Центърът за компютърно обучение при БСК започва пилотно сертифициране на 50 държавни служители по европейските системи за сертификация на компютърните умения "IT card" и "Xpert".
Тестването е по заявка на Министерството на държавната администрация и административната реформа и Института по публична администрация и европейска интеграция, и цели да установи нивото на знания и умения на служителите от държавната администрация да работят с компютърни програми, съгласно европейските стандарти.
„IT card" е сертификат за компютърна грамотност - система за независима оценка на уменията за работа с компютър и интернет, разработена от Европейския софтуерен институт (ЕСИ) през 2002 г.
„IT card" покрива основни приложения, които обикновеният потребител използва в ежедневната си работа - операционни системи, текстови редактори, бази данни, презентации и графични средства, интернет, вкл. браузъри и различни системи за управление на електронната поща.
Тези основни приложения са групирани в пет основни модула: Internet & E-mail, Microsoft Word, Microsoft Excel, OpenOffice.org Writer, OpenOffice.org Calc.
„IT card" се получава след успешно преминаване на тест, разделен на пет основни модула, които покриват Интернет, Windows и Linux.
Всеки потребител сам избира дали да се яви на единичен модул или на комбиниран тест. Единичният тест за всеки модул съдържа 70 въпроса или задачи. Кандидатът разполага с 2 часа, за да се справи с въпросите.
Комбинираният тест съдържа 105 въпроса от всички модули. В този случай кандидатът има на разположение три часа. Въпросите и задачите са на български език, но кандидатът може да избира дали да работи с българска или английска версия на съответната програма.
Системата Европейски компютърен паспорт Xpert, по която ЦКО при БСК предлага обучение и сертификация от м. април т.г., е призната, изпитана и актуална методика за обучение и изпити, гарантиращи признаване на квалификацията си за работа с компютър в цяла Европа.
Системата Xpert се състои от осем модула, всеки от които завършва с еднакъв за цяла Европа изпит, с продължителност на всеки един от тях 120 минути. След успешно завършване на трите задължителни модула - "Основи на електронната обработка на данни", "Основи на текстообработката" и "Основи на Интернет", се дава Европейски компютърен паспорт Xpert.
След успешното завършване на два от допълнителните модули - "Текстообработка за професионалисти", "Електронни таблици", "Приложение на база данни", "Презентация" и "Комуникация", се дава Европейски компютърен паспорт Xpert Master.