„90 милиона за стажанти", четем от първата страница на „Стандарт"
90 милиона лева ще даде Европа за стажанти. Част от парите ще отидат за наши фирми, които наемат младежи. Университетските преподаватели също ще получат бонуси, както и самите студенти и ученици. Това съобщи пред "Стандарт" просветният министър Сергей Игнатов. 60 млн. от договорените пари ще отидат за стажове и практики във вузовете, а 30 млн. - в професионалните гимназии. Най-голямата част от средствата ще получават самите студенти и ученици, чиито практики за първи път у нас ще се заплащат. Фирмите вече ще започнат да поръчват и конкретни програми на университетите, за да запълнят незаетите работни места. Големите ИТ компании са помолили министерството спешно да бъдат приети хиляди студенти в компютърните специалности, защото не достигат кадри.
Още от интервюто на „Стандарт" с просветния министър проф. Сергей Игнатов

„Съдът в Страсбург бетонира тавана на пенсиите", информира то първата си страница „Сега"
Над 48 000 български пенсионери губят и последния си шанс да се преборят срещу тавана на пенсиите, след като вчера Съдът по правата на човека в Страсбург се произнесе в полза на държавата, като призна правото й да налага ограничението. Така бюджетът ще продължи да прибира близо 98 млн. лв. на година от възрастните, които според осигурителния си принос би трябвало да получават над максималната пенсия от 700 лв.

От 7-членния състав единствено българската съдийка Павлина Панова, която замества направилата си отвод титулярка Здравка Калайджиева, е останала на особено мнение. Решението на съда гласи, че таванът на пенсиите в България не нарушава права по Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи. Той се е произнесъл по първите 9 жалби на български пенсионери, представлявани от адвокат Михаил Екимджиев. В Страсбург обаче са се жалвали около 250 българи. Основният довод на засегнатите е, че като им е изчислила по-високите пенсии, държавата признава правото им върху тях, но ги ощетява, като не им ги дава в пълен размер.

Съдът в Страсбург преценява, че таванът на пенсиите има легитимна цел да запази стабилитета на пенсионната система с оглед нуждата от социална стабилност. Още повече, че той не е български феномен, а подобни ограничения има в различни системи по света, обясняват съдиите. Те признават и свободата на всяко национално законодателство да избере каква система да приложи съобразно специфичните нужди и условия. Според тях не е нарушен и справедливият баланс между обществения интерес и интереса на отделните граждани, тъй като до 1996 г. вноските по пенсионните осигуровки са били единствено за сметка на работодателите, а не са плащани от гражданите.
Още от статията на „Сега"

„Банките продават активи на длъжници за над 110 млн. лв.", обобщава от първата си страница „Дневник"
"Никой не мислеше преди години, че ще се стигне до разпродажба на активи, затова някои банки приемаха какво ли не за обезпечение." Това коментира в разговор с "Дневник" банкер, пожелал да остане анонимен. Думите му обаче описват кратко и ясно ситуацията в момента. Банките са изкарали на търгове за публична продажба имоти, офиси, машини и съоръжения, оборудване за милиони.

И точно тези активи отлежават търг след търг, тъй като за тях няма купувачи. Според обявите за публични продажби на интернет страницата на Камарата на частните съдебни изпълнители актуалните към момента търгове (до края на годината) на ипотекирани в банки активи - движими и недвижими, са за около 114.5 млн. лв. Отделно от обявените от банките обезпечения, на пазара има активи за поне още около 30 млн. лв., показват обявите.

За продажба има обявени хотели и хотелски комплекси в Банско и по морето, като някои от тях са недовършени, не са малко и пуснатите за продажба цехове от различни области на хранително-вкусовата промишленост (колбасарски, сладкарски, консервна фабрика, птицеферми, хлебопроизводство), предприятия за металообработване, складове, селскостопански сгради и постройки, мандри и пр.

Освен количеството им важно е и това, че голяма част от тях - особено недвижимите, се пускат поне за втора публична продан, дори и трета. Така залежаването им се удължава, което води до намаление на цената, която и без това е силно занижена заради обезценката на активите в кризата. Така заложените преди няколко години обезпечения сега се продават за близо половината от сумата на отпуснатия кредит. Например хотел в Балчик с ипотека за 400 000 лв. се продава за 296.1 хил. лв.
Още от статията на „Дневник"

„Цветелина Бориславова вече държи 56,3% от БАКБ", съобщава „24 часа"
Фондът на Цветелина Бориславова Си Ес Ай Еф вече притежава 56,3% от Българо-американската кредитна банка (БАКБ). Това показва справка в Търговския регистър за записаните и платените акции при увеличението на капитала на банката. Той беше вдигнат с близо 48,3 млн. лв. преди десетина дни.

Бориславова е записала 7,6 млн. акции за 30,43 млн. лв. и така участието й се е увеличило до малко над 56%. Допреди това тя държеше 49,99 на сто от банката, които купи от ирландската Алайд айриш банкс през лятото. Една от договорките тогава бе двойно увеличение на капитала.

Вторият по големина акционер в БАКБ "Грамърси имърджинг маркет" е записал 3,78 млн. акции за 15,13 млн. лв., а свързаният с него "Грамърси мастър фънд" - 445 818 акции. Така делът на двата фонда е стигнал до около 34 на сто от капитала.
Още от статията на „24 часа"

„Икономисти: В бюджета няма реформи", пише „Труд"
Бюджет без реформи, който копира рамката за държавните харчове за тази година, така икономисти оценяват проекта на финансовото министерство за 2012 г. "Гвоздей" в публичния дебат веднага стана възможният ръст на минималната работна заплата от 270 на 290 лв. "Минималната заплата трябва да се увеличи шоково, за да се стимулира потреблението", смята Мика Зайкова от КТ "Подкрепа" .

"Минималната заплата в България е много ниска, не изглежда красиво в страна членка на ЕС да има подобни възнаграждения", коментира икономическият министър Трайчо Трайков. Колегата му Симеон Дянков потвърди, че от средата на годината най-вероятно ще се вдигне и минималната пенсия, както писа "Труд". По думите му се правят разчети за възможността от октомври 2012 г. да се повишат и някои от останалите по-ниски пенсии.

Лъчезар Богданов, Индъстри Уоч: Не е предвиден "План Б"

Липсва реформа в публичния сектор - някакво действие, което да промени начина, по който се управляват публичните пари.

Няма ясно разписан план какво ще стане, ако нещата тръгнат на зле в приходната част. Ако икономиката не се развива в очакванията, какво ще правим? Не трябва да се прави свръхконсервативен бюджет, но трябва да се направи негативен сценарий, свързан с международното положение.

Има твърде много оптимизъм при усвояването на европейски средства. Притеснявам се да не се окаже, че заради нарушение на процедурите ще се договорят много проекти, ще се започнат, след което Европейската комисия ще откаже да ги изплати и в предизборна обстановка премиерът ще ги изплати с национални средства и ще раздуе дефицита.

Не е лошо, че има някакъв финансов натиск върху МВР и отбраната, но по-важно е да се създаде стимул там да се работи по-ефективно. Т.е. с по-малко пари да не се намали резултатът, а напротив - да се мотивират хората да работят по-добре, по-ефективно и качествено.

Петър Чобанов, Институт за нов икономически напредък: Капиталовите разходи са буфер

Проектобюджетът не се различава особено от това, което видяхме миналата година. Разликата е намерението за увеличениe на капиталовите разходи, както и повечето пари, които се очаква да дойдат по линия на европейските фондове. Това увеличение остава под въпрос, защото засяга и възможностите тези разходи да бъдат извършени на практика.
Още от статията на „Труд"

„Малките и средните фирми ще купуват ток на свободния пазар", информира от първата си страница „Класа"
Малките и средните предприятия ще започнат да купуват електроенергия на свободния пазар, предвиждат промени в Закона за енергетиката, които се очаква да бъдат разгледани до края на тази година. В момента работните групи предлагат индустрията, която използва ток на средно напрежение, да започне да работи на свободния пазар, каза вчера Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Той обясни, че целта на промените е да се стимулира развитието на свободния пазар, а на регулирания да останат единствено клиентите на ниско напрежение, каквито са битовите потребители и административните сгради. От ДКЕВР успокоиха, че малките магазинчета и кварталните кафенета също ще продължат да получават ток по регулирани цени. Според сегашния закон защитени потребители са битът, административните учреждения и предприятията с до 50 души персонал и с оборот до 19,5 млн. лв. годишно.

Има обаче опасения дали малкият бизнес е готов сам да си търси доставчици на ток след въвеждането на новите правила. Затова ще бъде създаден и доставчик от последна инстанция, който да снабдява с ток предприятията, които не са подписали договори с търговци на ток. От ДКЕВР предлагат този краен доставчик първоначално да бъде НЕК, като той ще е задължен да снабдява с ток потребителите без договор. Излизането на малкия бизнес на свободния пазар не означава, че предприятията ще плащат по-високи цени за електроенергия, твърди Семерджиев.
Още от статията на „Класа"

„Вдигат пенсиите в средата на 2012 г.", разкрива „Монитор"
Скок на пенсиите предвижда Министерството на финансите от средата на 2012 г. Това съобщи вчера във Видин вицепремиерът Симеон Дянков с уговорката, че увеличението ще влезе в сила след направен анализ.

Около 23-25 милиона лева ще струва на бюджета повишението, ако се реализира от второто тримесечие на следващата година. В момента минималният размер на трудовата пенсия е 136,08 лв. и в страната я получават 496 256 човека.

Социалната пенсия за старост възлиза на 100 лв., а за инвалидност при намалена работоспособност над 90% хората се разписват срещу 121 лв. Трудоустроените между 70% и 90% вземат 110 лв.

В понеделник кабинетът обяви, че от април възнамерява да вдигне и минималната работна заплата от 270 на 290 лв. Увеличението ще засегне приблизително 200 000 души. От тях 32 000 работят в държавната администрация и около 160 000 в частния сектор.

Вчера бизнесът подкрепи идеята за скока на парите за възрастните. От Българската стопанска камара заявиха, че е по-добре да се вдигнат пенсиите вместо минималните заплати. Работодателите не одобриха увеличаването на 290 лв., както настояват от КНСБ и самият министър Тотю Младенов. Според БСК, ако целта е по този начин да се увеличи потреблението, резултатът няма да е добър заради вноса на стоки.
Още от статията на „Монитор"

 

"Пежо" пази цената си най-дълго", съобщава „Стандарт"
Автомобилите на "Пежо" са най-надеждната инвестиция в ново превозно средство у нас, сочи проучване на sale-autos.com. До първите четири години от експлоатацията на автомобила базовата му цена пада само с 39%, а до десетата година обезценката достига средно 62%. При другите марки обезценката е много по-голяма. За сравнение, обезценката на автомобилите на "Форд" до първите четири години е средно 60% от базовата цена като нови, като процентът достига 73% до десетата година от експлоатацията, сочат данни на сайта. Френското автомобилостроене е жертва на интересен парадокс по родните пътища. Най-добрият за инвестиции автомобил е френски, както и най-бързо обезценяващият се, сочи проучването. До четвъртата година цената на моделите на "Рено" пада с цели 75%, като трагичните резултати ескалират до незавидните 83% обезценка до десетата година. Проучването обхваща 11-те най-продавани марки автомобили. От началото на годината най-продаваната марка у нас е "Фолксваген" с 1847 броя, сочат данни на Асоциацията на автомобилните производители в България. Според авторите на проучването се забелязва шокираща тенденция по родните автокъщи.
Още от статията на „Стандарт"

„Лошите кредити нарастват по-бавно", обобщава „Сега"
Все повече българи успешно изплащат своите кредити. Това показват данните от паричната статистика на БНБ за септември 2011 г., публикувана вчера. Лошите и преструктурираните кредити са се увеличили с едва 74.2 млн. лв. през този месец. Това е най-слабият ръст за последните шест месеца. За сравнение, през юни и юли те нарастваха с по 340 млн. лв. месечно, а през август ръстът бе със 132 млн. лв.

Данните потвърждават прогнозите на анализаторите, които в началото на годината предвидиха, че пикът на проблемните заеми ще бъде в средата на годината, а след това ще започне подобрение. Като "лоши и преструктурирани" се определят кредити, които са пресрочени с над 90 дни, както и предоговорените заради финансови затруднения на клиента. През септември тяхната стойност е достигнала 8.8 млрд. лв. от общо 51.6 млрд. лв., отпуснати от банковата система като кредити и овърдрафти.

Както през предишни месеци, най-лошо е положението при фирмените заеми. За септември те са отбелязали увеличение от над 4% на годишна база, достигайки 32.65 млрд. лв.
Още от статията на „Сега"

„Брюксел потвърди: "Южен поток" не е приоритет", информира „Дневник"
Европейската комисия се отказа от идеята да бъде подписано междуправителствено споразумение с Русия, установяващо специален правен режим на трансгранични проекти, включително за строителството на газопреносната мрежа "Южен поток", която се предвижда да минава през България. Съобщението е на агенция "Интерфакс", която се позовава на пресслужбата на Министерството на енергетиката в Москва.

Русия предлагаше в документите да се впише възможността за даване на "Южен поток" на статут на трансевропейска мрежа (TEN) или заради него да се разработи правен режим за трансгранични проекти. Най-важната за Москва последица от това щеше да е даването на възможност бъдещият газопровод да бъде изваден от компетенцията на европейските и националните регулатори и т.нар.

Трети енергиен пакет, съгласно който собственикът на тръбите трябва да е различен от доставчика на суровината в тях. Освен това като приоритетен за Европейския съюз проект "Южен поток" можеше да се възползва от по-облекчени административни процедури и финансовата подкрепа на общността.

"Направихме презентация на "Южен поток" в Брюксел, изпратихме на Еврокомисията предложенията си, но те не подкрепиха идеята да се подпише такъв документ", обяснява източникът. Агенцията припомня, че презентацията е била през май и тогава еврокомисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че комисията ще продължи да подкрепя строителството на "Южен поток" и няма да му налага някакви особени нормативни изисквания.
Още от статията на „Дневник"

„Консултантът HSBC обсъжда руското финансиране за АЕЦ „Белене", информира „Класа"
Финансовият консултант на АЕЦ „Белене" - лондонската банка HSBC, ще обсъжда възможността втора атомна да се финансира изцяло с руски средства, заяви вчера енергийният министър Трайчо Трайков. Според него, ако това не стане, тази възможност винаги ще бъде поставяна на масата като основа за натиск при преговорите за проекта. HSBC трябва да направи изчисленията до края на март следващата година, когато изтича и последното допълнение на договора за строеж на централата.

Искаме да сложим ясно параметрите на това, което се предлага, каза още министърът. Затова ще изследваме тази възможност, за да постигнем възможно най-добри резултати по нея. Втората причина е, защото ние искаме от консултанта да ни покаже при какви условия проектът би могъл да е печеливш с наличните възможности за финансиране.

До момента официално само руската страна е предложила да инвестира в АЕЦ „Белене" 2,5 млрд. евро. Със средствата може да се продължи изграждането на централата в следващите 33 месеца, а българската страна ще запази 51-процентния си дял в проекта. Предложението бе отправено преди близо 2 години и на него все още няма отговор. Русия обаче продължава да настоява, че изграждането на АЕЦ „Белене" не може да струва по-малко от 6,3 млрд. евро, а забавянето на проекта във времето само го оскъпява.

Желанието на Русия да финансира на 100% изграждането на централата бе потвърдено вчера от ръководителя на „Росатом" Сергей Кириенко по време на форума „Атомекс Европа", предаде РИА „Новости". Според него централата може да бъде построена много бързо, тъй като почти всичко е готово. "Ние сме уверени, че проектът е икономически ефективен и затова желаем да инвестираме собствени пари в него", обясни Кириенко. „Росатом" е и един от възможните акционери в бъдещата проектна компания „АЕЦ „Белене".
Още от статията на „Класа"

„BG проститутки заработват 1/2 милиард годишно", изчисли „Монитор"
Към половин милиард годишно заработват българските проститутки, сочи доклад на фондация „Риск Монитор". Според данните от представеното вчера изследване на тема „За и против легализация на проституцията" броят на жриците е между 5000 и 8000. Всяка от тях изкарва между 120 и 240 лв. Ако платените момичета се трудят по 300 дни в годината, ще докарат на сводниците си 430 млн. лв. В България 90% от бизнеса с платената любов се управлява и владее от организираната престъпност, се казва още в анализа на „Риск Монитор".

„У нас проституцията е в едно полунеопределено положение", коментира шефът на фондацията Стефан Попов. Според него страната ни е между 3-то и 5-о място в Европа и си съперничи с гиганти като Украйна и Русия в разпространението на най-древния занаят.„Една прибързана легализация обаче не е ясно какви последици би могла да има", уточни Попов. Той твърди, че така ще се облагодетелстват най-вече криминалните структури, които контролират жриците. Тенденцията сочи, че броят на проституиращите българи нараства, а практикуващите са много повече от тези, посочени в официалните данни. Специалистите, изготвили изследването, предлагат 2 вида препоръки ­ законодателни мерки в краткосрочен план и в дългосрочен план. В момента липсва правна забрана за осъществяване на проституцията, уточни юристът Ралица Илкова.

Най-често у нас проституиращите се задържат за безделничесто, което е регламентирано в чл. 329 от НК. Илкова нарече този член архаичен и препоръча той да бъде отменен или осъвременен. Според нея предлагането на сексуслуги с участието на деца трябва да бъде безусловно криминализирано.От „Риск Монитор" смятат, че под ударите на закона трябва да попадат и онези, които предлагат платена любов с участието на психично болни или хора, които не могат да ръководят постъпките си. Наказуеми трябва да бъдат и офертите за секс за пари, в които жриците са принудени чрез насилие, измама или употреба на забранени медикаменти.
Още от статията на „Монитор"