждите инвестиции се сринаха над 2,5 пъти за година", съобщава от първата си страница „Класа"
Преките чуждестранни инвестиции в България са с 2,5 пъти по-малко от началото на годината до октомври спрямо същия период на 2008 г., сочат данни на БНБ. Според статистиката за десетмесечието у нас са влезли 2,33 млрд. евро., при 5,86 млрд. евро за 2008 г.

Само през октомври в страната са постъпили едва 11,4 млн. евро, които представляват 2% от капиталите за същия месец на 2008 г. Тогава те са били 790 млн. евро. Инвестициите в страната намаляват заради кризата и влошения икономически климат, които принуждават чуждите компании да отлагат своите проекти и да спестяват повече пари.

Според данните на централната банка стойността на привлечените чужди капитали покрива близо 95% от дефицита по текущата сметка, като миналата година съотношението е било 85%.

За десетмесечието най-много средства са постъпили от Холандия - 35% от общия размер, следват Австрия (10,6%) и Германия (10,2%). Припомняме, че в интервю за „Класа" неотдавна Стоян Сталев, изп. директор на Българската агенция за инвестиции, прогнозира 4 млрд. евро чужди инвестиции до края на годината.

Междувременно от НСИ съобщиха, че износът на България отчита 12-месечен рекорд от 1,21 млрд. евро през октомври, като се повишава с 15% на месечна база, предаде Investor.bg. Спадът на експорта на годишна база намалява до 5,53% през октомври спрямо понижение от 20,31% през септември и рекордното намаление от 49,24% през април. За януари - октомври общият износ на страната е за 9,68 млрд. евро, като намалява с 3,5 млрд. евро в сравнение със същия период на 2008 г.

Според данните на НСИ вносът през октомври също отчита покачване от 160 млн. евро спрямо септември до 1,461 млрд. евро. От статистиката уточняват, че от началото на годината в страната са внесени стоки на стойност 13,182 млрд. евро, или 35,4% по-малко от периода през 2008 г.
Още от статията на „Класа"

„Лекуват ни в болница минимум 20 дни", информира „Монитор"
Болниците вече няма да изписват болните по съкратената процедура и да ги отпращат вкъщи след третия-четвъртия ден, без да са излекувани, както се практикува сега, защото здравната каса не им плаща за такава дейност, съобщи за "Монитор" заместник-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев. От догодина лечебните заведения ще се грижат за пациентите по 20-30 дни, ако случаите са по-тежки, като например прекарано бъбречно или кардиологично заболяване. За тази цел ще бъдат оборудвани отделения за долекуване и продължително лечение в болниците,

Обичайна практика сега е пациент, на когото е разбит камък в бъбрека например, да бъде изписван същия ден, дори ако е с болки. В проекта за рамков договор за 2010 г. за пръв път са предвидени 16 клинични пътеки за долекуване и 2 за продължително лечение, съобщи още зам.-министър Митрев. След основното лечение болните ще бъдат премествани в отделение за долекуване или продължително лечение, в което ще работят само интернисти. При нужда обаче за тях ще бъдат викани специалисти от другите отделения на болницата.

Новите клинични пътеки са в полза и на лекарите, и на болните. Така пациентите няма да се връщат с усложнения заради прибързано изписване, коментира председателят на Българския лекарски съюз д-р Стоян Райчинов. Той обясни, че клиничните пътеки, по които НЗОК ще плаща догодина на болниците, ще бъдат 32. Средно с по 30% е увеличена цената по тях. По думите му, това не е оптималната им стойност, тъй като те не са остойностявани от близо пет години.
Още от статията на „Монитор"

„Спортът важен като математика", обобщава „Стандарт"
Спортните и музикалните дарби на децата да се оценяват наравно с математическия талант. Физическите възможности да влязат в ученическата характеристика. Пилотният проект ще стартира от края на тази учебна година. Това съобщи психологът на просветното министерство Иван Игов на кръглата маса "Да върнем училището на децата", организирана от вестник "Стандарт". В дискусията участваха министърът на образованието Сергей Игнатов, кметове, депутати, бизнесмени, спортисти, артисти, родители, учители. Нашата цел е да предпазим децата от улицата, от агресията, от алкохола, от цигарите и наркотиците. Енергията на малчуганите трябва да бъде насочена към игри, спорт и изкуство, а училището да е мястото, което да канализира интересите им извън клас, каза Славка Бозукова. Тя сложи на масата шест предложения, които да превърнат физическата култура в приоритет за училището.

Психологът Игов разказа, че до февруари 750 училищни психолози ще бъдат обучени как точно да оценяват спортните и други умения на децата в позитивна светлина. Тази характеристика ще се дава на родителите, за да решат в какъв спорт да насочат децата си.

30 млн. лева ще бъдат инвестирани в извънкласна и извънучилищна дейност през 2010 г. Това е три пъти повече от парите, които държавата е вложила за това през 2009 година, съобщи зам.-министърът на МОМН Светлана Ломева, която отговаря за младежките политики.
Още от статията на „Стандарт"

„Пенсионната система отново е пред основен ремонт", прогнозира „Сега"
Десет години след старта на реформирането на пенсионната система у нас се подготвят нови коренни промени. Това стана ясно вчера, след като социалният министър Тотю Младенов заяви, че до два месеца министерството заедно със социалните партньори ще предложат на обществен дебат нова стройна пенсионна система.

"В момента по тази проблематика работят пет групи и след януари ще бъде организиран обществен дебат за бъдещето на пенсионната реформа", каза социалният министър вчера в Бургас. По думите му реформата ще е в две основни направления. На първо място трябва да се върне загубеното доверие на хората в пенсионния модел. От друга страна, трябва да бъдат овъзмездени хората, които получават най-ниски пенсии. За да е ефективна системата, трябва да се използва ресурсът в частните пенсионни фондове, който е над 3 млрд. лв. "В Америка и Европа частните пенсионни фондове са най-големите инвеститори в собствените си страни. Това може да стане и у нас, но това трябва да има пълни гаранции от държавата", заяви Младенов.

Идеите за промени се пазят в пълна тайна, установи проверка на "Сега". Сред социалните партньори има съгласие те да бъдат огласени след съгласуване. "Работата на Консултативния съвет е на твърде ранен етап и е невъзможно концепцията да бъде изготвена до януари догодина", уточниха от Българската стопанска камара.

Сегашният модел на пенсионната система беше изработен при управлението на Иван Костов след краха на кабинета "Виденов". Всяко следващо правителство обаче отстъпваше по малко от заложените параметри и се изкушаваше да се меси в бюджета на общественото осигуряване. Така се стигна до включването на държавата като осигурител, вечно отлагане за падането на тавана на пенсиите и забавяне на темпото, с което осигурителната тежест трябваше да се раздели поравно между работодател и осигурен. ГЕРБ продължи тази традиция с ново намаление на осигуровките и ново отлагане за тавана - до 2012 г. Последното особено срива доверието в пенсионната система.
Още от статията на „Сега"

„Наливат още 36 млн. евро в програмата за селските райони", съобщава „Класа"
С 36,83 млн. евро ще бъде увеличен ресурсът на Програмата на развитие на селските райони. Това стана ясно вчера по време на заседанието в Брюксел на Комитета за развитие на селските райони към ЕК.

Допълнителни средства от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) ще се предоставят на всички държави членки за периода 2009 - 2010 г. За България са предвидени 33,15 млн. евро (19,5 млн. евро за 2009 г. и 13,65 млн. евро - за 2010 г.) Заедно с 10% национално съфинансиране общата допълнителна помощ става 36,83 млн. евро.

Решението на нашата страна предвижда средствата да бъдат насочени към дейности по ос 1 и ос 3 на ПРСР. Проектите ще са свързани с управление на водите, възобновяемите енергийни източници и преструктуриране на сектора мляко. За водния сектор ще бъдат насочени 56% от парите, за ВЕИ - 35%, останалите са за проекти, които са свързани с водоспестяващи технологии, например нови системи за напояване, инсталации за пречистване на отпадните води в земеделски стопанства и преработвателни предприятия. Ще се финансират инвестиции за производство на биоенергия, за създаване на многогодишни насаждения с енергийни култури и т.н.
Още от статията на „Класа"

"Новите стари чистачи на снега", разкрива „Дневник"
Старите чистачи с няколко изключения ще поддържат пътищата в страната през 2010 г. Това показват сключените нови над 30 договора от агенция "Пътна инфраструктура" на обща стойност около 200 млн. лв. Те са за една година. В момента тече процедура по подписване на още 30 договора. В някои райони старите контракти, които бяха сключвани за срок от 3 до 7 години, все още не са изтекли.
Джакпот за "Холдинг Пътища"
Фирми от структурата на "Холдинг Пътища" печелят от новите поръчки 7 договора за около 69 млн. лв., показва справката на пътната агенция. Компаниите на Васил Божков ще продължат да чистят районите на Видин, Кула, Белоградчик, Бяла Слатина, Оряхово, Севлиево, Ловеч, Луковит, Левски, Гулянци, Плевен, Враца, Мездра. Това са почти целите два северни региона - западният и централният, от общо шестте, на които е разделена страната. Заедно с договорите по старите поръчки отговаряме за 4705 км републикански пътища, като общата стойност е 142 млн. лв., обясниха от "Холдинг Пътища". По стари договори фирми на Божков чистят още в района на София, Лом, Берковица, Бургас, Айтос, Поморие, Средец и други.

При последните търгове холдингът е загубил чистенето в района на Телиш в община Червен бряг. Поръчката там се печели от "Виагруп", която притежава акции в няколко компании за пътно поддържане и е собственост на Илия Кирилов. Договорът е на стойност 6.65 млн. лв.

"Пътинженерингстрой-Т" ще продължи да поддържа пътищата в област Търговище както досега и през следващата година за 18.7 млн. лв. Фирмата е собственост на Иван Иванов и Григор Иванов, показва справка в търговския регистър. Добричка област пък ще продължи да се чисти от местната компания "Пътно поддържане" за близо 21.5 млн. лв. Компаниите от "Трейс груп" ще поддържат пътищата в района на Гурково, Казанлък, Кърджали, Ардино, Ямбол, Девин за близо 15.5 млн. лв.

Софийската фирма "Кос алфа" разширява дейността си, като освен Разлог и Велинград, които чистеше и досега, прибавя и района на Благоевград. Общо всичките им спечелени поръчки възлизат на 11.6 млн. лв. Досега районът на Благоевград се поддържаше от компанията "Инфрастрой 2001", в която до тази годинаакции имаха Васил Божков, т.нар. Братя Галеви - Пламен Галев и Ангел Христов, Христофорос Аматанидис - Таки, и перничанинът Феодор Феодоров.
"Биндер" отново ще чисти Петолъчката
Станалата известна покрай бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев фирма "Биндер" отново ще чисти района на Сливен и ключовото кръстовище Петолъчката, на което в първите дни на новата 2008 г. в снежен капан бяха заклещени стотици автомобили. От този случай се разплете и историята за спечелените от "Биндер" поръчки от пътния фонд за над 120 млн. лв. Фирмата по това време беше управлявана от брата на шефа на фонда. Сега "Биндер" ще чисти снега през 2010 г. за близо 7.5 млн. лв. По старите договори компанията отговаря още за поддържането на пътищата в района на Нова Загора и Твърдишкия проход.
Още от статията на „Дневник"

„Длъжниците да си знаят, че спасение няма", анализира „Сега"
Частен "паяк" прибира коли на дължащи пари на ВиК. Треньорът на ЦСКА бе спрян да пътува в чужбина по искане на съдебен изпълнител и твърдение на банка, че не обслужва дълг. Жена остава на границата, защото има забрана да напуска страната заради изпълнително дело, заведено от топлофикационно дружество. Монополите и данъчните подгониха длъжниците си. Изпълнителни дела вече има и дори заради някоя и друга глоба. Кредитните длъжници все повече изпитват на гърба си това що е принудително изпълнение.

Това се случва все по-често през последните няколко месеца в България и трябва да е като "червена лампичка" за всеки, който по някакъв начин или повод дължи някому нещо. Особено когато този дълг е към държавата, банка, някой от монополистите или става дума за голямо междуфирмено или частно задължение.

Тази материя е много хлъзгава и дава възможности не само за различни тълкувания, но и за прилагане на неприятни мерки. Като забрана за пътувания в чужбина, запори на заплати, на банкови сметки или автомобили, възбрани на имоти. И много често те са по-тежки и неприятни, отколкото връщането на самия дълг.

Съвсем наскоро от Камарата на частните съдебни изпълнители обявиха, че кризата се отразява зле и върху събирането на дългове - спадът е с близо 20 на сто и продължава да се увеличава. В същото време се отчита драстичен ръст на изпълнителните дела. Особено що се отнася до всичко свързано със строителството. От изолациите и дограмите, през фирмите за строителни материали, транспорт, проектните организации, самото строителство. И тук задлъжнялостта е просто жестока. Както и при потребителските кредити, които макар и да са за по-малки суми, но пък засягат много хора. Ръст има и при проблемните кредити за жилища.

Тук обаче има нещо много важно. Отчита се една рязка промяна, при която по-лесно се събират дребните, отколкото по-големите суми. Защото макар и големите дългове - основно по ипотечните кредити, да са обезпечени обикновено с имот, при изнасянето на последния на публична продан просто няма кой да го купи. Като много сериозен проблем се разисква и случаят с ипотеките, най-вече на банките. Защото, когато кредитните институции са отпускали заеми, цените на имотите са били много високи. Сега са драстично паднали и се оказва, че цената на обезпечението изобщо не покрива кредита. В същото време някои банки имат практика да се оценяват на стойност, която е близка до дълга. Но не се намира купувач. И се влиза в порочен кръг - първа продан на 75 на сто от оценката, следва втора продан, при която цената се сваля с още 20 на сто, след това нова начална цена, която пак се намалява с 20 на сто надолу. Нещо което съдебните изпълнители отчитат като кипене на безсмислен труд.

Точно подобни неща са в основата и на скандали, подобни на този примерно с Любослав Пенев. В неговия случай става дума за дълг към банка в размер на 2.4 млн. лв, който е бил обезпечен с ипотека на три недвижими имота. Оценка на вещи лица обаче била показала, че пазарната стойност на парцелите е значително по-ниска от главницата на кредита. След множество предупреждения и покани за доброволно издължаване банката решила да мине към принудително изпълнение чрез съдебен изпълнител и забрана за напускане на страната. Мярка, която се прилага, когато едно лице дължи на друго частно лице повече от 5000 лв. и не предлага надеждно обезпечение.
Още от статията на „Сега"

„И паланките ще имат болнична помощ", казва в интервю за „Монитор" заместник-министърът на здравеопазването д-р Валерий Моитрев
Г-н Митрев, средствата за здравеопазване в Бюджет 2010 се увеличават със 70 млн. лв. Медицинските услуги, консумативи и  лекарства обаче поскъпват непрекъснато. За какво няма да стигнат парите?
- След като се приеме закон за бюджета, не се предвижда средствата да не стигат. Разбира се, има места, където пазарният натиск е изключително силен. Лечебните заведения у нас оказват именно такъв натиск върху публичните средства. Впрочем подобни неща се наблюдават по цял свят, тъй като това е сферата, в която новите технологии и тежките медицински случаи изискват и големи разходи.

От години българските болници натрупват дългове, които варират между 130 и 150 млн. лв. Ако към средата на 2010 г. те отново имат неразплатени сметки, ще им ги покрие ли държавата, както се практикуваше досега?
- Логично е, щом болниците са търговски дружества, да се изключва каквато и да е възможност някой друг да им плаща сметките. Резонно е техните директори и мениджъри да мислят за тези неща. Има обаче механизми, по които се генерират задължения. Едните се дължат на лош мениджмънт. Други обаче са от корупционни мениджърски практики чрез обществени поръчки. Бургаската болница е класически пример в това отношение. След аутсорса, който в цял свят се практикува за намаляване на разходите, нейните се покачват около три пъти. Сегашните дългове на болниците са тежко наследство от предишните им ръководства. Затова новите управленци трябва да подменят целия екип.

С какви дългове ще приключат болниците 2009-а?
- Точните данни към момента още не са готови. Към края на октомври обаче дълговете им са 290 млн. лв., като просрочените задължения са 59 млн. лв. от тях. Най-голяма част от просрочените задължения са на университетската болница "Св. Георги" в Пловдив - 11 млн. лв. Многопрофилната болница също в Пловдив е със задължения от 6 млн. лв., многопрофилната в Бургас с 5 млн. лв., Първа градска в София дължи 5 млн. лв., а тази в Стара Загора - 3 млн. лева. Директорите им вече са сменени. Наложени са оздравителни програми, но резултатът от тях ще се види след 8-10 месеца. Това е напълно реалистично. Например общинската болница в Девин беше с много лоши показатели. Новият управител Чавдар Маринов обаче успя да наложи дисциплина във финансовия мениджмънт, въведе транспортна навигация на пациентите от по-отдалечените места към лечебното заведение. Хората, които са планирани за прием, събира с микробуси. Това е маркетингов механизъм, но и удобство за пациентите.

Девинската болница ли стана причина Министерството на здравеопазването да въведе извозване на болните от селищата към лечебните заведения от догодина?
- Такава практика съществува в много страни. Това е особено належащо в планинските райони като смолянския и габровския, където поминъкът на хората е оскъден и едно ходене с автобус или такси до областната болница е сериозен разход за болния и неговите близки. Още по-голямо е неудобството, когато има грешка в рецептата за безплатните или с намаление лекарства по линия на здравната каса. Реимбурсираните пари от касата на практика са изядени от транспорта. 
Впрочем изискването болниците, които обслужват хора от отдалечени населени места, да осигуряват организиран транспорт за своите болни, ще залегне в проектодоговорите им със здравната каса. Според новите изисквания НЗОК няма да сключва договори с болниците, които предлагат не дотам качествени медицински услуги. Пациентите от отдалечените селища трябва да знаят, че от следващата година болницата е длъжна да им предостави  транспорт не само за спешен случаи, но и за планова операция, преглед или изследване. Районните здравни каси и Районните центрове по здравеопазване пък, ще имат задължението да следят как се изпълняват договорите с центровете за спешна помощ, джипитата и болниците.

Кой ще финансира транспорта, който трябва да осигуряват болниците? Сега те получават средства от НЗОК само по клинични пътеки за медицински дейности.
- Всяка една областна болница, на която принципал е МЗ, ще поема повече пациенти занапред, тъй като не всички общински лечебни заведения ще успеят да изпълнят критериите и да подпишат договори с НЗОК за следващата година. Финансовият ресурс, който ще им донесат тези пациенти от касата, няма да е никак малък. Грижа на мениджъра на съответната общинска болница е да направи добра организация за 24-часов прием в тази болница. Средствата, които постъпват, ще позволят и осъществяването на транспортната навигация на пациентите, под каквото название ние сме включили в документите тази услуга. За спешните случаи ще се осигурява специализиран транспорт. За леките случаи, плановите операции и изследванията хората ще се извозват с микробуси, които могат да се наемат и по договор с външна фирма, но на реални цени.
Още от интервюто на „Монитор"

"В парламента се оформя нов опозиционен субект", казва в интервю за „Класа" социологът Живко Георгиев
Г-н Георгиев, според вас има ли възможност за създаване на нови политически субекти след последните размествания в парламента?
- Разпадът на парламентарната група на РЗС създава по-скоро нов тип конфигурация на силите в парламента от гледна точка на дихотомията - управляващо мнозинство - опозиция, отколкото да говори за появата на нови политически субекти на сцената. Това, което се случи, вероятно ще насочи остатъчната група на РЗС да заеме по-ясно една опозиционна позиция спрямо управляващите, отколкото да съхрани условна подкрепа и членство в мнозинството. Получи се нов опозиционен субект независимо как е конституиран парламентарно. Подозирам, че РЗС ще направи опити да възстанови парламентарната си група. Те ще търсят начин или да променят правилника, или да извадят Марио Тагарински от парламента. Възможност да намерят още подкрепа е при разпад в някои от десноцентристките формации или в „Атака".

А „Атака" ще успее ли да удържи парламентарната си група, след като през последните седмици започва разцепление в структурите им в страната?
- Няма как процесът на брожение в структурите да не намери отражение в парламента. Единственият вариант това да се случи ще се окаже особеният тип договорно обвързване, за което се говори в последно време. Имам предвид това, което оповести Валери Симеонов за подписвани гаранции от депутати от по 150 хиляди евро. Само такъв тип неполитически механизми биха могли да удържат единството на „Атака". Тя е една от най-рисковите от гледна точка на целостта си. Рискове за роене има и във фракцията на СДС.

Има ли опасност за мнозинството в такъв случай?
- Засега няма. То може да бъде сериозно заплашено единствено, ако в някакъв момент започне роене в самата ГЕРБ. Това обаче не е реалистично в обозримо бъдеще. Ако се стигне до такъв процес, по всяка вероятност той ще провокира идеи за предсрочни парламентарни избори. Те ще доведат до поредното консолидиране на управляващите. Едва ли повечето политически фракции са заинтересовани от такъв сценарий.

На 7 декември се навършиха 20 години от създаването на СДС. Как виждате бъдещето на партията, има ли възможност да разшири влиянието си?
- Неформалното участие на СДС във властта има потенциал не да разшири влиянието, а да запази топенето на неговото политическо влияние. Засега СДС е обречено на политическо съществуване само във формулата на единство с ДСБ. Това за съжаление е рецептата за политическо оцеляване към момента. Това, което ми пречи да прогнозирам по-лъчезарно бъдеще пред СДС, е липсата на визия в самото него. Въпреки че там имаше няколко партийни форума и се води дебат в рамките на политическия елит и се предлагат достатъчно атрактивни идеи, нито една от тях не е достатъчно мотивираща за някогашните симпатизанти. А тези хора не са се изпарили. Те все още са факт в политическото пространство. Не виждам и активна стратегия за изграждане на по-голяма конкурентоспособност в дясното. Пътят за възраждане на СДС минава точно от там. По-добра конкурентност в десноцентристкото пространство. Още повече че там и без това е свръхнаселено, а и имаме един безспорен лидер в лицето на ГЕРБ. СДС няма бъдеще без преизграждането му като алтернатива на ГЕРБ, на второ място като алтернатива на ДСБ и едва на последно място като контрапункт на БСП.
Още от интервюто на „Класа"

"Без къртица големи обири не се правят", казва в интервю за „Стандарт" полицаят Красимир Занев под чието ръководство е задържана бандата на Крокодилите преди 5 години
Г-н Занев, защо бандата на Крокодилите е толкова неуловима?
- Бандата на Крокодилите е хваната под мое ръководство преди 5 г. след серия въоръжени грабежи на автомагистрала "Хемус". При обиските в домовете им са намерени множество веществени доказателства. По безспорен начин доказахме, че те са извършителите, защото са намерени вещи и предмети на жертвите на престъпленията.

Защо тогава не са в затвора?
- Делото се влачи 5 г. Миналата година Софийският окръжен съд им даде присъда - 36 г. общо за тримата. Година по-късно Апелативният съд отмени присъдата. Обжалва се пред Върховния касационен съд, който още не се е произнесъл. И аз питам - след като Европейският съюз ни моли за по-голяма бързина при съдопроизводството, защо са тези дълги срокове, през които те са на свобода и вършат нови престъпления. Ето това е разковничето.

Каква е схемата, по която Крокодилите "работят"?
- Застават в началото на магистралата - те са мобилни, имат радиостанции и когато влезе кола с чужди номера, тръгват след нея. Не я нападат където и да е, гледат да има отбивка, да е под мост, за да не правят впечатление. Малко преди отбивката слагат лампата, спират чужденеца, за секунди се качват в колата му, свалят го на черния път, обират го, завързват го и край.

Прави впечатление, че доста смело действат, стрелят срещу полицаи, така ли е?
- Те са много жестоки, отмъстителни и дръзки. Стрелят и бягат. Преди години имаше секретна операция и тогава пак стреляха срещу полицаи. С изключително желязна и здрава психика са, въоръжени са с автомати "Калашников", тренирани са. Единственият начин за прехраната им са въоръжените грабежи. Обирът се прави за 1-2 минути, а не може на всеки метър да има полицейски патрул.

Когато ги арестувахте, пак ли бяха нагли?
- Пак. Не очакваха, че ще ги задържим.

Биха ли могли да се занимават и с отвличания?
- Не знам, струва ми се, че нямат такава организация.

През последната година отново зачестиха грабежите по магистралите. Какво да направи МВР?
- Крокодилите бяха 2 години задържани и тогава нямаше нито един грабеж. Щом ги пуснаха на свобода, се започна отново.

Искате да кажете, че няма друга банда?
- Според мен няма друга, поне в този район.

Какъв е вариантът за справяне със ситуацията?
- По-бързи присъди и да отидат в затвора.

През последните дни има бум на грабежи в магазини и офиси. С какво си го обяснявате?
- С финансовата криза. Това са бандитчета, които са се затаили, но намират пролуки и слаби места и знаят откъде да проникнат. Отделно оборотът не се инкасира навреме, а те имат информация отвътре от магазините и супермаркетите.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Подкрепата за малките ферми не означава всяка да отвори сергия на улицата", казва в интервю за „Дневник" зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров
Как ще се разпределят 220 млн. лв. национални доплащания към европейските субсидии за земеделските производители - тази тема стана източник на напрежение преди дни. Животновъдите обявиха, че са ощетени за сметка на зърнопроизводителите. Наистина ли е така и какви ще са промените в закона за животновъдството - по тези теми разговаряме със зам.-министъра на земеделието Цветан Димитров.
Смятате ли, че с разпределението на националните доплащания ще удовлетворите исканията на животновъди и зърнопроизводители, между които се създаде напрежение по размера на заложените средства в бюджета за 2010 г.?
- Заради кризата гледаме да пестим всеки лев от бюджета за млечния сектор, затова по предложение на земеделския министър Мирослав Найденов България заяви в Европейската комисия правото млечният сектор да получи допълнително 22 млн. лв. от т.нар. неусвоени средства за директните плащания. Директните плащания за хектар обработваема площ никога не се усвояват на 100%. Винаги има остатъчен пакет от 15-20% и за да не се връщат тези пари в европейския бюджет, искаме да ги насочим към млечния сектор.

Целта беше да заявим тези средства до края на годината. На експертно ниво процедурите са задвижени. Този пакет идва от Европейския съюз и ще бъде усвоен през 2010 г. По този начин ще компенсираме ограничения ресурс национални доплащания за животновъдството и ще облекчим бюджета в условия на криза. Заедно с бюджетните средства сумата за животновъдите ще достигне 92 млн. лв. Освен тях в бюджета сме предвиди още 20 млн. лв., които ще се отпуснат по схемата de minimis. Тъй като от тази година Еврокомисията увеличи това подпомагане от 7500 на 15 хиляди евро за стопанство, всеки, който вече е получил 7500, има право на останалите 7500 евро.

Ще има и за фермери, които досега не са получавали подобна помощ. Отделно в бюджета за 2010 г. са планирани около 40 млн. лв. държавна помощ за инвестиционни кредити. Предполага се, че между 20 и 30 млн. лв. ще отидат за животновъдството. Така че общият пакет за сектора през следващата година се очаква да достигне около 145 млн. лв. Или ако направим грубо сравнение с 2009 г. ще видим, че парите са почти двойно повече. На практика животновъдите ще получат повече средства, и то в годината, когато секторът ще бъде лишен от държавна помощ поради липса на нотификация от Брюксел.

Отмяната на данъчните преференции обаче се сочи като голям проблем за малките ферми, които досега винаги са оставали извън полезрението на държавната подкрепа?
- Затова променяме философията на финансиране, като средствата с предимство се насочват към малките стопанства. Дори 22-те милиона лева от европейския пакет ще отидат при хората, които са в криза, не при стабилните икономически субекти. Целта е да се подкрепи финансово тяхната инвестиционна активност, а не да се раздават пари на калпак. Ако искаш да оцелееш на този пазар, ти се дава възможност да инвестираш и това е новата държавна помощ.

Не случайно и първата нотификация за държавна помощ, която сме изпратили за одобрение в Европейската комисия, е насочена именно за модернизация на стопанствата, покупка на хладилни вани и др. Фонд "Земеделие" ще отпуска нисколихвени кредити за инвестиционни проекти и след тяхното изпълнение ще покрива половината като субсидия.

Много скоро ще изпратим още едно искане за държавна помощ в подкрепа на фермите, които ще извършват директни продажби - да се отпуска преференциален заем на хората, които искат да извършват подобна дейност. Целта е за двете години до края на 2011 г., докогато фермите трябва да се приведат според европейските изисквания, те да създадат условия за производство на качествени продукти и да останат на пазара.

Защо толкова време се забави наредбата за директните продажби?
- Когато поехме работата в министерството през август, имаше някакъв вариант на наредба. Заедно с браншовите асоциации за два месеца изработихме нов проект, но се оказа, че нямаме законово основание да се издаде наредба. Много бързо подготвихме промени в закона за храните, които се съгласуват с останалите министерства и вероятно още тази седмица ще се гледат от правителството.

Ще се разрешат ли продажбите от тези ферми и как?
- Европейският регламент урежда "директните продажби от фермите", това е неговото наименование. Препродажбата или носенето на продуктите на пазари или семейни хотели може да породи опасност, свързана с опазване на здравето. Има дълготрайни продукти, като пчелния мед например, който безпроблемно може да се разпространява на различни места под различна форма. Но аз не мога да се съглася, че прясно непастьоризирано мляко може да се разпространява в магазини и детски градини.
Още от интервюто на „Дневник"