„Абсолютен рекорд: Дизелът 2,73", четем от първата страница на „Стандарт"
Дизелът удари исторически рекорд за ужас на шофьорите у нас. По бензиностанциите литърът вече струва 2,73 лв., колкото не е бил никога досега. Причината е вчерашното увеличение на цената на едро с 1,8%. Така от днес ще зареждаме с 5 стотинки по-скъпо. Предишният рекорд бе 2,70 лв. в края на февруари. Бензинът пък скочи с 6 стотинки и вече се продава по 2,69 лв.

От Нова година насам най-масовото автомобилно гориво А 95 поскъпна с цели 35 стотинки на литър. За да напълним резервоар от 50 литра днес, ще трябва да извадим 17,50 лв. повече спрямо 31 декември 2011 г., сочат сметките.

Рекордното поскъпване на дизела отново ще накара родните тираджии да зареждат в чужбина. В момента в 9 държави от Евросъюза, сред които и съседна Румъния, цената е по-ниска, сочат данните на портала energy.eu.
Още от статията на „Стандарт"

„Държавата ще сваля и надценките в хипермаркетите със закон", предупреждава от първата си страница „Сега"
Дългогодишният спор между търговските вериги и техните доставчици може да доведе до нов уродлив опит на държавата да се меси в пазарните отношения. "Скоро в България ще има законови регулации, които ще ограничават надценката, която големите търговски вериги слагат върху продаваните стоки", обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Едуард Стойчев по телевизия "България он ер".

Според шефа на ДКСБТ таванът на надценките може да е 20-25%. Стойчев твърди, че подобна практика няма да е прецедент, защото се прилага в голяма част от европейските държави. "Големите вериги за търговия на дребно получават все по-голяма пазарна мощ. В момента те държат над 50% от пазара на дребно и това им дава възможност да притискат българските производители за по-ниски цени", коментира Стойчев.

Държавата неведнъж е доказвала, че е скарана с темата за отстъпки и надценки. В началото на март министър Мирослав Найденов обвини търговските вериги, че "слагат 10-12 стотинки надценка на яйце, това е неморално", но после се срещна с търговците и се поправи: "Оказа се, че надценката е друга - тя е 10, но не стотинки, а процента, което прави 2-4 стотинки".

Новината за тавани и лимити идва, след като в петък Министерството на икономиката представи анализ за това какви промени могат да се направят в Закона за защита на конкуренцията и как различните мерки ще се отразят на пазара. От там обясниха, че тема за лимити на печалби, отстъпки и надценки не е била обсъждана. Според официалното прессъобщение на министерството анализът сочи, че се налагат законови промени, защото "в отношенията по веригата производител на суровини - преработвател - дистрибутор - търговец са налице практики, които представляват злоупотреба със значителна пазарна сила, противоречат на конкурентния процес и имат дългосрочен негативен ефект върху потребителите".
Още от статията на „Сега"

„Енергийната независимост е утопия", разкрива от първата си страница „Класа"
България не е богата на ресурси държава и затова винаги ще бъде зависима от външните доставки, без значение дали става въпрос за природен газ, петрол или други основни суровини. И докато възобновяемите енергийни източници все още произвеждат скъпа електроенергия, а въглищните централи замърсяват градовете, на страната ни остава един сигурен източник на енергия - атомът.

Няма държава в света, която да е енергийно независима и затова ни е нужна ядрената енергия. Ето защо и трябва да се говори за взаимноизгодна енергийна взаимозависимост между отделните държави. Това е записано и в доклад на учени от Центъра за стратегически международни изследвания на Масачузетския технологичен институт. Според тях взаимната зависимост между потребители и производители трябва да се използва като средство за намиране на общи решения на споделени глобални енергийни проблеми, включително опазването на околната среда, сигурността и икономическите съображения.

Редица експерти в бранша всъщност споделят мнението, че за развитието на икономиката е необходим ядреният ток, защото това е върховата технология в енергетиката. А и в XXI век няма производство, на което да не му трябва енергия, като най-добре е тя да бъде евтина.

И както всяка технология, и при тази си има рискове, а пример за лошо управление може да бъде екологичната катастрофа с японската АЕЦ „Фукушима". Но е факт, че една година след трагедията японците настояват да бъдат пуснати реакторите им. Причината е, че те произвеждат евтин ток, който е необходим за създаването на продукция, която Токио да продава на световните пазари, и то на конкурентни цени.

В света има над 190 държави и няма нито една, която да е енергийно независима, просто защото тази цел е невъзможна за постигане. Всички страни внасят енергоресурси под формата на рафинирани петролни продукти, електричество, природен газ или въглища, обясняват учените. Според тях прекъсването на взаимоотношенията при търговията с енергия, за да се опростят връзките между държавите, е политика на късогледство.
Още от статията на „Класа"

„Фатално поскъпване" е заглавието на първата страница на „Капитал Daily"
Управленските грижи напоследък са странни - правителството инвестира максимум усилия и огромен екип министри начело с премиера, за да бори увеличението на цените на яйцата с няколко стотинки и пази абсолютно мълчание за рекордното поскъпване на природния газ.

Предвижданото от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) увеличение на природния газ от април с 13% е рекордно за страната ни за последните две години. И макар да изглежда по-поносимо от исканите от държавния монополист "Булгаргаз" 26%, то вкарва индустрията в неконкурентна позиция спрямо производителите от други държави с евтин газ. За последно толкова шоково поскъпване имаше през третото тримесечие на 2010 г., когато ДКЕВР одобри увеличение от 24%. През следващата половин година обаче то беше донякъде компенсирано с намаление от около 7%.

Засега е ясно, че по предложението на регулатора ще бъде проведено обществено обсъждане в петък, след което комисията ще вземе окончателното си решение. Обикновено то не се различава от това, което експертите на ДКЕВР вече са определили, т.е. фаталните 13%.

Според доклада на регулатора, който беше публикуван в понеделник на интернет страницата на комисията, най-много - с 14%, се увеличава цената на природния газ по един от петте различни договора за доставка, които "Булгаргаз" има с дъщерни дружества на "Газпром". За сметка на това обаче количествата, които газовото дружество е заявило по този договор, ще бъдат намалени. Въпреки това формулата, по която се определя цената за България, зависи и от други фактори като котировките на петрола и алтернативните горива, които през последните месеци поддържат възходящ тренд.

Кой умира

Торовият завод "Агрополихим" ще бъде принуден да спре производството си през второто тримесечие на годината. Това каза за "Капитал Daily" изпълнителният директор на дружеството Васил Александров. Газът е основна суровина за производството на изкуствени торове и формира около 70% от тяхната себестойност.

"Поскъпването ще направи нашата продукция напълно неконкурентна на външните пазари, затова, вместо да трупаме загуби, ще спрем да произвеждаме", заяви Александров. По думите му дружеството все още не е направило сметките си, но при поскъпване с 13% на основната им суровина азотното им производство, което е около 80% от тяхната продукция, със сигурност ще спре. През април "Агрополихим" ще се съсредоточи около фосфорното производство, защото има известно търсене на пазара, но през май и юни най-вероятно и то ще бъде спряно. Александров коментира също, че дружеството ще чака обещаното от правителството намаление на цената на газа по дългосрочните договори с "Газпром" да стане факт, за да може да възобнови дейността си.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Анкара се дърпа за газова връзка" е водещото заглавие на „Труд"
Единадесет споразумения трябваше да подпише българското правителство на съвместното си заседание с турския кабинет в Анкара. Заради неразбории документите станаха ясни няколко минути преди ербъсът на премиера Бойко Борисов да отлепи от пистата на софийското летище.

Най-важният очакван документ - за газовата ни връзка с югоизточната съседка, която да ни спаси от енергийния монопол на Русия, не бе потвърден от домакините до последния момент, въпреки че министърът в оставка Трайчо Трайков бе заменен в делегацията с неговия бъдещ наследник Делян Добрев. Предварителното споразумение за изграждането на тръбата бе подписано през 2010 г., но оттогава по проекта няма движение.

Добрев пристигна с проектодекларация за газа, но се оказа, че турската страна не е готова за строителството и не иска да се ангажира със срокове. Според високопоставен правителствен източник турската частна компания СЕТГАЗ, която искаше да строи тръбата до Хасково, все още няма лиценз за такава дейност на турска територия. А и капацитетът на предложения от нея газопровод бил твърде малък - 1 млрд. куб. метра годишно.

И държавни компании може да строят трасето

България е готова да приеме и вариант газовата връзка да се строи от държавни компании. Преди дни премиерът Бойко Борисов обвини Трайчо Трайков за това, че не е готов за подписването на документа.

Медиите отстрамиха политиците, които не можаха да договорят двустранната спогодба за газа. Шефката на БНТ Вяра Анкова и генералният директор на БНР Валери Тодоров се очакваше да сключат споразумение за сътрудничество с Турската радио и телевизионна корпорация ТРТ, а зам. генералният директор на БТА Борислав Чалъков - с Анадолската агенция.

Номинираният за икономически министър Добрев все пак получи потвърждение за подписването на два документа, но с идентично съдържание - споразумение за икономическо сътрудничество и съвместна декларация за насърчаване на икономическото сътрудничество. Под въпрос до последно бе спогодбата за туризма, която трябваше също да бъде подписана от Добрев вместо Трайков.
Още от статията на „Труд"

"Всеки втори, завършил медицина, е в чужбина" е едно от водещите заглавия от първата страница на „24 часа"
Eдва 50,6% от завършилите медицина в България през последните 5 години се осигуряват у нас, съобщи вчера Георги Стойчев, директор на институт "Отворено общество".
Безработицата сред тях е нула, което означава, че половината от завършилите работят в чужбина. Това е най-високият теч на мозъци от България в историята й.

Като цяло от завършилите 226 000 висше образование у нас безработни са 3,98%, 70% са осигурени, което означава, че всеки четвърти млад висшист е или в чужбина, или работи в много сивата икономика, смята Стойчев.

Данните, които съобщи, са от новия "Рейтинг на висшите училища в България", който се изработва от "Отворено общество", в. "24 часа" и МОМН.
Още от статията на „24 часа"

„Нощни хайки за пушачи в кръчмите", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Хайки за пушачи ще обикалят кръчмите, кафенетата и дори казината и бинго залите през нощта и в почивните дни. Това съобщи главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев вчера по повод тоталната забрана за тютюнопушене, която влиза в сила от 1 юни. Мярката ще бъде наложена, ако поправка в Закона за здравето бъде приета от депутатите.

Д-р Кунчев не скри, че санитарните инспектори в районните здравни инспекции не са достатъчни и ще се наложи да бъдат назначени още хора, за да бъдат проверявани заведенията и обществените места за пушачи по всяко време. По думите му занапред те ще губят по-малко време за инспекциите. Сега те трябва да проверяват дали отговарят на изискванията както залите за пушачи, така и за непушачи, в това число влизат оглед за надписи на съответните зали, проверка на инсталациите в салоните за тютюнджиите и куп още разпореждания.

След 1 юни те само ще гледат дали в обществените заведения има хора със запалени цигари, или не, което ще спести много от времето им и един инспектор ще може да осъществява почти двойно повече проверки, отколкото сега.

276 000 лева са влезли в хазната от санкции за тютюнопушене на неразрешени места през миналата година. Глобата е от 50 до 300 лева за физически лица, а за юридически лица от 500 до 10 000 лева според броя на нарушенията.
Още от статията на „Монитор"

„Данъчна ревизия грози собственика на ОЦК", разкрива „Труд"
Пълна данъчна ревизия заплашва всички предприятия на Валентин Захариев, предупреди финансовият министър Симеон Дянков. Захариев е мажоритарен собственик в "Интертръст холдинг", който притежава рудника ГОРУБСО - Мадан и металургичното предприятие ОЦК - Кърджали.

Дянков е дал срок до петък на Захариев да изплати парите на работниците си. Миньори и металурзи се вдигнаха на стачка на 2 март заради забавени заплати и лоши условия на труд. Проверки на Главната инспекция по труда откриха нарушения, а Министерството на икономиката започна процедура по отнемане на концесиите за добив на олово и цинк, с които работи ГОРУБСО - Мадан.

"Снощи на съвещание на управителния съвет взехме решение да платим заплатите до края на седмицата", съобщи преди срещата си с Дянков Валентин Захариев пред Би Ти Ви. Той не уточни откъде "Интертръст" ще си набави парите. Междувременно изп. директор на холдинга Роберто Младенов обяви по БНТ, че компанията търси заем, за да се разплати с работниците.

Захариев категорично отказа в ефира на Би Ти Ви да се чуе с работниците си, но затова пък беше нападнат от муха в студиото на телевизията. След 10-15-минутно кацане по главата и сакото на Захариев и неуспешни опити от негова страна да я прогони, насекомото беше унищожено с вестник от водещия.

Собственикът на "Интертръст" отказа да поеме вината за случващото се в ОЦК и ГОРУБСО, като заяви, че "половината от миньорите взимат заплати от над 2000 лв. и живеят в почти луксозни общежития, изградени от предприятието в центъра на Мадан". "Щях да се чувствам виновен, ако дружеството беше на печалба и работниците не взимаха заплати. Това обаче не е така", обясни Захариев и допълни, че предприятията работят на загуба. Той отрече информацията, че работниците в ОЦК и ГОРУБСО не са взимали заплати повече от два месеца, както и че има хора, които получават под минималното по закон заплащане. Захариев категорично отказа да назове виновника за създалата се ситуация, като допусна, че може би ОЦК и ГОРУБСО са имали "слаб мениджмънт".
Още от статията на „Труд"

„Двама искат "Горубсо-Мадан", разкрива „Стандарт"
Има инвеститорски интерес към "Горубсо-Мадан", който може да позволи на мината да се развива нормално, заявиха от КТ "Подкрепа". "Две структури проявяват интерес, като едната дори е готова да купи и ОЦК", каза лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев. И двете закъсали дружества са собственост на Валентин Захариев.

Пълна проверка ще започнат данъчните във всички фирми на Захариев, ако до петък той не изплати заплатите в "Горубсо-Мадан". Този ултиматум даде вчера финансовият министър Симеон Дянков, след като се срещна със Захариев. Между 4 и 7 месеца е забавянето на възнагражденията в минното дружество, обявиха синдикатите. Самият Захариев твърди, че дължи заплати само за последните два месеца. Това не е вярно, месеци наред хората са получавали по 40-60% от възнагражденията си, контрираха от КТ "Подкрепа".

Общата стойност на парите, които се дължат на работниците, е 1,5 млн. лв. Освен това се дължат и 7,8 млн. лв. за осигуровки. Затова профсъюзите настояват държавата да окаже натиск върху Захариев да върне сам концесията за добив на руда и да продаде активите на "Горубсо-Мадан". Друга възможност е да допусне още инвеститори за съвместно управление. От една страна, така ще се тушира неприязънта, която изпитват работниците от Мадан към него, коментираха от КТ "Подкрепа".
Още от статията на „Стандарт"

"Бизнес промени по социални съображения", предупреждава „Капитал Daily"
Предлаганите промени в Търговския закон, които предвиждат работниците и служителите първи да получават вземанията си при фалит на предприятие, не срещат подкрепа в корпоративните среди. Според работодателските организации изместването на обезпечените кредитори на второ място ще доведе до блокиране на банковото кредитиране, което ще има изключително негативни последици за икономиката и на практика обратен ефект върху трудовия пазар. Това всъщност е и най-спорното предложение за изменения в закона, изготвени от социалното министерство. Те бяха публикувани за обществено обсъждане.

"Проспани" възможности

За подобни промени профсъюзите настояват отдавна, досега без успех. Идеята беше възродена преди десетина дни от самия министър и бивш синдикалист Тотю Младенов заради протестите за неизплатени с месеци заплати в ОЦК - Кърджали, и "Горубсо - Мадан". Според изпълнителния директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгений Иванов обаче има достатъчно законови механизми да се защитят интересите на работниците, стига те да се използват. "Според Кодекса на труда синдикатите могат да влизат в предприятия, да изискват документи и да упражняват контрол. Въпросът е защо в случая те са проспали забавянето на заплатите", коментира той за "Капитал Daily". По думите му не трябва заради един некоректен работодател да се въвеждат промени, които засягат всички фирми.

Социални промени

Самият министър Младенов посочва като аргументи за законопроекта "силно изразения социален аспект" на предложенията и нуждата да се защитят по-добре интересите на работниците при откриване на производство по несъстоятелност.
Работодателите обаче са единодушни, че именно за такива случаи на фалити към НОИ е създаден специален фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите. Нещо повече, преди да се предложат подобни изменения, задължително трябва да се направи задълбочена оценка на това какъв ще е ефектът им, още повече в ситуацията на икономическа криза и спадаща заетост. От социалното ведомство обаче заявиха, че не могат да предоставят анализ за това какво би било въздействието на законовата промяна върху бизнес средата. Във ведомството нямат и данни колко са неизплатените заплати от некоректни работодатели в национален мащаб, нито в кои региони и сектори от икономиката се наблюдават такива проблеми.
Още от статията на „Капитал Daily"

„И финансистите са разделени за промените в Сребърния фонд", обобщава „Сега"
Предложените от финансовия министър Симеон Дянков промени в закона за Сребърния фонд, които ще позволят средствата да се инвестират в държавен и общински дълг и акции на български компании, не срещат еднозначна подкрепа не само сред опозицията, но и във финансовите среди. Това стана ясно на дискусия вчера.

В момента законът забранява изрично Сребърният фонд да инвестира в български държавен дълг и акции, търгувани на родната борса. Могат да се правят инвестиции в дългови инструменти и акции на компании от други държави, но тези възможности не се използват. Всичките 1.78 млрд. лв., събрани във фонда, се държат на депозити със символична доходност в БНБ. Финансовото министерство предлага забраната за инвестиции в местни инструменти да отпадне и в ДКЦ и акции да могат да се инвестират съответно до 70% и до 10%. Високият таван за инвестициите в държавни ценни книжа бе сред най-критикуваните текстове.

Тази възможност се приема като посегателство към парите на фонда покрай обясненията на финансовия министър Симеон Дянков, че с постъпленията от евентуална сделка ще се платят част от средствата по падежа на еврооблигациите през 2013 г. "Трябва да се прави разлика между управление на фонда и управление на резерва. Инвестирането в ДЦК е просто преструктуриране на резерва и по никакъв начин не води до намаляването му", коментира Милена Бойкова, представител на МФ в управителния съвет на фонда.
Още от статията на „Сега"

„Всеки трети бави плащания заради по-високи дневни разходи", обобщава „Класа"
Събираемостта на дълговете е намаляла и през февруари, като негативната тенденция се е запазила такава дори за първата половина на март, сочат данни на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ). Една от основните причини за затрудненията на длъжниците е продължителната и тежка зима, която не е позволила на потребителите да си стъпят на краката и да започнат да си погасяват заемите. Грипните епидемии и повишаващите се цени на горивата са оказали сериозно влияние върху семейния бюджет на потребителите.

В резултат на това се е увеличило числото на хората, които отлагат плащанията. Най-приоритетни за българите са се оказали тези заеми, при които рестрикциите не са толкова отдалечени във времето. Останалите са оставени за по-отдалечен период. Всеки трети длъжник, с когото сме разговаряли през февруари, посочва растящите си ежедневни разходи като основна причина за забавянето на по-големите плащания, коментира Райна Миткова-Тодорова, председател на АКАБГ. От тези отговори на практика става ясно, че българските семейства не успяват да планират бюджетите си и последствията от това ще бъдат дългосрочни.

След настъпването на кризата е отчетено, че приоритетите на българите са се променили значително. В годините на позитивни очаквания за бъдещото им финансово състояние потребителите са покривали първо текущите си разходи за храна, транспорт и комунални услуги. Едва след това са обръщали внимание на други неща и спокойно са правели по-дългосрочните и големи вложения. Накрая дори са им оставали пари и за спестявания.

В първите месеци на кризата домакинствата са ограничили първо ежедневните си разходи за храна и са се отказали от някои забавления. Те обаче са продължили да си плащат редовно сметките за комунални услуги и да си погасят кредитите. За този период спестовността е изместила потреблението. В последните няколко месеца обаче се наблюдава различно поведение. Хората са демонстрирали умора от ограниченията и не са искали да се лишават от ежедневните си придобивки за сметка на трайната си финансова сигурност.

Това е познатото и на психолозите, и на широката общественост „дъно" - потребителите не вярват, че нещо може да се подобри, а изпитват безразличие към степента на влошаване на своето финансово положение, коментира Димитринка Гринко от АКАБГ. Заради тези нагласи на потребителите погасяването на малките по обем и по брой задължения се отлага с месеци, трупат се лихви върху тях и накрая стигат до съдебни искове. Така дори хората с на пръв поглед стабилни доходи могат да бъдат докарани до срив.
Още от статията на „Класа"

„За 240 лева проверяваме кой краде парно", информира „Монитор"
Срещу 240 лева можем да разберем дали някой от съседите краде парно, а срещу половината от тази сума да открием къде в жилището има теч. Цената за изследване на топлинните загуби е за двете фасади на един вход в 8-етажен панелен блок.

Услугата с използването на термокамера се предлага от фирма, участничка в откриващото се днес в НДК изложение "Стройко 2000".

Снимките, направени с термокамерата, документиращи загубите, нямат стойност на доказателство в съда, предупреди управителят на дружеството Димитър Лазаров. По думите му фирмата вече е обследвала сгради в морски и планински курорти. В морските курорти най-голям е бил проблемът с течовете заради некачествено строителство.
Почти наполовина е намалял броят на участниците в изложението спрямо предходните три-четири години, съобщиха организаторите. В пролетното издание на "Стройко" ще се представят над 300 фирми, като повечето от тях ще предлагат немалки отстъпки. За втора поредна година във форума не участват банки.

Основен акцент и на това изложение е енергийната ефективност. Испански производител представя изолационни панели за покривни конструкции, позволяващи бърз монтаж.
Българо-холандска фирма, специализирана в озеленяването, ще предложи на посетителите на "Стройко" контейнерни широколистни и иглолистни растения с поне десет на сто отстъпка. Според нейния представител с над 35% растат продажбите на имоти, които са с озеленени прилежащи площи.
Още от статията на „Монитор"