Представители на браншови организации, членове на БСК, одобриха на среща днес, 23 май, в БСК, обща позиция по Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети, който предстои да бъде обсъден в МОСВ на 29 май т.г.

Законът транспонира европейска директива, която България е длъжна да приложи от 1 юни т.г.

Предвижда се задълженията на предприятията да започнат да действат от 2010 г., като според нивото на риск всяко предприятие ще заплаща ежегодно 50 000, 100 000 или 500 000 лв. банков депозит или екозастраховка.

Европейската директива не посочва изрично какъв да е видът на обезщетенията - банков депозит, застрахователна полица, ипотека или др. Според представителите на бизнеса, при липсата у нас на застрахователен продукт, покриващ риска от екощети, предприятията практически ще бъдат принудени да правят банкови депозити, което ще натовари индустрията с около 2-3 млрд. лв. годишно.

Т.е. ще бъдат блокирани голямо количество „свежи" оборотни средства. Бизнесът у нас ще настоява за разширяване на видовете обезпечения, както и за намаляване или диференциране (според екологичния риск на предприятието) на размера на банковите гаранции (депозити).

Друго предложение, което представителите на бизнеса ще отстояват на срещата на 29 май, е да бъде ограничен броят на компетентните по закона органи, при паралелна децентрализация на контрола. Т.е. контролът да се възложи на РИОСВ, а обжалването на актовете на РИОСВ да става пред министъра на околната среда и водите.

Според Института за пазарна икономика, направената от тях предварителна оценка за въздействието на закона показва, че допълнителните разходи за бизнеса са многократно по-големи от ползите от закона, ако той бъде приет в сегашния му вид.

Ползи ще има само в случай, че се възприеме предложението за отпадане на банковите гаранции и обезщетенията се ограничат до екологични застраховки, ипотекиране на дълготрайни материални активи и др.